Închide meniul

Novak Djokovic, revenire spectaculoasă în partida cu Jannik Sinner. Sârbul a învins în 5 seturi şi e în semifinale la Wimbledon 2022

Viviana Moraru Publicat: 5 iulie 2022, 19:42

Comentarii
Novak Djokovic, revenire spectaculoasă în partida cu Jannik Sinner. Sârbul a învins în 5 seturi şi e în semifinale la Wimbledon 2022

Novak Djokovic, la Wimbledon 2022 / Profimedia

Novak Djokovic a avut o revenire spectaculoasă în partida cu Jannik Sinner. Sârbul l-a învins pe favoritul 10 al turneului, după ce a fost condus cu 2-0 la seturi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Campionul en-titre de la Wimbledon, Novak Djokovic, s-a calificat în semifinale, după o partidă spectaculoasă cu Jannik Sinner. Fostul lider mondial l-a învins pe italian cu scorul de 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Novak Djokovic, revenire spectaculoasă cu Jannik Sinner

Novak Djokovic nu a avut parte de o partidă facilă cu tânărul de 20 de ani, Jannik Sinner. Fostul lider mondial s-a văzut condus cu 2-0 la seturi, fiind nevoit să revină spectaculos pentru a-şi asigura prezenţa în penultimul act.

Novak Djokovic ţinteşte cel de-al patrulea trofeu consecutiv la All England Club, şi al şaptelea din carieră. În precedenta finală, sârbul s-a impus în faţa lui Matteo Berrettini, după ce a cedat primul set.

În semifinale, Novak Djokovic va da piept cu cu învingătorul partidei David Goffin şi Cameron Norrie. Nole este principalul favorit al turneului de la All England Club, iar în finală l-ar putea întâlni pe rivalul Rafael Nadal. Spaniolul va evolua miercuri în sferturi, în compania americanului Taylor Fritz.

Reclamă
Reclamă

Declaraţiile lui Novak Djokovic, după partida incredibilă din sferturile Wimbledon 2022

Novak Djokovic a avut o revenire de senzaţie în sferturile Wimbledon 2022. Sârbul a avut cuvinte de laudă pentru adversarul său, Jannik Sinner, care a fost la doar un set distanţă de a produce o supriză imensă la All England Club.

“Vreau să-l felicit pe Jannik, sunt sigur că va avea ocazii multe de a câștiga turnee importante, are timp destul la dispoziție, îi urez mult succes, a făcut un turneu foarte bun. Cât despre primele 2 seturi față de ultimele 3 au fost două meciuri diferite. După primele 2 seturi am încercat să-mi revin, m-am spălat pe față, m-am uitat în oglindă și mi-am dat seama că era adevărat, eram condus cu 2-0. Se întâmplă asemenea lucruri, trebuie să știi să reacționezi. Simțeam că sunt dominat, simțeam că trebuie să fac ceva. Am avut o discuție cu mine, am știut că trebuie să-mi revin. Am încercat să vin cu ce am mai bun și am reușit. În debutul setului 3, lucrurile s-au schimbat mult în favoarea mea.

Experiența m-a ajutat să mă descurc în acele momente dificile. Am fost binecuvântat să joc pe toate arenele mari, dar nu poți să știi niciodată ce se întâmplă. Mereu există dubii. Lupta interioară e cea mai dificilă. E cea mai mare provocare. Mereu cred că pot să revin din situații dificile. Sunt foarte fericit că am reușit să câștig azi. Sunt foarte mândru că am ajuns la 26 de victorii consecutive aici. Cred că acesta este cel mai mare turneu de tenis din lume, acest teren are ceva aparte, m-a inspirat mereu. Simțim mereu ceva deosebit de fiecare când călcăm pe iarba de pe central”, a spus Novak Djokovic la interviul de după meci, citat de Eurosport.

Reclamă

Simona Halep – Amanda Anisimova, duel pentru semifinalele Wimbledon 2022

Simona Halep – Amanda Anisimova este duelul din sferturile Wimbledon 2022. Va fi a patra întâlnire directă dintre cele două, românca având un avantaj de 2-1.

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon, după o victorie superbă în faţa Paulei Badosa, ocupanta locului 4 WTA. Românca s-a impus în doar 59 de minute, cu scorul de 6-1, 6-2.

Amanda Anisimova s-a calificat în această fază a turneului, după ce a învins-o pe Harmony Tan, scor 6-2, 6-3.

Simona Halep se va afla la a patra întâlnire cu Amanda Anisimova, ultima având loc chiar în acest sezon de iarbă. „Simo” s-a impus la Bad Homburg luna trecută, cu scorul de 6-2, 6-1.

Precedentele două întâlniri au avut loc la Roland Garros, în ani consecutivi. În 2019, din postura de campioană en-titre, halep era învinsă surprinzător de Anisimova în sferturi, scor 6-2, 6-4. Anul următor, românca şi-a luat revanşa în turul trei al Openului Francez, cedând un singur game, 6-0, 6-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:31
“Ești o rușine. Nu mă miră că Ronaldo te-a ignorat”. L-a făcut praf pe Carragher după atacul asupra lui Salah
13:07
Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie
12:55
UPDATEVizita cehilor în România, plină de complicații. Ce se întâmplă înainte de Universitatea Craiova – Sparta Praga
12:37
Universitatea Craiova – Sparta Praga LIVE TEXT (19:45). Oltenii se pot califica în fazele eliminatorii UECL
12:13
Golgheterul all-time al SUA a prezis cine se va califica la Mondial din barajul României: “Poate ne grăbim”
11:56
“Îmi vine să plâng”. Elisabeta Lipă, reacție în scandalul primelor ilegale de jumătate de milion de euro
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 5 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea” 6 Lovitură pentru Universitatea Craiova! Un jucător de bază, direct pe masa de operaţie! Nu va mai juca în 2025
Citește și