Închide meniul

Roland Garros 2023 | Gabriela Ruse s-a calificat în optimi la dublu! Românca, victorie alături de ucraineanca Marta Kostiuk

Bogdan Stănescu Publicat: 3 iunie 2023, 19:41

Comentarii
Roland Garros 2023 | Gabriela Ruse s-a calificat în optimi la dublu! Românca, victorie alături de ucraineanca Marta Kostiuk

Gabriela Ruse, după o victorie / Profimedia Images

Gabriela Ruse s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu feminin din cadrul turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, în care face pereche cu ucraineanca Marta Kostiuk.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sâmbătă, în turul secund al competiţiei pariziene pe zgură, Ruse şi Kostiuk au dispus în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-3, de cuplul compus din belgianca Kirsten Flipkens şi americanca Shelby Rogers, după două ore şi cinci minute de joc, relatează agerpres.ro.

Roland Garros 2023 | Gabriela Ruse s-a calificat în optimi la dublu!

În optimile de finală, Gabriela Ruse şi Marta Kostiuk vor înfrunta câştigătoarele meciului dintre perechile Victoria Azarenka (Belarus)/Beatriz Haddad Maia (Brazilia) şi CoCo Gauff/Jessica Pegula (SUA), favoritele numărul doi.

Gabriela Ruse a participat şi în proba de simplu la Roland Garros 2023, dar a fost eliminată în calificări.

Ruse a fost învinsă în turul 2 al calificărilor de sportiva belgiană Greet Minnen (119 WTA), scor 6-4, 6-1, într-o oră şi 23 de minute.

Reclamă
Reclamă

Iga Swiatek, victorie cu 6-0, 6-0 în turul 3 la Roland Garros

Iga Swiatek a obţinut o victorie uluitoare în turul 3 de la Roland Garros. Poloneza a învins-o pe chinezoaica Xinyu Wang cu 6-0, 6-0.

Poloneza, care speră la un nou trofeu pe zgura pariziană, a avut nevoie de doar 51 de minute pentru a trece de Xinyu Wang.

Victoriile fără game pierdut sunt ceva extrem de rar în tenis, mai ales la Roland Garros, în această fază a competiţiei.

Reclamă

Iga Swiatek a cedat doar opt game-uri în primele sale trei partide la actuala ediţie de la Roland Garros, potrivit agerpres.ro. Poloneza s-a calificat pentru al cincilea an consecutiv în optimile de finală, în tot atâtea participări.

Iga Swiatek o va înfrunta în turul următor pe câştigătoarea meciului dintre canadianca de origine română Bianca Andreescu şi ucraineanca Lesia Ţurenko.

Elena Rybakina s-a retras de la Paris. ”Am avut febră, dureri de cap, nu am dormit bine”

Elena Rybakina s-a retras de la Roland Garros. A patra favorită a competiției a luat decizia înaintea meciului cu Sara Sorribes Tormo, din turul 3.

Cel mai probabil, un virus a făcut-o pe Rybakina să ia decizia radicală. Elena va reveni la turneele de la Berlin, Eastbourne și Wimbledon.

Ieri nu m-am simțit bine, am avut febră. Astăzi este la fel. Este foarte greu să joc. Eu sunt departe de a fi 100%.

Este un ghinion pentru mine, voi încerca să mă recuperez pentru sezonul de iarbă. Am avut febră, dureri de cap, nu am dormit bine. Am început să simt simptomele după al doilea meci.

Decizia corectă este să mă retrag, pentru că este greu să joc în aceste condiții. Sunt supărată că nu pot juca. Așa e viața… există suișuri și coborâșuri. Corpul are nevoie de timp pentru a se odihni. Planul este să joc la Berlin, Eastbourne și Wimbledon”, a spus Elena Rybakina, la conferința de presă.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:15
VIDEOHouston Rockets – Dallas Mavericks 111-107. Kevin Durant&Co. au anulat prestația de top a lui Cooper Flagg
8:54
Cristi Săpunaru dă alarma la Rapid după eșecul cu “U” Cluj: “Nu mai e timp”
8:38
Giovanni Becali anunţă plecarea lui Târnovanu de la FCSB. “Nu va mai lua banii pe care ar fi putut să îi ia”
8:34
FCSB, misiune și mai complicată în lupta pentru play-off. Totul a mers în defavoarea campioanei en-titre
8:21
Dan Șucu, dialog aprins cu Gigi Corsicanu. “Bag o grămadă de bani în fotbal și m-am săturat să fiu furat”
0:30
VIDEOAlverca – Estrela Amadora 1-1, în Liga Portugal. Remiză dramatică. Ianis Stoica a evoluat 62 de minute
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 2 Ce lovitură dă Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Jucătorul calificat la World Cup 2026 vine la FCSB 3 EXCLUSIVJucătorul pentru care Gigi Becali n-a vrut să plăteacă 400.000 de euro a semnat 4 FCSB poate da lovitura! Jucătorul care i-a spus inițial “nu” lui Becali și-a dat acordul pentru transfer 5 Trei transferuri la FCSB. Anunţul lui Elias Charalambous: “Unul e aproape să semneze” 6 Prima reacţie a lui Gigi Becali despre transferul pregătit la FCSB. Suma oferită: “Atât le dau, e treaba lor”
Citește și