Mihaela Buzărnescu, Ana Bogdan şi Irina Bara, în turul doi la Wimbledon 2022! Gabriela Ruse, eliminată dramatic de Cori Gauff

Viviana Moraru Publicat: 28 iunie 2022, 19:10

Colaj Profimedia

Cinci românce au debutat marţi pe tabloul principal de la Wimbledon 2022. Pe lângă Simona Halep, care a învins-o pe Karolina Muchova, Mihaela Buzărnescu, Gabriela Ruse, Irina Bara şi Ana Bogdan au jucat şi ele în primul tur.

Prima jucătoare din România care a intrat pe teren marţi a fost Mihaela Buzărnescu. Acesta, ajunsă pe locul 127 WTA, a învins-o cu Nastasja Schunk, clasată pe 154 WTA. Ana Bogdan şi Irina Bara s-au calificat şi ele în turul doi, după victorii facile.

Irina Bara – Chloe Paquet 6-2, 6-4, în primul tur la Wimbledon 2022

Update 19:01: Irina Bara – Chloe Paquet 6-2, 6-4. Irina Bara se califică în turul secund la Wimbledon.

Update 18:28: Irina Bara – Chloe Paquet 6-2, 2-0. Irina Bara are un start perfect şi în setul secund, conducând cu break.

Update 18:20: Irina Bara – Chloe Paquet 6-2! Românca se impune în primul set al confruntării cu Paquet.

Ana Bogdan – Dayana Yastremska 6-2, 6-2. Românca se califică în turul secund, după o victorie în 58 de minute

Update: Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, locul 111 mondial, s-a calificat, marţi, în turul doi la Wimbledon, al treilea grand slam al anului.

După un meci de 61 de minute, Ana s-a impus în faţa sporrtivei ucrainene Daiana Iastemska, scor 6-2, 6-2.

În turul doi, Bogdan va evolua cu învingătoarea meciului dintre italianca Jasmine Paolini, locul 72 mondial, şi Petra Kvitova din Cehia, locul 26 mondial şi favorită 25.

Tot marţi, în turul doi a ajuns şi Mihaela Buzărnescu, în timp ce Gabriela Ruse a fost eliminată.

Update 19:12: Ana Bogdan – Dayana Yastremska 6-2, 6-2. Ana Bogdan se califică în turul secund, după o victorie în doar 58 de minute.

Update 17:45: Ana Bogdan – Dayana Yastremska 6-2, 1-2. Se merge cu serviciul în debutul setului decisiv. Românca va servi pentru a egala.

Update 17:32: Ana Bogdan – Dayana Yastremska 6-2. Românca se impune în primul set al confruntării din primul tur.

Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-7. Românca, eliminată în primul tur la Wimbledon

Update: Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, locul 54 mondial, a fost învinsă, marţi, în primul tur al turneului de la Wimbledon, de sportiva americană Coco Gauff, locul 12 mondial şi favorită 11.

Gabriela Ruse s-a impus în primul set cu 6-2, a pierdut al doilea set, scor 3-6 şi în decisiv a fost învinsă, scor 7-5. Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

În turul doi, Gauff va da peste o altă româncă, Mihaela Buzărnescu, locul 127 WTA.

Update 17:42: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-7. Românca pierde dramatic în primul tur la Wimbledon.

Update 17:22: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 5-4. Gabriela Ruse este la un singur game de calificarea în turul secund la Wimbledon.

Update 17:08: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 4-3. Ruse îşi face serviciul şi e în faţă pe tabelă în setul decisiv.

Update 17:02: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 3-3. Românca face re-break-ul si egalează în setul decisiv.

Update 16:48: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 1-2. Americanca face break în setul decisiv.

Update 16:39: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6, 1-0. Românca îşi face serviciul în debutul decisivului.

Update 16: 32: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2, 3-6. Cori Gauff câştigă setul secund şi trimite partida în decisiv.

Update 15.52: Gabriela Ruse – Cori Gauff 6-2. Românca se impune în primul set al onfruntării din primul tur.

Update 15:49: Gabriela Ruse – Cori Gauff 5-2. Ruse va servi pentru set.

Update 15.25: Gabriela Ruse – Cori Gauff 2-1. Gabriela Ruse are avantajul unui break.

Update 15.10: A început meciul dintre Gabriela Ruse și Cori Gauff!

Update 14:34: Mihaela Buzărnescu se califică în turul secund la Wimbledon, după 6-4, 6-2 cu Nastasja Schunk.

Update 14:30: Mihaela Buzărnescu va servi pentru calificarea în turul 2 la Wimbledon, la scorul de 5-2.

