Serena Williams, eliminată în optimile de finală de la Roland Garros 2021! Prima reacţie a americancei: „A fost un sezon dificil!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 6.06.2021, 23:52

Serena Williams, eliminată în optimile de finală de la Roland Garros 2021. Americanca a fost învinsă de Elena Rybakina, scor 6-3, 7-5.

Serena Williams

Serena Williams, eliminată în optimile de finală de la Roland Garros 2021. Locul 8 WTA (cap de serie numărul 7) a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 7-5, de Elena Rybakina din Kazahstan, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 21.

Serena Williams, eliminată în optimile de finală de la Roland Garros 2021

Serena a fost eliminată la capătul unui meci care a durat o oră şi 17 minute. În urma acestei eliminări, pe tabloul principal feminin de la Roland Garros au mai rămas doar două jucătoare din top 10 WTA, Sofia Kenin și Iga Swiatek.

Serena Williams a été battue en huitièmes de finale par Elena Rybakina.
Sa quête du 24e Grand Chelem ne se réalisera pas en 2021 à Paris !#RolandGarros
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 6, 2021

Rybakina, 21 de ani, este pentru prima dată în sferturile de finală ale unui Grand Slam. Anterior, ea nu a trecut de turul al doilea la „majore”. Elena Rybakina va evolua în faza următoare cu rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31.

Serena Williams, prima reacţie după eliminarea de la Roland Garros

Imediat după eliminare, Serena a anunţat că va mai participa şi la viitoarele ediţii de Roland Garros. Acum, americanca este cu gândul la Wimbledon, următorul turneu de Grand Slam.

„(n.r. dacă va mai juca pe zgura de la Paris) Cu siguranţă nu mă gândesc. Sunt cu mintea în altă parte, dar nu la asta. Urăsc regretele. A fost un sezon dificil şi, deşi iubesc zgura, mi-aş dori să pot câştiga un meci”, a spus Serena, citată de rolandgarros.com.

Sorana Cîrstea a fost şi ea eliminată azi de la Roland Garros. Românca a părăsit zgura de la Paris în optimile de finală. Tamara Zidansek a învins-o, scor 7-6, 6-1, la capătul unui meci care a durat 1 oră şi 26 de minute.

Cîrstea a condus cu 5-4 şi a avut o şansă de a câştiga primul set. Zidansek s-a impus până la urmă în tie-break, iar actul secund a fost fără istoric. Sorana pleacă acasă cu un cec de 170 de mii de euro, cel mai mare premiu al carierei.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Simona Halep
US Open • 3 sept., 23:45
Simona Halep a recunoscut: „M-am enervat, a fost presiune”. Mesaj tranşant pentru adversara din optimi: „Sunt aici ca să lupt!”
Ce putea să facă Magda Linette, la câţiva metri de Simona Halep, în timp ce românca era întinsă şi primea îngrijiri medicale
US Open • 3 sept., 23:22
Simona Halep şi-a aflat viitoarea adversară! Duel dificil în optimile US Open. Când se va juca meciul
US Open • 3 sept., 22:05
US Open 2021 | Simona Halep a făcut-o „şah mat” pe Elena Rybakina! Americanii au aplaudat-o în picioare pe campioana noastră după punctul meciului
Ipostazele "intime" în care nu au crezut că vor fi vreodată filmați: Mihai Petre și Elwira, gest curajos pentru îndeplinirea unei probe
1
Foto „Nicio ţară nu poate dispune arestarea mea”. Dragoş Săvulescu îi cere despăgubiri României. „Soţia mea nu poate dormi şi mânca!”
21:00 Dinamo – FC Botoşani 1-2 | Dezastrul continuă! „Câinii” au marcat după 535 de minute, însă au ajuns la şase înfrângeri consecutive. Moldovenii, la un punct distanţă de liderul CFR Cluj 20:44 VIDEO„Tunetul Nordului” a lovit din nou! Erling Haaland are mai multe goluri decât meciuri jucate. A reuşit o „dublă” de senzaţie în Dortmund – Union Berlin 4-2 19:52 FotoSimona Halep şi-a încântat fanii cu primele imagini din luna de miere. Modul în care se menţine în formă şi cum se relaxează alături de Toni Iuruc 19:21 Dan Petrescu, ultimele informaţii despre situaţia lui Denis Alibec: „Vom suferi!” Când poate reveni atacantul: „Nu cred că va putea intra direct!” 18:52 Mihai Stoica, prima reacţie după ce Vali Creţu a anunţat că a fost „şmecher” când a primit penalty. „N-a fost şi nu va fi. Să se anuleze golul!” 18:30 David Moyes, tactică sinucigaşă! Cum l-a făcut pe David de Gea să fie erou în West Ham – Manchester United 1-2. Meci nebun în Premier League 17:55 VIDEOLaurențiu Reghecampf, la 46 de ani! „Visul meu este să câştig titlul cu Universitatea Craiova” Declaraţia savuroasă despre olteni: „Este ca o bombă atomică!” 17:43 Dan Petrescu i-a răspuns lui Marius Şumudică: „Să aibă rezultatele pe care le-am avut eu!”. Anunţ ferm al „Bursucului”. „Trebuie să îţi vezi de treaba ta” 17:27 Lovitură pentru Edi Iordănescu! Octavian Popescu, OUT după accidentarea din derby-ul FC U Craiova – FCSB. Cât va lipsi „perla” roş-albaştrilor 17:04 VIDEOCristiano Ronaldo e de neoprit! West Ham, ultima „victimă” a superstarului lui Manchester United. Ce record fabulos poate depăşi CR7