Închide meniul

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic, după primul meci de la Londra: “Nu îmi aduc aminte când am jucat ultima oară fără emoţii”

Alex Masgras Publicat: 4 iulie 2023, 14:06

Comentarii
Wimbledon 2023 | Novak Djokovic, după primul meci de la Londra: Nu îmi aduc aminte când am jucat ultima oară fără emoţii

Novak Djokovic, în primul tur de la Wimbledon 2023 / Profimedia

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic, după primul meci de la Londra. Campionul sârb a debutat cu victorie la ediţia din 2023 de la All England Club, dar a recunoscut că emoţiile încă apar la fiecare partidă, mai ales la turneele de Grand Slam, chiar dacă are în palmares 23 de turnee majore.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În primul tur de la Wimbledon, Novak Djokovic l-a învins pe Pedro Cachin, locul 68 ATP, scor 6-3, 6-3, 7-6(4), după 2 ore şi 14 minute de joc.

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic, după primul meci de la Londra: “Nu îmi aduc aminte când am jucat ultima oară fără emoţii”

La finalul partidei de pe terenul central, Novak Djokovic a fost întrebat despre dificultăţile pe care le-a avut în primul set, atunci când a fost văzut respirând greu în timpul unei pauze. Sârbul a dezvăluit că încerca să se ferească de soare, dar a recunoscut şi că emoţiile încă îşi spun cuvântul, chiar dacă are 23 de titluri de Grand Slam în palmares.

“Emoţiile sunt mereu acolo, bineînţeles. Joci în faţa unui stadion plin, pe una dintre cele mai importante arene de tenis din lume. Indiferent de experienţa pe care o ai sau câte meciuri ai jucat pe acest teren, încă ai emoţii.

Nu îmi aduc amitne când am jucat ultima oară fără emoţii, mai ales la un turneu de Grand Slam. E normal să ai emoţii. Contează cum te adaptezi şi cum te concentrezi pentru a fi cât mai productiv”, a declarat Novak Djokovic, potrivit eurosport.co.uk.

Reclamă
Reclamă

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic, sincer după debutul cu dreptul la Londra: „Am fost epuizat fizic şi psihic după Roland Garros”

Partida a fost întreruptă mai bine de o oră de ploaie, chiar dacă terenul central de la Wimbledon are acoperiş retractabil. Cei doi jucători au aşteptat ca suprafaţa de joc să se usuce, dar acest lucru nu a reprezentat o problemă pentru campionul sârb.

În acest moment, el este deţinătorul primelor două turnee de Grand Slam ale anului, dar a recunoscut că a avut nevoie de o pauză după Roland Garros, acolo unde a cucerit al 23-lea titlu de Grand Slam al carierei. Sârbul a dezvăluit că nu a participat la turneele premergătoare celui de la Wimbledon deoarece a fost epuizat fizic şi psihic după turneul de la Paris.

„Nu am jucat la vreun turneu săptămânile anterioare deoarece am considerat că este mai bine să folosesc o săptămână în plus de antrenamente pentru a mă obişnui cu mişcările şi detaliile de pe iarbă.

Reclamă

Nu am avut timp să joc meciuri, deoarece am fost epuizat fizic şi psihic după turneul de la Roland Garros, am avut nevoie să îmi revin. A funcţionat acest lucru pentru mine în ultimii patru ani şi nu am motive să cred că va fi diferit anul acesta. Acum mă simt grozav”, a declarat Novak Djokovic, după victoria din primul tur de la Wimbledon, potrivit puntodebreak.com.

În turul al doilea, Novak Djokovic îl va întâlni pe Jordan Thompson, australianul de pe locul 70 ATP care a trecut în primul tur de americanul Brandon Nakashima (55 ATP), după ce a revenit de la 0-2 la seturi, scor 2-6, 2-6, 6-4, 7-6(4), 6-3, după 3 ore şi 32 de minute de joc.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:11
Prima etapă a sezonului de Super Rally, de la Alba Iulia, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (14:00)
9:55
Petrolul a pus ochii pe doi jucători de la FCSB, chiar înaintea meciului direct: “Ne-am interesat. Ar fi un plus”
9:48
Denis Alibec, „ședință” cu liderul galeriei FCSB-ului: „Sper să fi înțeles, să nu mai aibă gesturi pe teren”
9:14
Starul dorit de Cristi Chivu la Inter și-a dat acordul și semnează. Suma plătită pentru transfer
9:04
Mirel Rădoi propune încă un român la Parma, după plecarea lui Valentin Mihăilă: “Ar face faţă cu brio”
8:47
Mihai Stoica, ironii pentru un adversar înainte de Petrolul – FCSB: „Am citit-o pe ultima”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League 6 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău
Citește și