Roland Garros 2021 | Tamara Zidansek, prima semifinalistă. Slovena care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, victorie cu 8-6 în decisiv

De Mihai Ispas
Publicat: 8.06.2021, 16:24
Actualizat: 8.06.2021, 16:26

"Coşmarul" Soranei Cîrstea, Tamara Zidansek, a oferit un meci dramatic în sferturile de finală la Roland Garros, încheiat cu scorul de 8-6 în setul decisiv.

Tamara Zidansek, după victoria cu Sorana Cîrstea, de la Roland Garros 2021

Tamara Zidansek, în semifinale la Roland Garros

Tamara Zidansek este prima semifinalistă la Roland Garros. Slovena de pe locul 85 WTA s-a calificat în premieră în această fază a competiţiei.

Tamara Zidansek, prima semifinalistă la Roland Garros

Ea a învins-o, marţi, în sferturi, cu scorul de 7-5, 4-6, 8-6, pe Paula Badosa (Spania), locul 35 WTA şi cap de serie numărul 33, informează news.ro. La rândul ei, Badosa a eliminat-o la Paris pe Ana Bogdan.

În vârstă de 23 de ani, Tamara Zidansek este prima jucătoare care a acces în penultimul act. Ea va evolua cu învingătoarea din meciul Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 22 WTA şi cap de serie numărul 21 – Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, care are loc tot marţi.

După meciul cu Sorana Cîrstea, Zidansek a devenit prima slovenă care atinge faza sferturilor de finală la un turneu de Grand Slam. Până acum, ea nu a trecut niciodată de turul al doilea la un „major”, în opt prezenţe pe tabloul principal.

Sorana Cîrstea, eliminată din turneu de Tamara Zidansek

Meciul din optimile de finală de la Roland Garros, dintre Sorana Cîrstea şi Tamara Zidansek, s-a terminat cu victoria slovenei în două seturi: 7-6, 6-1.

Cîrstea a condus cu 5-4 şi a avut o şansă de a câştiga primul set. Zidansek s-a impus până la urmă în tie-break, iar actul secund a fost fără istoric. Meciul a durat 1 oră şi 26 de minute.

Sorana pleacă acasă cu un cec de 170 de mii de euro, cel mai mare premiu al carierei. Cea mai bună performanţă la Paris rămâne cea din 2009, când a ajuns până în sferturile de finală.

Cîrstea va reveni printre primele 50 de jucătoare ale lumii, după parcursul de la Roland Garros. În acest sezon, ea a câştigat trofeul la Istanbul şi a jucat finala la Strasbourg.

Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur la Bad Homburg
Tenis • 20 iunie, 22:12
Sorana Cîrstea, OUT din primul tur de la Bad Homburg! Românca, lovită cu mingea în faţă. Cum a fost ajutată de adversară
Patricia Ţig, în turul 2 de la Bad Homburg
WTA • 20 iunie, 15:30
Patricia Ţig, în turul 2 de la Bad Homburg. Câţi bani a câştigat Pati
WTA • 15 iunie, 20:22
Sorana Cîrstea, OUT din primul tur la Berlin! Românca a fost învinsă categoric de Garbine Muguruza
Cum arată nașii lui Josephine Ana, fetița Ginei Pistol și a lui Smiley. Fotografiile emoționante de la botezul micuței
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. 14 echipe sunt deja calificate în optimi
1
19:02 LIVE SCOREEURO 2020 | Slovacia – Spania 0-3 şi Suedia – Polonia 2-1. „Furia Roja” s-a dezlănțuit! Lewandowski a marcat cu un şut superb 18:58 Ciao Ionuț Radu! Românul, ca și plecat de la Inter. Anunțul făcut de presa din Italia 18:37 Anunţ de ultimă oră despre Dennis Man şi Valentin Mihăilă. Conducătorii Parmei le-au decis viitorul! 18:23 „Nu îl apreciază doar pentru că l-a luat din biserică!” Cum se poate impune Dinu Todoran la FCSB. Mesaj pentru Tănase: „Dacă vrea la naţională, trebuie să găsească altă soluţie” 18:11 Gigi Becali ține la prețul lui Florin Tănase: „Nu accept niciun euro mai puțin!” Care este situația lui Olimpiu Moruțan 18:04 PSG mai dă o lovitură pe piaţa transferurilor. Achraf Hakimi ajunge la Paris! Inter primeşte o sumă uriaşă 17:56 Mircea Lucescu nu e singurul care l-a chemat pe Marco Rossi să antreneze în România. Dezvăluire de senzaţie: „I-am făcut ofertă! Mi-a spus: ‘Poate cu altă ocazie’!” 17:40 Toni Kroos, în stare de șoc după plecarea lui Sergio Ramos de la Real Madrid: „Nu-mi pot imagina echipa fără el!” 17:23 EXCLUSIV AS.ro LIVEGică Popescu a anunţat de ce nu vor ajunge niciodată Hagi şi Dan Petrescu selecţioneri în era Burleanu: „Cum să nu-i întrebi de sănătate?” 16:59 Dusan Uhrin și-a pierdut răbdarea la Dinamo și amenință cu plecarea. Care este situația lui Paul Anton și Deian Sorescu