Închide meniul

Surprize uriaşe la Roland Garros 2024! Semifinalista din 2023 şi capul de serie numărul 6, out din primul tur

Alex Masgras Publicat: 28 mai 2024, 8:51

Reclamă
Surprize uriaşe la Roland Garros 2024! Semifinalista din 2023 şi capul de serie numărul 6, out din primul tur

Beatriz Haddad Maia / Profimedia

Au fost surprize uriaşe la Roland Garros 2024, în a doua zi de concurs de la Paris. După un început de turneu în care favoriţii şi-au respectat statutul, ziua de luni a venit cu câteva rezultate notabile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Maria Sakkari, cap de serie numărul 6 la ediţia din acest an a turneului de pe zgura pariziană, a fost învinsă de favorita publicului, Varvara Gracheva (88 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-3, după 2 ore şi 15 minute de joc.

Surprize uriaşe la Roland Garros 2024! Semifinalista din 2023 şi capul de serie numărul 6, out din primul tur

După finala de la Indian Wells şi sferturile de la Miami, Sakkari se aştepta la un sezon de zgură mult mai bun. Ea s-a oprit în optimi la Madrid şi Roma, iar lovitura de graţie a venit la Paris, acolo unde a părăsit turneul încă din primul tur, fiind prima jucătoare din Top 10 care este eliminată. Cel mai bun rezultat al jucătoarei din Grecia la Roland Garros este semifinala din 2021.

O altă semifinalistă, dar din 2023, a părăsit turneul încă din turul inaugural. La fel ca Maria Sakkari, Beatriz Haddad Maia (14 WTA), a condus cu 1-0 la seturi în partida cu Elisabetta Cocciaretto (51 WTA), dar a pierdut partida. Jucătoarea din Italia s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-1, după 2 ore şi 32 de minute de joc.

Nici Beatriz Haddad Maia nu a avut cel mai bun sezon de zgură. După un început promiţător la Madrid, acolo unde s-a oprit în sferturi, fiind învisă de Iga Swiatek, brazilianca nu a legat mai mult de două victorii la Roma şi Strasbourg.

Reclamă
Reclamă

Rafael Nadal, eliminat în primul tur la Roland Garros

Rafael Nadal şi-a găsit cu greu cuvintele, după eşecul cu Alexander Zverev. Acesta şi-a felicitat adversarul pentru victorie şi s-a declarat recunoscător pentru susţinerea de care a avut parte la Paris.

Campionul iberic a declarat că se simte mai bine, din punct de vedere fizic, însă chiar şi aşa, sunt şanse mici să mai joace şi anul viitor la Roland Garros. Acesta speră că va participa la Jocurile Olimpice de la Paris, care se dispută tot pe arenele din complexul de la Roland Garros.

„Vreau să vă mulțumesc tuturor. Îmi e greu să vorbesc. Nu știu dacă e ultima dată când voi fi aici, în fața voastră. Îmi e greu să vorbesc de ce simt. Mă bucur că am simți dragostea oamenilor, în locul în care-l iubesc cel mai mult. Vreau să-l felicit pe Sacha Zverev. Îți doresc mult succes. Știu cât de greu ți-a fost în 2022.

Reclamă

Eu am trecut printr-o perioadă grea, cu multe accidentări. Am visat să fiu aici din nou, a fost un prim tur greu. Am fost competitiv, am avut șanse, dar a fost greu. E greu să spun ce va fi în viitor. E o mare șansă să nu mai revin aici, dar nu pot spune 100%. Mă simt mai bine, dar poate în două luni voi spune că e suficient. Nu știu. Sper să mă întorc aici la Jocurile Olimpice.

Nu puteam visa să câștig atâtea trofee. A fost ceva minunat. Vreau să vă mulțumesc tuturor”, a declarat Rafael Nadal, conform eurosport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:09

„Mă doare sufletul”. Reacţie tulburătoare după moartea lui Aaron Boupendza. Calvarul prin care trecea fotbalistul

9:50

VIDEODani Carvajal şi Bukayo Saka, aproape de bătaie în Real Madrid – Arsenal. Ce nu s-a văzut la TV

9:29

Programul etapei a 7-a din play-off. Când se joacă derby-ul FCSB – Dinamo

8:58

Simone Inzaghi, după Inter – Bayern 2-2: „Am dat tot ce am avut”

8:57

Lautaro Martinez, cea mai savuroasă reacţie după ce Inter a eliminat-o pe Bayern: „Am demonstrat că avem ‘cojones'”

8:42

Marca, mai dură decât niciodată cu Real Madrid: „Nu există miracole dacă nu joci nimic”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și