Roland Garros 2021 | Rafael Nadal – Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-7, 2-6! Victorie uriaşă a sârbului în faţa „Regelui Zgurii”, după un meci epic. Djokovic – Tsitsipas, marea finală

Antena Sport Publicat: 11 iunie 2021, 23:28 / Actualizat: 12 iunie 2021, 8:33

Roland Garros 2021 | Rafael Nadal – Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-7, 2-6! Victorie uriaşă a sârbului în faţa „Regelui Zgurii, după un meci epic. Djokovic – Tsitsipas, marea finală

Hepta

Rafael Nadal - Novak Djokovic LIVE SCORE în semifinale la Roland Garros 2021

Rafael Nadal – Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-7, 2-6

Novak Djokovici, locul 1 mondial, l-a învins pe spaniolul Rafael Nadal, locul 2 mondial, în patru seturi, după peste patru ore, şi s-a calificat în finală la Roland Garros.

Djokovici s-a impus, scor 3-6, 6-3, 7- 6 (7/4), 6-2, după patru ore şi 11 minute de joc.

Sârbul este pentru a cincea oară în finală la Roland Garros, el fiind câştigător în 2016.

În finală, Djokovici va evolua contra grecului Stefanos Tsitsipas.

La meciul de la Roland Garros, spectatorii au primit acceptul de a rămâne până la final, în ciuda restricţiilor care intrau în vigoare la ora 23.00 (ora Franţei).

UPDATE: Victorie uriaşă a lui Novak Djokovic în faţa lui Rafael Nadal. Djokovic – Tsitsipas, marea finală de la Roland Garros. Aceasta a fost cea de a treia înfrângere a lui Rafael Nadal la Roland Garros, după cele din 2009 şi 2015.

Update 00:15: Ce meci face Novak Djokovic! A reuşit 5 game-uri consecutive în setul al patrulea şi e la unul singur de o victorie uriaşă.

Update 00:10: Novak Djokovic joacă la un nivel excepţional! Are break în faţă în setul al patrulea şi e la două game-uri de o victorie istorică.

Update 23:55: Nadal conduce cu 2-1 şi are avantajul unui break.

INFO: Spectatorilor li s-a permis să asiste până la finalul partidei dintre Rafael Nadal şi Novak Djokovic.

Update 23:49: Nadal începe în forţă setul al treilea şi face break.

Update 23:39: SET Novak Djokovic! Sârbul a câştigat al treilea set la tie-break.

Update 23:28: Nole egalează şi trimite setul în tie-break!

Update 23:18: Nadal îşi continuă revenirea şi conduce cu 6-5!

Update 23.14: Scorul este 5-5, 40-40, iar statistica generală arată că Djokovic a câştigat 100 de puncte, iar Nadal, 99!

Update: 23.09 Scorul este 5-5! Nadal a revenit spectaculos. Avem deja cel mai lung set al meciului. Se joacă de 62 de minute!

Update 23.00: Djokovic se desprinde în al treilea set: 5-3.

Update 22.49: Continuă seria break-urilor! Djokovic a câştigat pe serviciul lui Nadal la zero!

Update 22.45: Nadal a reuşit re-break-ul: 3-3.

Update 22.33: Djokovic reuşeşte primul break din setul al treilea: 3-2.

Update 22.26: Nadal conduce cu 2-1. Fiecare jucător îşi ia serviciul până acum.

Update 22:15: Al treilea set a ]nceput sub semnul echilibrului: 1-1.

Update 22:00: SET Djokovic. Sârbul câştigă al doilea set, scor 6-3.

Update 21:40: Nivel de joc fabulos! Novak Djokovic conduce cu 5-2 în setul al doilea.

Update 21:35: Break pentru Djokovic şi conduce cu 4-2.

Update 21:30: Djokovic trece în avantaj, 3-2.

Update 21.25: Este din nou egalitate, 2-2.

Update 21.21: Rafa Nadal a recuperat break-ul la zero!

Update 21:15: Novak Djokovic a preluat conducerea în setul al doilea şi a reuşit şi primul break.

Update 21:10:  SET Rafael Nadal! Ibericul a avut nevoie de 7 mingi de set pentru a se impune.

Update 21:00: Ce revenire! Novak Djokovic a câştigat 3 game-uri consecutive. Nadal are şansa de a încheia setul pe propriul serviciu.

Update 20:50: Novak Djokovic a reuşit primul beak! E 5-2 pentru Rafael Nadal.

