Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024: „O să plâng. Am uitat ce voiam să zic”

Alex Ioniță Publicat: 27 ianuarie 2024, 12:55

Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024: O să plâng. Am uitat ce voiam să zic”

Aryna Sabalenka a avunt un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024

Aryna Sabalenka / Profimedia

Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024. Sportiva din Belarus a oferit prima reacție, după ce a reușit să câștige pentru a 2-a oară la rând turneul de la Melbourne.

Jucătoarea s-a impus în finala turneului în fața sportivei din China Qinwen Zheng, în vârstă de 21 de ani. Sabalenka s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024. Mesajul sportivei

După ce a câștigat Australian Open 2024, Aryna Sabalenka a ținut un discurs în care a ținut să le mulțumească organizatorilor, familiei, dar și susținătorilor. De asemenea, în timpul declarației, sportiva s-a emoționat și a menționat faptul că va plânge.

”Vă mulțumesc mult pentru că ați fost aici și pentru ce ați făcut pentru noi. Felicitări adversarei. A demonstrat că e greu într-o finală. Știu sentimentul, nu e ușor. Cred că o să încep să plâng. Sunt foarte mulți oameni care au făcut acest turneu să existe. Le mulțumesc din nou. Sper ca discursul meu să nu sune ciudat. Am uitat ce voiam să zic.

Fără voi, nu puteam să ajung aici niciodată. Știu că repet asta la fiecare discurs, dar nici voi v-ați putea să fiți aici fără mine. Familia mea de obicei câștigă meciuri. Vă iubesc foarte mult și tot ce fac, o fac pentru voi. Cum să nu menționez și suporterii. Voi faceți locul special pentru mine. Vă mulțumesc frumos și sper ca la anul să se întâmple din nou.”, a declarat Aryna Sabalenka pentru eurosport.ro.

Aryna Sabalenka a câştigat Australian Open, pentru al doilea an la rând! Victorie fără emoţii în finala cu Qinwen Zheng

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, favorită 2, a câştigat Australian Open, primul grand slam al anului, pentru a doua oară consecutiv. Sabalenka a învins-o în finală de sportiva chineză Qinwen Zheng, locul 15 mondial şi favorită 12, scor 6-3, 6-2. Meciul a durat o oră şi 16 minute, notează news.ro.

Sabalenka, în vârstă de 25 de ani, a câştigat titlul la Melbourne a doua oară consecutiv, după ce s-a impus şi anul trecut, an în care a jucat şi finala de la US Open pierdută în faţa americancei Coco Gauff.

Qinwen Zheng, în vârstă de 21 de ani, este prima jucătoare din China care a ajuns într-o finală de grand slam în ultimii 10 ani, după ce Li Na s-a impus la Australian Open în 2014.

Dacă Arina Sabalenka va rămâne pe locul 2 WTA în clasamentul de luni, Zheng va intra în Top 10.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României