Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz, comparat cu Messi şi Ronaldo: „Arată şi se mişcă precum un fotbalist”

Alex Masgras Publicat: 13 iulie 2023, 9:32

Comentarii
Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz, comparat cu Messi şi Ronaldo: „Arată şi se mişcă precum un fotbalist

Carlos Alcaraz, după victoria în faţa lui Holger Rune din sferturile de finală de la Wimbledon 2023 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz, comparat cu Messi şi Ronaldo, după victoria cu 3-0 în faţa lui Holger Rune. Spaniolul s-a calificat în semifinalele de la All England Club, după 7-6(3), 6-4, 6-4, după 2 ore şi 23 de minute de joc pe terenul central.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Calificat în penultimul act de la Wimbledon pentru prima oară în cariera sa, numărul 1 ATP îl va întâlni pe Daniil Medvedev, fost lider mondial şi câştigător de Grand Slam.

Wimbledon 2023 | Carlos Alcaraz, comparat cu Messi şi Ronaldo: „Arată şi se mişcă precum un fotbalist”

Gary Lineker, fostul mare internaţional englez, a rămas impresionat de calităţile jucătorului spaniol şi l-a complimentat, spunând despre acesta că are câte ceva din Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo:

„Ce talent e Carlos Alcaraz. Arată şi se mişcă precum un fotbalist, cu forţa şi viteza unui Ronaldo, combinat cu abilitatea unui Messi de a atinge şi de a simţi, dar cu racheta”, a scris Gary Lineker, pe Twitter.

Carlos Alcaraz îl va întâlni pe Daniil Medvedev în semifinalele de la Wimbledon. La finalul partidei cu Rune, Alcaraz a recunoscut că primul set a fost extrem de tensionat:

Reclamă
Reclamă

„A fost multă tensiune. Primul set a fost dificil pentru mine, nu am putut controla multe momente. Holger putea să câştige primul set, cheia era să folosesc emoţiile în favoarea mea. Acel strigăt după ce am câştigat setul m-a ajutat foarte mult să scap de tensiune şi să mă bucur de meci. E esenţial pentru mine să zâmbesc”, a declarat Alcaraz, potrivit puntodebreak.com.

Carlos Alcaraz, al treilea cel mai tânăr jucător care ajunge în trei semifinale de Grand Slam

Carlos Alcaraz a ajuns la a treia semifinală de Grand Slam a carierei, după victoria în faţa lui Holger Rune. Spaniolul de 20 de ani, campion deja la US Open 2022, este al treilea cel mai tânăr jucător din istoria tenisului masculin care ajune în trei semifinale la trei turnee de Grand Slam diferite.

Recordul este deţinut de Boris Becker, cel care a realizat acest lucru la 19 ani şi 6 luni, fiind urmat de Bjorn Borg (20 de ani şi 25 de zile). Alcaraz l-a scos de pe podium pe Novak Djokovic. Spaniolul a realizat acest lucru la 20 de ani şi 2 luni, în timp ce Nole reuşea să facă această performanţă la 20 de ani şi 3 luni.

Reclamă

Semifinalele tabloului masculin de la Wimbledon se vor juca vineri. Carlos Alcaraz îl va întâlni pe Daniil Medvedev, în timp ce Novak Djokovic îl va întâlni pe italianul Jannik Sinner. Semifinalele de pe tabloul feminin vor avea loc joi. Elina Svitolina o va întâlni pe Marketa Vondrousova, în timp ce Aryna Sabalenka o va întâlni pe Ons Jabeur.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:56

Atay Akgun a semnat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma

17:28

Conducerea Rapidului anunță noi transferuri după debutul perfect de sezon: „Suntem aproape”

17:22

L’Equipe: „Semnează cu FCSB în România!” Noi informaţii despre ultimul transfer făcut de Gigi Becali

17:01

Neluțu Varga i-a stabilit prețul jucătorului dorit de Craiova de la CFR Cluj

16:52

„Oracolul de la Bălceşti” anunţă dezastrul pentru o forţă din Liga 1: „Nu prinde play-off-ul”

16:32

Real Madrid încearcă lovitura verii în mercato! Jucătorul Barcelonei, așteptat pe ”Bernabeu”

1 Decizia luată de FIFA după scandalul făcut de argentinieni în finala Cupei Mondiale 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 VIDEOSpania – Argentina 1-0. Spaniolii au câştigat Cupa Mondială! Ferran Torres, „eroul” ibericilor într-un succes istoric 4 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 5 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 6 Leandro Paredes a rupt tăcerea, după scandalul uriaș de la finala Spania – Argentina 1-0: „Plin de mândrie”
Citește și