Update 20:45: Novak Djokovic a evitat o umilinţă în primul set. Să piardă la 0 primul set în faţa marelui său rival.

Update 20:35: Nadal a început uluitor meciul. Îl conduce pe Djokovic cu 4-0.

Update 20:27: Rafael Nadal a reuşit primul break din meci şi conduce cu 2-0.

Update 20:20: Rafael Nadal câştigă primul game al meciului după 9 minute de luptă.

Update: A început marele meci din semifinalele Roland Garros.

Rafael Nadal – Novak Djokovic live score – este finala din semifinale de la Roland Garros 2021. Cei doi titani se vor înfrunta pentru a 58-a oară. Sârbul conduce la întâlnirile directe cu 29-28.

Novak Djokovic, numărul 1 mondial, încearcă să pună stop dominaţiei lui Rafael Nadal la Roland Garros. „Matadorul” a câştigat 13 titluri la Paris şi este considerat cel mai bun jucător din istorie pe zgură. Dacă va câştiga, Rafael Nadal va deveni cel mai titrat jucător de tenis din istorie, în ceea ce priveşte turneele de Grand Slam.

Rafael Nadal – Novak Djokovic LIVE SCORE, în semifinale la Roland Garros 2021

Ultima întâlnire dintre cei doi a avut loc tot pe zgură, în finala de la Roma. Rafael Nadal s-a impus în 3 seturi în faţa lui Novak Djokovic, scor 7-5, 1-6, 6-3. Dacă la general Novak Djokovic este în avantaj, Nadal conduce detaşat la întâlnirile pe zgură: 19-7.

Novak Djokovici, numărul 1 mondial, s-a calificat în semifinale după ce l-a învins în sferturi pe italianul Matteo Berrettini (Italia), locul 9 ATP şi cap de serie numărul 9, scor 6-3, 6-2, 6-7 (5/7), 7-5. Meciul a durat trei ore şi 28 de minute.

De cealaltă parte, Rafael Nadal a pierdut primul său set la Roland Garros cu argentinianul Diego Schwartzman, scor 6-3, 4-6, 6-4, 6-0. Pentru Djokovic este semifinala cu numărul 11 pe zgura pariziană, în timp ce Nadal a ajuns de 14 ori.

Novak Djokovic, înaintea marelui meci cu Rafael Nadal: „Este cea mai mare provocare

Novak Djokovic a recunoscut că este cea mai mare provocare să joace cu Rafael Nadal pe zgură.
Nu este un meci ca oricare altul. Să recunoaștem, este cea mai mare provocare: să joci împotriva lui Nadal pe zgură, pe acest teren unde a avut cel mai mult succes în cariera sa, în etapele finale ale unui Grand Slam. Nu există lucru mai mare.
Desigur, de fiecare dată când ne întâlnim, există tensiunea suplimentară și apar așteptările. Emoțiile sunt diferite când intri pe teren cu el. Dar acesta este motivul pentru care rivalitatea noastră a fost una istorică cred, pentru acest sport. Am fost privilegiat să joc împotriva lui de atât de multe ori„, a spus Novak Djokovic.

12:05 Foto„Am o tăietură de cinci centimetri, plus gaură în cap!” Primele declaraţii ale lui Romario Benzar, după ce a ajuns la spital! 12:01 Schimbare majoră în Formula 1, din 2025! 11:49 Mesajul lui Edi Iordănescu după accidentarea teribilă a lui Olimpiu Moruţan, înainte de EURO 2024: „Toţi alături de tine, Oli” 11:40 Mesajul pe care i l-a transmis Dennis Man lui Olimpiu Moruţan, după ce acesta s-a accidentat grav şi ratează EURO 2024! 11:18 Cu ce a ajuns să se ocupe Hakan Şukur în exil, în SUA, şi cum arată acum: „Erdogan mi-a luat tot” 11:15 AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi a fost invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român 10:49 Sepsi – FCSB LIVE TEXT (21:45). Echipa lui Charalambous poate câştiga titlul în această etapă! Echipele probabile 10:24 VIDEOOlimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial făcut de turcii de la Ankaragucu. S-a „rupt” fără să fie atins de nimeni 9:51 Lucian Sănmărtean a dezvăluit de ce a refuzat de 4 ori să lucreze cu Gică Hagi: „Nu o să mai păstrăm chestia aceasta de respect” 9:47 Record negativ pentru Chelsea, înregistrat la umilinţa cu Arsenal! E prima oară când „Albaştrii” păţesc asta într-un sezon! Vezi toate știrile