Închide meniul

UPDATE | Roland Garros, amânat! Anunţul făcut de Federaţia din Franţa. Când se va disputa turneul favorit al Simonei Halep

Antena Sport Publicat: 8 aprilie 2021, 5:57

Comentarii
UPDATE | Roland Garros, amânat! Anunţul făcut de Federaţia din Franţa. Când se va disputa turneul favorit al Simonei Halep

Roland Garros va fi amânat

UPDATE: Federaţia Franceză de Tenis a confirmat amânarea Roland Garros 2021 pentru "a maximiza şansele ca turneul să se poată desfăşura în faţa celui mai mare număr posibil de spectatori, atât pentru jucători, cât şi pentru întreaga comunitate de pasionaţi de tenis, garantând în acelaşi timp securitatea sanitară a tuturor. Fiecare săptămână se poate dovedi de nepreţuit", a explicat forul care organizează evenimentul, citat de news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ştirea iniţială

Decizia a venit pentru a le permite organizatorilor să aducă pe arene un număr cât mai mare de spectatori, asta dacă restricţiile legate de pandemie din Franţa vor fi relaxate. 

"Suntem în discuţii cu ei (n.r. Federaţia de Tenis din Franţa) pentru a vedea dacă trebuie să schimbăm data pentru a coincide cu o posibilă reluare a tuturor sporturilor şi a marilor competiţii. Astăzi, deși sportul de nivel înalt a fost păstrat, încercăm să limităm riscurile de grupuri, de răspândire a virusului în sporturile profesionale", a spus Roxana Mărăcineanu, ministrul Sportului din Franţa.

Roland Garros, amânat cu o săptămână

Nu ar fi prima oară când Roland Garros este amânat. În 2020, turneul s-a disputat în luna septembrie, tot din cauza pandemiei de coronavirus. 

Reclamă
Reclamă

La sfârşitul lunii martie, Gille Moretton, noul preşedinte al Federaţiei Franceze de Tenis (FFT), a indicat că se lucrează la aproape toate scenariile posibile, singurele exceptate fiind cele extreme, accesul publicului la sută la sută capacitate şi anularea cometiţiei.

Puţine competiţii au avut până acum de suferit în Franţa. Una dintre excepţii este celebra cursă de ciclism, Paris-Roubaix. Aceasta trebuia să se desfăşoare pe 11 aprilie, dar a fost amânată.

Emmanuel Macron a anunţat că restricţiile actuale ar putea fi ridicate în mai.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:43
Claudiu Niculescu a dat verdictul în privinţa luptei pentru titlu: “E principala favorită”
14:42
Dinamo a pus în vânzare biletele pentru meciul cu Petrolul! Schimbarea anunțată de „câini”
13:40
Ce dialog a purtat Olimpiu Moruţan cu Dan Şucu şi cu noii săi colegi de la Rapid, la prima întâlnire cu aceştia
13:37
FCSB, părăsită de suporteri la jocul de pe Arena Națională! Numărul de bilete vândute pentru meciul cu CFR Cluj
13:18
Novak Djokovic este uriaș! Performanță remarcabilă stabilită la Australian Open
13:14
Stan Wawrinka a jucat ultimul meci la Australian Open din carieră! La 40 de ani, l-a chinuit pe Taylor Fritz!
1 Primul jucător dat afară de Gigi Becali de la FCSB, după ruşinea de la Zagreb: “Poate să plece de mâine” 2 Atacant de 2 milioane de euro la FCSB, după ruşinea de la Zagreb. Gigi Becali a făcut anunţul 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 4 “A făcut o greşeală capitală” Reacţia lui Ion Ţiriac după scandalul dintre Sorana Cîrstea şi Naomi Osaka! 5 S-a făcut! Botoşani îl aduce în Liga 1 pe fostul jucător de la FCSB! Lovitura dată de Iftime 6 Denis Alibec pleacă de la FCSB! Atacantul va fi antrenat de un român
Citește și