Închide meniul

Wimbledon 2022 | Simona Halep, lăudată în presa internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa! Cifrele uluitoare ale campioanei noastre

Dragoș Vasile Publicat: 4 iulie 2022, 21:00

Comentarii
Wimbledon 2022 | Simona Halep, lăudată în presa internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa! Cifrele uluitoare ale campioanei noastre

Simona Halep, prestaţie fabuloasă cu Paula Badosa / Profimedia

Simona Halep a fost lăudată de presa internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa de la Wimbledon 2022. Ba mai mult, contul oficial de Twitter al turneului i-a oferit “replica” sportivei noastre, care a avut un discurs de mare campioană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Campioană în 2019, Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon 2022, după o victorie spectaculoasă. „Simo” a învins-o clar pe Paula Badosa. Primul set l-a câştigat după doar 23 de minute, reuşind 3 break-uri.

Simona Halep, lăudată de presă internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa

“Halep a obţinut o victorie fulger cu Badosa pentru a reveni în sferturile de finală de la Wimbledon”, a notat WTA.

“Paula Badosa a fost învinsă de Simona Halep, care vrea să câştige din nou titlul la Wimbledon”, a scris Marca.

“Şi nouă ne-a fost dor de tine!”, a replicat contul oficial al celor Wimbledon, după ce campioana noastră a spus “mi-a lipsit enorm turneul!”

Reclamă
Reclamă

În urma succesului cu Paula Badosa, Simona Halep a ajuns la 30 de victorii în actualul sezon. Clasamentul complet:

  • Iga Swiatek 44
  • Ons Jabeur 34
  • Simona Halep 30
  • Amanda Anisimova 28
  • Paula Badosa 27
  • Daria Kasatkina 27
  • Maria Sakkari 27

Simona Halep vrea să fie din nou „regină” la Wimbledon

Simona Halep vrea să fie din nou „regină” la Wimbledon. Campioana noastră s-a simţit excelent în confruntarea cu Paula Badosa, pe care a câştigat-o în doar 59 de minute. „Simo” este deja cu gândul la următorul meci din sferturile de finală.

„Mi-am dorit să fiu aici (n.r. – pe arena centrală) astăzi. Cred că am făcut un meci bun. Badosa joacă foarte bine, este greu să bați. Mi-a plăcut foarte mult să revin pe arena centrală, în fața acestor spectatori nemaipomeniți, care mereu mă susțin. E o plăcere! Nu m-am gândit că n-am pierdut niciun set. Sunt mulțumită de cum joc în turneu, în fiecare zi e mai bine.

Reclamă

De abia aștept următorul meci, sper să joc la fel de bine precum astăzi. Mi-a lipsit enorm Wimbledon, joc pentru prima dată în ultimii trei ani. A fost minunat să joc, am fost mai emoționată ieri decât astăzi. Arena centrală este extraordinară, încerc să joc cât mai bine aici!”, a declarat Simona Halep, potrivit Eurosport.

Simona Halep, „tun” financiar după calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon 2022

Simona Halep a dat un „tun” financiar după calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon. Campioana noastră a câştigat aproape 400.000 de dolari după ce a „spulberat-o” pe Paula Badosa.

Pentru partida dintre Simona Halep şi Paula Badosa a fost pus la bătaie un cec în valoare de 147.000 de dolari. Campioana noastră n-a avut emoţii cu iberica şi s-a impus fără probleme, reuşind calificarea în sferturile de finală. Astfel, „Simo” a câştigat până acum la Wimbledon 2022 un cec în valoare de 380.000 de dolari.

În acest an, organizatorii de la Wimbledon au mărit considerabil premiile turneului. Acesta fapt este ca o motivaţie în plus pentru sportivi, deoarece nu se vor acorda puncte. Decizia de a nu se acorda puncte s-a luat în contextul în care sportivii din Rusia şi Belarus au fost interzişi pe tabloul de la All England Club.

Premiile totale de la All England Club se ridică la 40,3 milioane de lire sterline. Simpla prezenţă în primul tur a fost recompensată cu 50.000 de lire sterline.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
Tondela – Benfica 0-0, în Liga Portugal. Pas greșit pentru echipa lui Jose Mourinho
0:04
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Jucătorul dorit de Chivu va juca la Atletico
23:29 1 feb.
Florin Tănase, declarația serii după FCSB – Csikszereda 1-0: „Incredibil, e decapotabil”
23:03 1 feb.
„Ei m-au ajutat cel mai mult”. Matei Popa, după debutul la FCSB: „Donnarumma? Nu-mi place deloc”
22:56 1 feb.
Darius Olaru a făcut praf arbitrajul, după FCSB – Csikszereda 1-0: „Mi se pare incredibil. Am simulat din nou”
22:48 1 feb.
Gigi Becali a „distrus” un titular de la FCSB, după victoria cu Csikszereda: „Să-l sun, crezi că te distrezi pe teren?”
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro! 4 Ilie Bolojan, decizie în cazul impozitului de 36.000 de euro pe care fundaţia lui Mihai Neşu trebuie să-l plătească 5 Gata, se face transferul la FCSB. Gigi Becali a bătut palma cu clubul, jucătorul semnează luni! 6 Ultimul transfer al lui Mihai Rotaru vrea campionatul cu Universitatea Craiova: “Am revenit cu drag”
Citește și