Închide meniul

Wimbledon 2023 | Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina în sferturi! Poloneza riscă să piardă primul loc WTA

Alex Masgras Publicat: 11 iulie 2023, 18:52

Comentarii
Wimbledon 2023 | Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina în sferturi! Poloneza riscă să piardă primul loc WTA

Elina Svitolina, după victoria cu Iga Swiatek din sferturile de finală de la Wimbledon 2023 / Profimedia

Wimbledon 2023 | Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina în sferturi! Numărul 1 WTA a pierdut duelul de pe terenul central cu Elina Svitolina, jucătoarea care se află în prezent pe locul 76 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Elina Svitolina s-a impus la capătul unui meci echilibrat, scor 7-5, 6-7(5), 6-2, după 2 ore şi 42 de minute de joc. Este pentru a şaptea oară când Elina Svitolina învinge numărul 1 WTA.

Wimbledon 2023 | Iga Swiatek, eliminată de Elina Svitolina în sferturi!

Svitolina a început cu stângul duelul de pe terenul central, atunci când Swiatek a reuşit break-ul încă din ghemul de debut. După ce a restabilit echilibrul, Svitolina a cedat din nou şi i-a dat posibilitatea liderului WTA să se distanţeze la 5-3. Cu toate acestea, în ciuda faptului că a servit pentru set, poloneza nu a reuşit să se impună, iar Svitolina a revenit, câştigând prima manşă cu 7-5.

Al doilea set a fost la fel de echilibrat. Svitolina a fost din nou prima care a cedat pe propriul serviciu, dar a reuşit să restabilească egalitatea la 3-3. Setul a ajuns la tiebreak, acolo unde Swiatek s-a impus cu 7-5.

În setul decisiv, poloneza a cedat de două ori pe propriul serviciu şi nu a mai reuşit să revină în partidă. După ce s-a distanţat la 4-1, Svitolina a obţinut calificarea în semifinale după ce a închis meciul cu 6-2 în decisiv.

Reclamă
Reclamă

Elina Svitolina a devenit a treia jucătoare care elimină patru foste câştigătoare de Grand Slam în acelaşi turneu, după Serena Williams la US Open 1999 şi Justine Henin la Roland Garros 2005, potrivit OptaAce. Williams şi Henin au şi câştigat turneele respective. Performanţa Elinei Svitolina este cu atât mai impresionantă în condiţiile în care au trecut doar 9 luni de când a născut şi 4 luni de când a revenit în circuitul WTA.

Iga Swiatek riscă să piardă prima poziţie în clasamentul WTA

După această înfrângere, Iga Swiatek riscă să piardă primul loc în clasamentul WTA. Totul depinde de parcursul Arynei Sabalenka la Londra. În cazul în care se va impune campioana din acest an de la Australian Open, vom avea parte de un nou lider în clasamentul WTA. Jucătoarea din Belarus va juca în sferturi miercuri, urmând să o întâlnească pe Madison Keys, numărul 18 WTA.

În ceea ce o priveşte pe Elina Svitolina, jucătoarea din Ucraina revine în semifinalele de la Wimbledon, după ce a ajuns în această fază a competiţiei şi în 2019. Atunci, Svitolina a fost învinsă în penultimul act de Simona Halep, cea care a şi câştigat turneul în acel an.

Reclamă

Pentru un loc în finala de sâmbătă, Elina Svitolina o va întâlni pe Marketa Vondrousova. Cehoaica a trecut marţi de Jessica Pegula, cap de serie numărul 4 la Wimbledon. Numărul 42 WTA s-a impus cu 6-4, 2-6, 6-4, după o oră şi 55 de minute de joc.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:42
Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Hong Kong! Revenire spectaculoasă în primul set pentru româncă
10:33
Lionel Messi le dă emoţii argentinienilor! Anunţ despre participarea la World Cup 2026: “Este un vis”
10:30
“Hai, FK, hai, Sepsi, hai, Ținutul Secuiesc!” Comunicat controversat emis de Csikszereda, înainte de meciul din Cupă cu Sepsi
10:04
Ciprian Marica l-a taxat pe Florin Tănase, după scandalul cu Giovanni Becali: “E o vrăjeală! Îi place să fie miez”
9:21
Favoritele la titlu în Liga 1 după 14 etape! FCSB, peste lider. Cine are prima şansă
8:49
Cristi Chivu vrea să “repatrieze” un fundaş în Serie A. Inter se bate cu Juventus şi AC Milan pentru semnătura sa
1 Giovanni Becali i-a dat replica lui Florin Tănase, după ce a fost făcut praf de decarul FCSB-ului 2 Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă” 3 CFR Cluj nu așteaptă după Dan Petrescu! Decizia majoră luată de Iuliu Mureșan: “Ceva voi face” 4 Gigi Becali, reacţie furibundă după conflictul dintre Florin Tănase şi Giovanni Becali: “Eu nu am nevoie de sifoane” 5 Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0 6 EXCLUSIVCamelia Voinea a anunţat că deschide proces după declaraţiile Denisei Golgotă: “Am luat legătura cu avocaţii”
Citește și