Roland Garros 2021 | Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4! Sârbul e uriaş! Record unic în istoria tenisului, după finala nebună cu Tsitsipas! Revenire istorică

Alexandru Ivan Publicat: 13 iunie 2021, 20:10 / Actualizat: 13 iunie 2021, 23:56

Stefanos Tsitsipas, meci formidabil cu Djokovic

Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4

Sârbul Novak Djokovic, liderul ATP, a câştigat, duminică, pentru a doua oară turneul de la Roland Garros. Acesta este al 19-lea său trofeu de Grand Slam. Djokovic l-a învins în finală pe grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 5 mondial, scor 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4, în patru ore şi 11 minute.

Pentru Djokovic este al 84-lea trofeu la simplu din carieră, al treilea din acest an (după Australian Open şi Belgrad). La Roland Garros, sârbul s-a mai impus în 2016. Novak Djokovici a devenit primul jucător care a câştigat de cel puţin două ori cele patru Grand Slam-uri în Era Open.

Update 20.40: Victorie uriaşă! Djokovic e regele tenisului. Succes istoric la Roland Garros: 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4 într-o finală epică cu Tsitsipas.

Update 19.30: FINALA SE DECIDE ÎN SET DECISIV! Djokovic egalează la seturi.

Update 18.30: SET Djokovic! Sârbul rămâne în meci. A câştigat al treilea set, dar Tsitsipas conduce.

Update 17.55: FORMIDABIL! Tsitsipas joaca fabulos şi are 2-0 la seturi cu Djokovic: 7-6, 6-2

Update 17.20: Formidabil. Stefanos Tsitsipas a câştigat primul set al finalei: 7-6.

Update 16.55: Stefanos Tsitsipas a avut o minge de set pe serviciul lui Djokovic, însă sârbul a revenit incredibil.

Update 16.10: A început partida dintre Novak Djokovic şi Stefanos Tsitsipas.

Update: Mai sunt câteva minute până va începe marea finală de la Roland Garros! Cei doi jucători au intrat în arenă.

Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas este cel mai așteptat duel de la Roland Garros. Dacă pe Nole ne-am obșinuit să-l vedem în finalele de Grand Slam, Tsitsipas este în premieră în ultimul act al unui turneu de Mare Șlem. De altfel, el este singurul grec din istorie care a reușit această performanță

Novak Djokovic – Stefanos Tsitsipas

În drumul spre finală, Tsitsipas i-a eliminat pe Jeremy Chardy, Pedro Martinez, John Isner, Pablo Carreno-Busta, Daniil Medvedev și Alexander Zverev.

Pe Medvedev l-a învins categoric, în minimum de seturi, în timp ce confruntarea cu Zverev a fost una epică. A durat aproape 4 ore de joc, dar grecul a câștigat până la urmă cu 3-2 la seturi.

În ceea ce-l privește pe Novak Djokovic, Nole se laudă cu performanța de a-l fi învins la Roland Garros pe Rafael Nadal. S-a întâmplat în semifinale, după o luptă de 4 ore și 13 minute, câștigată de sârb cu 3-1 la seturi.

Pe lângă Nadal, Djokovic i-a mai eliminat pe Tennys Sandgren, Pablo Cuevas, Ricardas Berankis, Lorenzo Musetti și Matteo Berrettini. Nole este pentru a cincea oară în finală la Roland Garros, dar o singură dată a reușit să pună mâna pe trofeu, în 2016.

Câștigătorul de la Roland Garros va fi recompensat cu 1,4 milioane de euro. Finalistul va primi 750.000 de euro. Pentru accederea în semifinale, sportivii au primit câte un cec de 375.000 de euro.

Barbora Krejcikova, câștigătoarea de la feminin

Barbora Krejcikova, locul 33 WTA, a câştigat, sâmbătă, pentru prima dată turneul de la Roland Garros la simplu feminin. Krejcikova a învins-o în finală pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, scor 6-1, 2-6, 6-4,  într-o oră şi 58 de minute.

Barbora Krejcikova este prima sportivă din Cehia triumfătoare la simplu la Roland Garros, după Hana Mandlikova, care s-a impus în 1981.

Duminică, Barbora Krejcikova va juca şi finala de dublu la French Open, alături de Katerina Siniakova, împotriva cuplului favorit 14, Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek(SUA/Polonia). Krejcikova şi Siniakova sunt cap de serie 2.

11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!