Woods a spus că descrierea că „toate şi numai” dovezile anterioare expuse au stat la baza deciziei înseamnă că orice problemă din probele anterioare poate invalida decizia finală„.
„Domnul Djokovic a furnizat dovezi, atât înainte de îmbarcare, cât şi după sosirea la Tullamarine. La 4 dimineaţa, i s-a cerut să-şi închidă telefonul, ceea ce a făcut, a spus el. O mare parte a nopţii, între miezul nopţii şi 7.42 a.m. – când viza i-a fost efectiv anulată – nu a putut comunica. Apoi i-a exprimat delegatului acest lucru: ” Dacă mi-aţi putea acorda suficient timp atunci când cei de la Tennis Australia şi agentul meu se vor trezi, voi putea comunica cu ei prin telefon, ceea ce ne-ar permite să vă oferim tot ce doriţi„, se arată în pledoaria avocaţilor.
Judecătorul Anthony Kelly a fost de acord cu avocaţii lui Djokovici şi a spus că sârbul a primit scutire medicală de la două entităţi medicale diferite din Australia.
„Ce putea să facă mai mult acest om?„, a spus Kelly.
Update 01.30: A început procesul lui Novak Djokovic. Audierea în cazul apelului formulat de Novak Djokovic la decizia de anulare a vizei de intrare în Australia a început cu o întârziere de aproape jumătate de oră, însă, din cauza unor probleme tehnice, nu poate fi transmisă live de tribunal. Audierea ar fi trebuit să înceapă la ora 01.00, ora României.. Un purtător de cuvânt al tribunalului a anunţat după jumătate de oră că audierea a început.
Fanii lui Novak Djokovic s-au adunat paşnic în faţa hotelului pentru emigranţi în care sârbul a fost cazat până la finalul procesului. De acolo, printr-un videocall, Nole va vorbi cu judecătorii care vor decide dacă el va participa sau nu la turneului său de Grand Slam favorit.
Novak Djokovic află oficial dacă va participa la Australian Open 2022
Chiar dacă nu este încă oficial, autorităţile de la Melbourne susţin că numărul unu mondial nu va juca în 2022 la turneul pe care l-a câştigat în carieră de nu mai puţin de nouă ori. Guvernul australian subliniază duminică faptul că numărul 1 mondial Novak Djokovic „nu este vaccinat împotriva Covid-19” şi consideră că apelul său pentru a rămâne în ţară este sortit eşecului, relatează AFP.
În concluziile de 13 pagini făcute publice duminică, înainte de audierea programată luni dimineaţă, avocaţii guvernului australian evidenţiază faptul că jucătorul sârb „nu este vaccinat”.
Lui Djokovic, în vârstă de 34 de ani, i s-a anulat viza la sosirea în Melbourne la jumătatea săptămânii trecute şi de atunci se află la un hotel de carantină. În timpul unei audieri publice programată luni dimineaţa, la ora locală 10:00, judecătorul federal Anthony Kelly trebuie să examineze apelul numărului 1 mondial.
Djokovic a obţinut o scutire de la vaccinarea obligatorie pentru a intra în Australia pe motivul unui test Covid-19 pozitiv pe 16 decembrie în Serbia (după o primă contaminare în iunie 2020), potrivit avocaţilor săi. Dar, conform formularelor de scutire de la vaccinare ale autorităţilor federale australiene, o infecţie anterioară cu Covid-19 nu este un motiv valid pentru a nu fi vaccinat.
Novak Djokovic a cerut să fie transferat de la hotelul unde este ținut în condiții inumane
Novak Djokovic nu știe dacă va putea să-și apere anul acesta titlul la Australian Open. Sârbului i-a fost interzisă intrarea în Australia pentru că a refuzat să se vaccineze împotriva Covid-19. Nole a fost plasat într-un hotel unde este ținut în condiții inumane și a cerut să fie transferat.
Djokovic a fost plasat la centrul Park Hotel după sosirea în Australia, “în ciuda solicitărilor sale de a fi transferat”, au notat avocaţii într-o cerere depusă la un tribunal federal.
Avocaţii au explicat şi că sportivul beneficia de o derogare în ceea ce priveşte vaccinarea, deoarece a contractat virusul în decembrie.
Novak Djokovic a sosit la Melbourne cu un zbor Emirates de la Dubai, miercuri, la scurt timp după ora 23.00 AEST (n.r. – 15.00, ora României). El a fost ţinut în aeroport peste opt ore. După ce ce i-a fost anulată viza, sârbul a fost transferat la un hotel de carantină din Melbourne, folosit ca un centru de detenţie pentru imigranţi, până când va putea părăsi ţara. El a făcut apel şi acesta va fi judecat luni.
Când s-a infectat Novak Djokovic cu Covid-19 și cum a primit scutirea medicală
Novak Djokovic a beneficiat de o exceptare de la măsura obligativităţii vaccinării atunci când a intrat în Australia, deoarece a fost infectat recent cu coronavirus, au precizat avocaţii sportivului în documente depuse în instanţă, potrivit bbc.com.
“Data primului test Covid PCR cu rezultat pozitiv a fost 16 decembrie 2021. Au trecut 14 zile şi domnul Djokovici nu a avut simptome nici de febră şi nici de probleme respiratorii în ultimele 72 de ore”, au menţionat avocaţii.