Swiatek, OUT de la Roland Garros! Surpriză uriaşă la Paris. Eşec fără drept de apel

De Antena Sport
Publicat: 9.06.2021, 16:02

Swiatek, OUT de la Roland Garros. Campioana din 2020 de la Roland Garros, Iga Swiatek, a fost eliminată în sferturile de finală de Maria Sakkari.

Swiatek, OUT de la Roland Garros

Profimediaimages

Jucătoarea de 25 de ani din Grecia s-a impus în două seturi, 6-4, 6-4. Ea va juca în semifinale cu Barbora Krejcikova, cea care a trecut în sferturile de finală de Cori Gauff.

Iga Swiatek a avut şi probleme fizice în setul al doilea, când a chemat trainerul. Totuşi, ea a continuat partida, dar nu i-a făcut faţă serviciului impecabil al jucătoarei din Grecia.

Swiatek, OUT de la Roland Garros!

Pentru Iga Swiatek, aceasta a fost a treia prezenţă la Roland Garros. În 2019, ea a fost eliminată de Simona Halep în optimi, iar în 2020, ea a câştigat trofeul, fără să piardă niciun set.

Interesant este că nici la ediţia din 2021 ea nu pierduse niciun set în partidele cu Juvan, Peterson, Kontaveit şi Kostyuk.

Barbora Krejcikova, cealaltă semifinalistă

Barbora Krejcikova, locul 33 WTA, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Roland Garros, trecând în sferturi de sportiva americană Cori Gauff, numărul 25 mondial şi favorită 24.
Krejcikova s-a impus cu scorul de 7-6 (6), 6-3, într-o oră şi 50 de minute.

Mai sunt calificate în semifinale rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, şi slovena Tamara Zidansek, locul 85 WTA.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Emma Răducanu, în finală la US Open 2021
US Open • 10 sept., 8:33
Emma Răducanu scrie istorie la US Open 2021! A ajuns în finală fără set pierdut! „Prima sportivă, din toate timpurile, care ajunge în finala unui Grand Slam, venită din calificări!”
Emma Răducanu a scris o pagină de istorie la US Open 2021
US Open • 10 sept., 8:15
US Open 2021 | Emma Răducanu – Maria Sakkari 6-1, 6-4. Ce performanță! Noua senzație mondială a tenisului are America la picioare! Sportiva cu origini româneşti s-a calificat în finală!
Bianca Andreescu, meci uluitor de 3 ore şi jumătate
US Open • 7 sept., 10:21
US Open | Bianca Andreescu, meci uluitor de 3 ore şi jumătate. A salvat 3 mingi de meci, într-un picior. A rămas blocată după un schimb
Ipostazele "intime" în care nu au crezut că vor fi vreodată filmați: Mihai Petre și Elwira, gest curajos pentru îndeplinirea unei probe
1
Foto „Nicio ţară nu poate dispune arestarea mea”. Dragoş Săvulescu îi cere despăgubiri României. „Soţia mea nu poate dormi şi mânca!”
21:00 Dinamo – FC Botoşani 1-2 | Dezastrul continuă! „Câinii” au marcat după 535 de minute, însă au ajuns la şase înfrângeri consecutive. Moldovenii, la un punct distanţă de liderul CFR Cluj 20:44 VIDEO„Tunetul Nordului” a lovit din nou! Erling Haaland are mai multe goluri decât meciuri jucate. A reuşit o „dublă” de senzaţie în Dortmund – Union Berlin 4-2 19:52 FotoSimona Halep şi-a încântat fanii cu primele imagini din luna de miere. Modul în care se menţine în formă şi cum se relaxează alături de Toni Iuruc 19:21 Dan Petrescu, ultimele informaţii despre situaţia lui Denis Alibec: „Vom suferi!” Când poate reveni atacantul: „Nu cred că va putea intra direct!” 18:52 Mihai Stoica, prima reacţie după ce Vali Creţu a anunţat că a fost „şmecher” când a primit penalty. „N-a fost şi nu va fi. Să se anuleze golul!” 18:30 David Moyes, tactică sinucigaşă! Cum l-a făcut pe David de Gea să fie erou în West Ham – Manchester United 1-2. Meci nebun în Premier League 17:55 VIDEOLaurențiu Reghecampf, la 46 de ani! „Visul meu este să câştig titlul cu Universitatea Craiova” Declaraţia savuroasă despre olteni: „Este ca o bombă atomică!” 17:43 Dan Petrescu i-a răspuns lui Marius Şumudică: „Să aibă rezultatele pe care le-am avut eu!”. Anunţ ferm al „Bursucului”. „Trebuie să îţi vezi de treaba ta” 17:27 Lovitură pentru Edi Iordănescu! Octavian Popescu, OUT după accidentarea din derby-ul FC U Craiova – FCSB. Cât va lipsi „perla” roş-albaştrilor 17:04 VIDEOCristiano Ronaldo e de neoprit! West Ham, ultima „victimă” a superstarului lui Manchester United. Ce record fabulos poate depăşi CR7