CSM Bucureşti, victorie categorică cu Banik Most, în Liga Campionilor la handbal feminin! „Tigroaicele” rămân neînvinse după cinci runde

De Viviana Moraru
Publicat: 16.10.2022, 19:27

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti

Cristina Neagu a ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor

Cristina Neagu, în timpul unui meci pentru CSM Bucureşti/ Hepta

CSM Bucureşti a obţinut o victorie facilă în faţa echipei cehe Banik Most, cu scorul de 40-25 (25-13), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti, vicecampioana României, îşi păstrează invincibilitatea, după cinci runde scurse din acest sezon de Liga Campionilor.

CSM Bucureşti, victorie categorică cu Banik Most, în Liga Campionilor la handbal feminin

”Tigroaicele” au făcut o primă repriză excelentă, marcând 25 de goluri şi intrând la pauză cu un avantaj de 12 goluri.

Antrenorul Adrian Vasile a utilizat şi jucătoarele tinere din lot, profitând de diferenţa de valoare dintre cele două echipe, astfel că ecartul nu a crescut cu mult în repriza secundă.

Pentru vicecampioana României au marcat Cristina Neagu 5 goluri, Mihaela Andreea Mihai 4, Emilie Hegh Arntzen 4, Grace Zaadi Deuna 4, Crina Pintea 4, Kalidiatou Niakate 3, Andrea Klikovac 3, Elizabeth Omoregie 3, Ema Alivodic (Ramusovic) 3, Malin Larsen Aune 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alicia Gogîrlă 1, Ştefania Stoica 1, Alexandra Dindiligan 1.

Portarii echipei bucureştene au încheiat cu procentaje excelente, Marie Skurtveit Davidsen având 16 parade (55,17%), iar Laura Glauser 11 (47,83%).

În alt meci jucat duminică, SG BBM Bietigheim a dispus cu 30-23 de Krim Mercator Ljubljana, iar sâmbătă Brest Bretagne Handball a pierdut acasă cu Odense Haandbold, cu 21-25, în timp ce FTC-Rail Cargo Hungaria a remizat cu Vipers Kristiansand, 26-26, informează agerpres.ro.

CSM va juca următorul meci pe 22 octombrie, în deplasare, cu campioana en titre, Vipers Kristiansand.

Rapid, egal dramatic cu Buducnost, în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid a încheiat la egalitate cu echipa muntenegreană Buducnost, 30-30 (10-13), în deplasare, într-un meci din Grupa B, din Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid este fără înfrângere în grupa de Liga Campionilor. Campioana României are 8 puncte, după cinci etape disputate.

Finalul a fost pe muchie de cuţit, Rapid reuşind să preia conducerea în ultimul minut, prin golul marcat de Alexandra Lacrabere, din aruncare de la 7 metri, însă gazdele au egalat cu câteva secunde înainte expirarea timpului regulamentar, prin Matea Pletikosic.

Campioana României rămâne astfel neînvinsă în primul său sezon în Champions League.

Echipa antrenată de Carlos Viver a început bine jocul şi a condus cu 6-4, 8-6 şi 9-7, dar Buducnost a revenit după patru goluri consecutive, intrând la pauză cu un avans de trei goluri pe tabelă, 13-10.

Buducnost a fost în avantaj în marea majoritate a timpului în repriza secundă, însă Rapid a reuşit să egaleze de câteva ori, iar în final a scăpat victoria printre degete.

Pentru Rapid au înscris Marta Lopez Herrero 7 goluri, Sorina Grozav 7, Ainhoa Hernandez Serrador 5, Dorina Korsos 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Alexandra Lacrabere 3, Eliza Buceschi 2.

8:55 Foto„De ce nu bei apă?” Gabi Tamaş, reacţie savuroasă din numai patru cuvinte! Dezvăluiri despre perioada în care juca în Anglia 8:45 Cum ar putea arăta primul 11 de la FCSB, în Champions League! Numele surpriză propus de la Rapid de Basarab Panduru 8:31 „Anchete în stilul Bulibașa!” Mircea Sandu a auzit acuzațiile lui Mircea Lucescu și a izbucnit nervos: „Perversitatea asta…” 8:18 Florin Talpan, atac furibund la adresa FCSB! Campioana a primit interzis în Ghencea: „Nu are ce să caute acolo!” 0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY