Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!

Publicat: 15 mai 2024, 23:10

Jucătorii lui Corvinul se bucură / Hepta

Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Echipa din Liga a 2-a a învins-o pe Oţelul Galaţi după loviturile de departajare. Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi a fost LIVE TEXT pe AS.ro. Finala Cupei României are o miză uriaşă pentru echipa antrenată de Florin Maxim. Ea a cucerit trofeul şi va juca şi în preliminariile Europa League.

Cupa României rămâne singurul trofeu care îi lipseşte lui Dorinel Munteanu pe banca celor de la Oţelul Galaţi. Corvinul Hunedoara ajunge direct din liga 2 în cupele europene.

Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 2-2 (3-2, după loviturile de departajare)! Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României

Corvinul a învins-o pe Oţelul la loviturile de departajare! Hergheligiu a marcat golul victoriei de la punctul cu var!

Min. 120+1: Se termină şi cele două reprize de prelungiri! Finala se va decide la loviturile de departajare

Min. 115: O nouă ocazie pentru Corvinul! Un balon trimis cu capul din careu a trecut puţin pe lângă poartă

Min. 102: Ocazie pentru Corvinul! Chindriş a şutat peste poarta gălăţenilor

Min. 90+11: Se încheie timpul regulamentar! Vom avea două reprize de prelungiri, de câte 15 minute fiecare!

Min. 90+8: O nouă ocazie pentru Corvinul! Lovitura de cap a lui Manolache a trecut puţin pe lângă poartă!

Min. 90+6: Ocazie pentru Corvinul! Hunedorii erau să dea lovitura în minutele de prelungiri, prin Antonio Bradu! Şutul său a trecut peste poartă

Min. 83: O nouă gafă în apărarea hunedorenilor era să îi coste pe aceştia! Din fericire, au scăpat cu faţa curată după ce portarul Lefter a intervenit

Min. 75: Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 2-2! Manolache a marcat, iar gălăţenii sunt pentru a doua oară egalaţi în acest meci!

Min. 58: Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 1-2! Anes Rusevic a transformat penalty-ul şi a marcat cel de al doilea gol al său în acest meci

Min. 55: Penalty pentru Oţelul!

Min. 53: Ocazie mare pentru Oţelul! Lefter a respins şutul lui Cisotti!

Min. 46: Ocazie pentru Corvinul! Marius Coman a reluat cu capul peste poartă!

Min. 39: Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 1-1! Marius Coman, golgheterul Corvinului, a egalat!

Min. 28: Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi 0-1! Rusevic a deschis scorul dintr-o lovitură liberă! Execuţie superbă a jucătorului lui Dorinel Munteanu

Min. 16: Ocazie pentru Oțelul! Bodișteanu a primit o minge în careu, dar șutul său a fost blocat de un adversar!

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, V. Lică, A. Manolache, Velisar – Bradu, Hrezdac – M. Lupu, Neacșa, N. Pîrvulescu – M. Coman. Rezerve: Cr. Blaga – I. Pop, Ad. Nicolae, S. Ion, Hergheligiu, Predică, T. Mitran, Câmpan, M. Chindriș. Antrenor: Florin Maxim

Oțelul: Pap – Zhelev, Yabre, J. Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Rusevic, Bodișteanu. Rezerve: R. Stoian – I. Neagu, A. Rus, Ghiocel, R. Tănasă, Malle, D. Panait, Jardan, Gaitan. Antrenor: Dorinel Munteanu

După ce a dominat şi învins trei formaţii de prim eşalon, Corvinul joacă în ultimul act deşi este o nou-promovată în Liga 2! Hunedorenii lui Florin Maxim au disputat două tururi eliminatorii înainte de faza grupelor Cupei României Betano 2023/2024. Întâi au învins cu 4-1 pe Jiul Petroşani (Liga 3), apoi au trecut pe teren propriu cu 4-2, după ce au condus cu 3-0 la pauză!, de Csikszereda Miercurea Ciuc, colegă de competiţie în campionat.

Corvinul a câştigat grupa ei şi a bifat şi prima victimă de prim eşalon, cu această ocazie. După un 2-0 cu Chindia Târgovişte, la Hunedoara a pierdut Sepsi OSK Sf. Gheorghe, 0-1 cu gol marcat în minutul 57 de Manolache. Câştigarea grupei s-a consfinţit printr-un categoric 6-0 în deplasare cu Progresul Pecica (L3).

