EURO 2020 | Unai Simon, noul erou al Spaniei: „I-aş fi dat premiul lui Sommer!” Gestul uriaş făcut de Thiago

De Mihai Ispas
Publicat: 2.07.2021, 22:35

Unai Simon, omul partidei dintre Elveţia şi Spania din sferturile Euro 2020

Thiago Alcantara şi-a „abandonat” colegii care au declanşat sărbătoarea la Sankt Petersburg. Mijlocaşul Spaniei, intrat pe teren în reprizele suplimentare, a mers să îi consoleze pe adversari. Gestul a fost lăudat de UEFA pe contul de Twitter al competiţiei.

Unai Simon, omul meciului: „I-aş fi dat premiul lui Sommer”

Yan Sommer a fost printre cei luaţi în braţe de Thiago. Portarul Elveţiei a făcut minuni! Lui Gerard Moreno i-a refuzat de trei ori golul, la ocazii uriaşe. În total, a avut 10 parade, record la Euro 2020.

„Sunt atât de mândru de echipă, de ceea ce am realizat aici cu toată ţara în spatele nostru”, a declarat Sommer, portarul de 32 de ani lui Borussia Monchengladbach.

Celălalt portar, Unai Simon, a devenit vedeta „Furiei Roja”. La începutul competiţiei, Luis Enrique a fost criticat pentru că l-a ales ca titular pe tânărul de 24 de ani de la Athletic Bilbao. Acesta şi-a dat şi un autogol stupid la Euro.

„Noi ştiam. Acum o ştiu toţi! Unai, eşti enorm!”, a fost mesajul Federaţiei din Spania, la finalul meciului cu Elveţia, pentu Unai Simon.

„Trebuie să intrăm proaspeţi, încrezători şi cu capul sus în meciul din semifinale. Acum trebuie să câştigăm trofeul”, a spus Unai Simon, care a fost declarat omul meciului. „I-aş fi dat trofeul lui Sommer”, a mai spus Simon.

Spania – Elveţia 1-1 (1-3 d.l.d), în sferturile de finală ale Euro 2020

Spania s-a calificat în semifinalele Euro 2020, după ce a învins Elveţia, la Sankt Petersburg. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirlor, scorul a fost egal, 1-1.

Spania a fost în avantaj încă din minutul 8, când Zakaria şi-a dat autogol, în timp ce pentru Elveţia a punctat Shaqiri în minutul 68. Elveţia a jucat în inferioritate numerică din minutul 77, când a fost eliminat Freuler.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri. Pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

În semifinale, Spania va evolua, marţi, în compania învingătoarei din meciul dintre Belgia şi Italia, care se dispută de la ora 22.00.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

19:33

Max Verstappen, semne de întrebare după calificările Marelui Premiu al Belgiei: „Nu ştiu cât de rapizi vom fi mâine”

19:30

LIVE VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia este ACUM în AntenaPLAY! Vreme ploioasă la Spa

19:25

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!

19:19

Jaqueline Cristian, victorie fabuloasă cu Caroline Garcia! Performanță uriașă! Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la JO 2024

18:36

Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturi la dublu mixt, la Jocurile Olimpice 2024! Victorie superbă la Paris

18:28

Helmut Duckadam a analizat-o pe FCSB și l-a readus cu picioarele pe pământ pe Gigi Becali: „Champions League? Să fim serioși!”

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil