Dominic Thiem, în finala Turneului Campionilor! Victorie uriaşă cu Djokovic, la capătul un ui meci epic. Prima reacţie a austriacului

Antena Sport Publicat: 21 noiembrie 2020, 17:00

Dominic Thiem l-a învins pe Novak Djokovic

Dominic Thiem şi Novak Djokovic au oferit un spectacol pe cinste. Numărul 3 ATP l-a învins pe liderul mondial după o luptă formidabilă. Thiem a ajuns pentru a doua oară în finala Turneului Campionilor. Anul trecut, austriacul a fost învins în finală de grecul Stefanos Tsitsipas.

Tie-break-ul setului decisiv a fost unul dramatic. Djokovic a condus cu 4-0, însă Thiem a revenit fanatastic şi a câştigat cu 7-5. Dramatism a fost şi în setul al doilea. Djokovic a salvat numai puţin de 4 mingi de meci. Aceasta a fost victoria 300 a carierei pentru Dominic Thiem.

Dominic Thiem, a doua finală la Turneul Campionilor

Dominic Thiem a avut un an de vis. Acesta a reuşit să câştige US Open, acesta fiind primul turneu de Grand Salm din carieră.

"A fost o bătălie mentală, totul foarte echilibrat. Îmi aduc aminte de tie-break-ul din setul doi, acolo am avut 4 mingi de meci. Știam că să joc în fața lui Nole e extrem de dificil. Am sperat ca după victoria de la US Open să fiu mai calm, dar nu a fost așa, nu am putut să îmi țin în frâu emoțiile. Dar într-un final m-am adunat și sunt incredibil de bucuros", a spus Thiem la final, conform Eurosport

Reclamă 4

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

Live Antena Sport

Memphis Depay, înainte de România – Olanda: „Trebuie să facem mai mult! Cu Austria am jucat cel mai bine!”

23:27

Lamine Yamal, un nou record fabulos la EURO 2024. Performanţa unică realizată în partida cu Georgia

22:56

Controversă URIAŞĂ la golul marcat de Rodri! Arbitrul l-a validat, deşi Morata era în poziţie de ofsaid şi pe direcţia şutului

22:43

Cămătaru, cuvinte uriaşe despre România în presa din Olanda: „Poporul român este în spatele echipei! Jucăm în 12 jucători!”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate privirile 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 5 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”