Din sferturile de finală, deja băieţii lui Maxim au început să scrie istorie cu litere mari! Un 4-0 de poveste cu CFR Cluj, urmat de un 3-1 cu FC Voluntari în semifinale, când, deşi egalaţi, ardelenii au avut forţa să se desprindă.

Oţelul joacă iar finala Cupei după ce în 2004 ajungea în premieră în această fază a competiţiei. După un 3-1 de încălzire la FC Bacău din Liga 3, meci cu trei penalty-uri, dintre care două pentru oaspeţi!, Oţelul lui Dorinel Munteanu s-a calificat în faza grupelor Cupei României Betano 2023/2024.

Un program deloc uşor, dar parcurs cu brio de ambiţioasa formaţie nou-promovată în L1: după 4-1 la SCM Zalău (L3), Oţelul a remizat acasă cu FCSB printr-un gol marcat în prelungiri, apoi în deplasare Dinamo, 3-3 la capătul unui meci în care au condus cu 3-1.

În sferturile de finală, reuşita lui Lameira din reprizele de prelungiri a însemnat eliminarea Universităţii Craiova pe terenul ei, 0-1. Semifinalele au fost depăşite după un 2-1 cu U Cluj, acasă, autogolul lui Chipciu din prelungiri împingând gălăţenii spre marea finală.

Cea mai mare performanţă a gălăţenilor în Cupa României datează de acum 20 de ani când, în sezonul 2003/2004 au ajuns în finală! Pe stadionul Cotroceni din Capitală, Oţelul pierdea însă, 0-2 cu Dinamo Bucureşti, goluri marcate după pauză de Vlad Munteanu şi Claudiu Niculescu.

Corvinul Hunedoara – Oţelul Galaţi – echipele probabile

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Lică, A. Manolache, Velisar – Hrezdac, Bradu, Neacșa – M. Lupu, M. Coman, D. Pîrvulescu

Rezerve: Blaga, C. Roman, I. Pop, A. Nicolae, M. Chindriș, Hergheligiu, T. Mitran

Antrenor: Florin Maxim

Oțelul: Pap – Zhelev, Yabre, Cisse, Silva – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Al. Pop, Bodișteanu

Rezerve: R. Stoian, Lovric, Ghiocel, Panait, Teles, Lamiera, I. Neagu, Gaitan, Rusevic

Antrenor: Dorinel Munteanu

0:17 1 iun.

Cristiano Ronaldo a încheiat sezonul fără niciun trofeu câştigat! Al Nassr, învinsă dramatic de Al Hilal în finala Cupei Regelui

0:05 1 iun.

Borussia Dortmund – Real Madrid, 22:00, LIVE TEXT! Se scrie istorie, pe Wembley, în finala Champions League. Echipele probabile

23:18

Gigi Becali a RENUNŢAT definitiv la transferul lui Alex Chipciu! Mihai Stoica a confirmat. Ce s-a întâmplat la negocieri

22:50

Jose Mourinho va avea un salariu uriaş la Fenerbahce! Cât va câştiga portughezul în Turcia

22:44

Negocierile dintre Adi Popa şi şefii lui CSA Steaua au picat! „Motoreta”, pe picior de plecare din Ghencea

22:13

Iga Swiatek, calificare fără emoţii în optimile de la Roland Garros chiar de ziua ei! Rezultatele zilei de pe tabloul feminin

1 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 2 FotoEa îl consolează pe Ionuţ Radu pentru ratarea EURO 2024. Francesca Cuccuru are 20 de ani şi e de o frumuseţe rară: „Minunată!” 3 FotoRespect total pentru „Regele” Gică Hagi! Cum a apărut Denis Alibec la meciul de retragere al Generaţiei de Aur 4 FotoUnica fiică a lui Miodrag Belodedici, revedere emoţionantă cu tatăl său: „E prima dată!” Zandalee este de o frumuseţe uimitoare 5 FotoPremieră pentru Stefanos Tsitsipas şi iubita lui, Paula Badosa, după împăcare! Vestea despre cei doi 6 FotoMiodrag Belodedici a rămas fără permis de conducere după ce a fost urmărit de poliţie la 3 dimineaţa: „Am ieşit cu alcoolemie!”