Roland Garros 2021 | Barbora Krejcikova – Anastasia Pavlyuchenkova, marea finală de la Paris! Cehoaica a învins-o dramatic pe Maria Sakkari, după 9-7 în decisiv și 5 mingi de meci

Publicat: 10.06.2021, 21:37
Actualizat: 10.06.2021, 21:44

Barbora Krejcikova (33 WTA) s-a calificat în finala de la Roland Garros 2021 după ce a învins-o cu 7-5, 4-6, 9-7 pe Maria Sakkari (18 WTA).

Barbora Krejcikova, în finală la Roland Garros

Barbora Krejcikova este a doua finalistă de la Roland Garros 2021. În ultimul act, jucătoarea din Cehia se va duela cu Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA). Krejcikova și Pavlyuchenkova sunt pentru prima dată în finala unui turneu de Grand Slam.

Barbora Krejcikova – Anastasia Pavlyuchenkova, marea finală de la Roland Garros 2021

Barbora Krejcikova a avut un meci de pomină în semifinala cu Sakkari. Cehoaica a câștigat primul set cu 5-7, deși Sakkari a condus la un moment dat cu 3-1.

Maria Sakkari și-a revenit în partea a doua, distanțându-se rapid la 4-0. Krejcikova s-a apropriat periculos, la 4-5, dar grecoaica a închis setul după game-ul următor.

În decisiv, Sakkari a irosit o minge de meci la 5-3. Ulterior, Krejcikova a egalat la 5, ba chiar a preluat conducerea. Jucătoarea din Cehia a irosit apoi 3 mingi de meci, după care Sakkari a egalat la 7.

Barbora Krejcikova și-a recăpătat încrederea și a reușit să câștige următoarele două game-uri, punând capăt unui set nebun, 9-7. Înaintea loviturii decisive, Krejcikova mai ratase o minge de meci.

Finală surpriză la Roland Garros 2021

În cealaltă semifinală, Anastasia Pavlyuchenkova a învins-o pe Tamara Zidansek, scor 7-5, 6-3. Niciuna dintre cele 4 semifinaliste n-a mai jucat vreodată în ultimul act la un turneu de Grand Slam.

Barbora Krejcikova are un 2021 de vis, 20 de victorii și numai 9 înfrângeri. A reușit să câștige și turneul de la Strasbourg, unde a învins-o în finală pe Sorana Cîrstea.

Câștigătoarea de la Roland Garros va fi recompensată cu 1,4 milioane de euro. Finalista va primi 750.000 de euro. Pentru accederea în semifinale, sportivele au primit câte un cec de 375.000 de euro.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Emma Răducanu, în finală la US Open 2021
US Open • 10 sept., 8:33
Emma Răducanu scrie istorie la US Open 2021! A ajuns în finală fără set pierdut! „Prima sportivă, din toate timpurile, care ajunge în finala unui Grand Slam, venită din calificări!”
Emma Răducanu a scris o pagină de istorie la US Open 2021
US Open • 10 sept., 8:15
US Open 2021 | Emma Răducanu – Maria Sakkari 6-1, 6-4. Ce performanță! Noua senzație mondială a tenisului are America la picioare! Sportiva cu origini româneşti s-a calificat în finală!
Bianca Andreescu, meci uluitor de 3 ore şi jumătate
US Open • 7 sept., 10:21
US Open | Bianca Andreescu, meci uluitor de 3 ore şi jumătate. A salvat 3 mingi de meci, într-un picior. A rămas blocată după un schimb
Unde se poartă masca în București. O eroare din cauza unei virgule a produs confuzie. Lista a fost actualizată
1
Foto „Îmi vei mulţumi mai târziu!” Emma Răducanu, sfătuită să îi ia antrenor pe Darren Cahill: „E omul potrivit”
14:06 Ianis Hagi, aproape de transferul carierei! Anunţul de utimă oră în privinţa românului: „Negocierile sunt foarte avansate” 14:04 Simona Halep a anunţat numele noului antrenor, chiar de ziua ei! „Avem o echipă completă. Cu el plec la următoarele turnee” 13:51 O nouă lovitură pentru „câini”! A mai pierdut un jucător înainte de Universitatea Craiova – Dinamo. Nu a făcut deplasarea în Bănie 13:44 Destro a dat gol c-o sticlă în mână! 13:18 Decizie finală luată de Gigi Becali: ”Am ieșit din viața publică!” Cine este noul șef de la FCSB 12:51 Leo Messi, prima mişcare spectaculoasă la Paris! Argentinianul s-a mutat într-o vilă de lux. Chiria enormă pe care o plăteşte 12:00 Victorie cu scandal pentru Răzvan Lucescu în Grecia! Scene reprobabile după victoria cu AEK: „A fost ofsaid acum?” 11:30 Reacţia lui Olimpiu Moruţan după golul senzaţional marcat în Turcia. Postarea a adunat peste 130.000 de aprecieri 10:59 La multi ani, Simona Halep! Simo împlineşte 30 de ani, într-o perioadă în care s-a măritat şi s-a despărţit de Darren Cahill 10:57 EXCLUSIV AS.ro LIVEPovestea neştiută a lui Shakib Haroun! Marocanul stabilit în România a spus totul la AS.RO LIVE: „Mătuşa mea m-a dus la sport”