Update 14:00: Începe setul secund, cu Nastasja Schunk la serviciu.

Update 13:54: Set Mihaela Buzărnescu! Românca îşi adjudecă primul set, cu scorul de 6-4.

Update 13:45: Mihaela Buzărnescu – Nastasja Schunk, 5-3. Românca se apropie la doar un game de câştigarea primului set.

Update 13:40: Mihaela Buzărnescu conduce cu break, scor 4-2.

Update 13:16: Începe partida Mihaelei Buzărnescu, cu Nastasja Schunk

Mihaela Buzărnescu o va întâlni, în premieră, pe jucătoarea din Germania, Nastasja Schunk. Meciul româncei va fi primul de pe terenul 4, şi va începe de la ora 13:00.

Gabriela Ruse va avea o misiune dificilă. Românca va întâlni una dintre favoritele turneului, Cori Gauff, americanca de 18 ani, de pe locul 12 WTA. Va fi a doua partidă pe terenul cu numărul doi, după o înfruntare de pe tabloul masculin. Cele două vor fi faţă în faţă pentru prima dată în circuitul WTA.

De la ora 16:30 va intra pe teren şi Irina Bara, ocupanta locului 122 WTA. Românca o va întâlni pe Chloe Paquet, jucătoare de pe locul 106 WTA. Cele două se vor afla la a doua întâlnire directă, precedenta având loc în 2021, la Valencia. Bara s-a impus atunci în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-4.

Tot de la ora 16:30, îşi va face debutul pe iarba de la All England Club şi Ana Bogdan, ajunsă pe locul 111 WTA. Aceasta va juca pe terenul 14, unde o va întâlni pe Dayana Yastremska, jucătoarea din Ucraina ce ocupă locul 74 WTA. Va fi a treia întâlnire directă dintre cele două, precedentele fiind câştigate de Yastremska.

Simona Halep – Karolina Muchova LIVE TEXT (18:00), în primul tur de la Wimbledon 2022

Simona Halep și Karolina Muchova se vor duela pentru prima oară în carieră, în primul tur de la Wimbledon 2022, azi, în jurul orei 18:00.

Partida dintre Halep și Muchova este programată a treia pe Terenul 1, după duelul de pe tabloul masculin dintre Berrettini și Garin (15:00) și finalul partidei dintre Korpatsch și Watson (7-6, 5-7).

Karolina Muchova are 25 de ani şi este ocupanta locului 82 WTA şi vine după o primă jumătate de sezon modestă. Cea mai bună performanţă este turul 3 de la Roland Garros şi Miami.

La Wimbledon, Muchova a atins în două rânduri faza sferturilor. Ultima oară, chiar anul trecut, când a fost învinsă de Angelique Kerber, după ce le-a eliminat Zhang, Giorgi, Pavlyuchenkova şi Badosa.

Muchova a câştigat un singur turneu în carieră, Openul din Coreea, în 2019. Din tenis, ea a câştigat un total de 3.5 milioane de dolari, dintre care 280.000 în 2022.

Simona Halep a vorbit despre accidentarea de la Bad Homburg

Simona Halep s-a retras de la Bad Homburg din cauza unor dureri la gât, dar a anunțat, cu o zi înaintea meciului cu Karolina Muchova, că, în proporție de 95%, problemele au dispărut.

“Pot să mișc gâtul. 95% mi-a trecut durerea. Mai am o zi să mă recuperez, dar mă simt foarte bine și abia aștept să încep turneul. Au trecut 3 ani de când n-am mai jucat aici. A fost cel mai bun meci al carierei (n.r. – finala Wimbledon 2019), am amintiri fantastice. Abia aștept să joc din nou, să intru din nou pe teren și sper să mă simt bine pentru că e locul meu favorit.

După acel moment la Roland Garros (n.r. – eliminarea din acest an) nu am luat pauză. Am vrut să muncesc cât mai mult, am mers două zile acasă, apoi m-am întors la Paris, la Patrick (n.r. – Mouratoglou), și nu am renunțat. Mi-am spus că trebuie să muncesc cât mai mult.

Acum mă simt mai puternică, și din punct de vedere emoțional. Chiar dacă nu mă aștept la ceva anume, sunt pregătită să joc cel mai bun tenis al meu. De câte ori câștigi un turneu și te întorci după aceea ai un moral mai bun. Dar nu e ușor, știu acest turneu, e dificil să joci pe iarbă. O să lupt și o să încerc să câștig primul meci.”, a spus Simona Halep, pentru eurosport.ro.