Wimbledon 2023 | Ana Bogdan a pierdut dramatic în turul 3 cu Lesia Tsurenko. Românca, învinsă cu 20-18 în super tie-break

Alex Masgras Publicat: 7 iulie 2023, 19:10 / Actualizat: 7 iulie 2023, 20:17

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan - Lesia Tsurenko

Ana Bogdan, la Wimbledon / Profimedia

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan a pierdut dramatic Lesia Tsurenko, în turul 3 de la All England Club. Prezentă în premieră în această fază a competiţiei la turneul de pe iarba londoneză, jucătoarea din Sinaia a evoluat în partida a doua a zilei de pe terenul cu numărul 14. Scorul final a fost de 6-4, 3-6, 6-7 (18-20)!

Ana Bogdan (57 WTA) a ratat mai multe mingi de meci în disputa cu ucraineanca Lesia Tsurenko (60 WTA). Şi adversara româncei a avut mai multe mingi de meci până când şi-a adjudecat victoria în acest „thriller”.

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 3-6, 6-7 (18-20) în turul 3 de la All England Club

Update: Ana Bogdan a pierdut un „thriller” în turul 3 de la Wimbledon! Scorul final e neverosimil: 6-4, 3-6, 6-7 (18-20)!

Update: Ana Bogdan face break-ul! Românca a salvat o minge de meci! Câştigătoarea se va decide în tie-break!

Update: Lesia Tsurenko a făcut break-ul şi va servi pentru meci. Conduce cu 6-5 în decisiv acum.

Update: Meci dramatic pentru Ana Bogdan. E 5-5 acum în setul 3!

Update: Din păcate, românca şi-a pierdut serviciul la 0 când servea pentru meci. E acum 5-4 pentru ucraineancă.

Update: Ana Bogdan a dus scorul la 5-3 în setul 3! Va servi pentru meci

Update: Revenire spectaculoasă a Anei Bogdan! Românca e acum în avantaj în setul 3. Conduce cu 4-3

Update: Lesia Tsurenko are 2-1 în setul 3. Ucraineanca are un break în faţa româncei.

Update: Lesia Tsurenko şi-a adjudecat cel de al doilea set, cu 6-3. Totul se va decide în ultimul set

Update: Ana Bogdan şi-a recuperat break-ul în setul 3. Ea e condusă acum doar cu 4-3 de Lesia Tsurenko.

Update: Lesia Tsurenko conduce cu 3-0 în setul 2.

Update: Din fericire, Ana Bogdan a revenit pe teren. Medicii i-au dat o pastilă româncei.

Update: Ana Bogdan a chemat medicul după câştigarea primului set.

Update: Ana Bogdan a câştigat primul set, cu 6-4!

Update: Partida dintre Ana Bogdan şi Lesia Tsurenko a început.

Ana Bogdan a ajuns în turul al treilea de la Wimbledon după ce a trecut de Liudmila Samsonova (7-6, 7-6) şi de Alycia Parks (1-6, 6-3, 6-2).

De partea cealaltă, jucătoarea din Ucraina le-a învins pe Claire Liu (6-3, 3-6, 6-4) şi Katerina Siniakova (6-4, 6-1).

Ana Bogdan şi Lesia Tsurenko s-au mai întâlnit până acum o singură dată, în Turcia, în urmă cu 12 ani. Partida de atunci, care s-a disputat pe hard, a fost câştigată de Tsurenko cu 6-1, 6-0.

Dacă Ana Bogdan se află în premieră în această fază a competiţiei de la Londra, Tsurenko joacă în turul al treilea pentru a treia oară în cariera sa.

Wimbledon 2023 | Bianca Andreescu, mesaj în limba română pentru Simona Halep. Jucătoarea crede în nevinovăția româncei

Wimbledon 2023 | Bianca Andreescu a avut un mesaj, în limba română, pentru Simona Halep. Campioana de la US Open 2019 nu s-a ferit să abordeze subiectul scandalului de dopaj.

Jucătoarea din Canada, care are origini românești, a debutat cu dreptul la Wimbledon. Chiar dacă nu a făcut un meci prea bun, Andreescu a reușit să o învingă pe Anna Bondar, în 3 seturi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2.

Jucătoarea care ocupă poziția cu numărul 50 în clasamentul WTA a oferit un interviu, în limba română, în care a vorbit despre situația Simonei Halep. Aceasta este de părere că sportiva din Constanța este nevinovată și speră că va reveni, cât de curând, pe teren.

„E păcat ce se întâmplă pentru ea. Are o carieră foarte frumoasă. Știu că vrea să revină. Și cred că o să revină. Am încredere în ea. Da, îți țin pumnii, Simona. Sper că o să fii pe teren în curând”, a spus Bianca Andreescu, pentru eurosport.ro.

1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului