Roland Garros 2023 | Stefanos Tsitsipas îşi schimbă strategia dinaintea meciurilor, după înfrângerea drastică cu Carlos Alcaraz

Alex Masgras Publicat: 8 iunie 2023, 14:13

Stefanos Tsitsipas îşi schimbă strategia dinaintea meciurilor

Stefanos Tsitsipas, în meciul cu Carlos Alcaraz de la Roland Garros / Hepta

Roland Garros 2023 | Stefanos Tsitsipas îşi schimbă strategia dinaintea meciurilor. Grecul a pierdut duelul cu Carlos Alcaraz din sferturile de la Roland Garros, într-o partidă în care a jucat foarte slab în primele două seturi.

Jucătorul grec, finalist în 2021 la Paris, l-a lăudat pe Alcaraz pentru prestaţia sa de pe Philippe Chatrier, dar este de părere că pregătirea l-a împiedicat să dea un randament mai bun în meciul din sferturile de finală.

„Un lucru pe care voi încerca să îl evit pe viitor este să iau pastile de melatonină [somnifere] şi să trag un pui de somn înainte de meciuri, pentru că este clar că nu pare să funcţioneze”, a declarat Stefanos Tsitsipas, citat de news.ro.

Stefanos Tsitsipas a disputat mai multe partide în sesiunea de noapte, aşa cum s-a întâmplat şi la US Open sau Australian Open. Cu toate acestea, grecul nu a găsit încă formula potrivită în ceea ce priveşte odihna:

„Am avut câteva sesiuni nocturne. Nu foarte târziu, dar suficient de târziu pentru ca programul meu de somn să fie, într-un fel, distrus.

Somnul este un lucru foarte important şi vital, iar recuperarea este cel mai important lucru atunci când participi la competiţii şi la turnee mari de slam ca acesta.

„Am mai făcut această greşeală în trecut […] şi am avut exact acelaşi scor ca în primele două seturi”, a mai spus jucătorul grec.

Carlos Alcaraz – Novak Djokovic, finala din semifinalele turneului de la Roland Garros

Carlos Alcaraz şi Novak Djokovic se vor întâlni în semifinalele turneului de la Roland Garros. Aceasta va fi a doua întâlnire directă dintre cei doi. Prima a avut loc tot pe zgură, în semifinalele turneului de la Madrid, acolo unde s-a impus spaniolul cu 6-7(5), 7-5, 7-6(5), după 3 ore şi 38 de minute de joc.

Pe parcursul turneului, Alcaraz a pierdut un singur set, în turul al doilea, contra japonezului Taro Daniel. Tot un set a pierdut şi Djokovic, în meciul din sferturi cu Karen Khachanov, atunci când a fost nevoit să revină de la 0-1 la seturi. Sârbul s-a impus cu 4-6, 7-6(0), 6-2, 6-4.

Carlos Alcaraz, care a mai cucerit titlul de la US Open din 2022, caută să câştige pentru prima oară în cariera sa titlul de la Roland Garros. De partea cealaltă, Novak Djokovic poate câştiga în acest an pentru a treia oară titlul de pe zgura pariziană şi îl poate depăşi pe Rafael Nadal la numărul total de turnee de Grand Slam.

Câştigătorul semifinalei dintre Carlos Alcaraz şi Novak Djokovic îl va întâlni în marea finală de duminică pe câştigătorul semifinalei dintre Alexander Zverev şi Casper Ruud.

• Stefanos Tsitsipas a pierdut partida din sferturile de finală de la Roland Garros cu Carlos Alcaraz
  • Grecul a declarat că nu va mai lua somnifere înainte de partide

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90