Irina Begu – Elisabetta Cocciaretto 6-4, 6-4. Românca s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon 2022. Sorana, eliminată

Viviana Moraru Publicat: 29 iunie 2022, 20:45 / Actualizat: 28 ianuarie 2024, 1:16

Irina Begu reprezintă România la Wimbledon 2022

Irina Begu, la Wimbledon 2022 / Profimediaimages

Irina Begu – Elisabetta Cocciaretto 6-4, 6-4. Românca a obținut calificarea în turul al treilea la Wimbledon 2022. Tot astăzi, Sorana Cîrstea a fost eliminată de Tatjana Maria.

Irina Begu nu a avut emoții cu Elisabetta Cocciaretto. Românca s-a impus în două seturi, pe care le-a câștigat cu același scor, 6-4. Begu și-a egalat cea mai bună performanță la Wimbledon, accederea în turul al treilea.

Irina Begu – Elisabetta Cocciaretto 6-4, 6-4

Update 20.50: Irina Begu – Elisabetta Cocciaretto 6-4, 6-4. GAME, SET, MATCH! Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon 2022.

Update 20.15: Irina Begu – Elisabetta Cocciaretto 6-4. Românca a reuşit repede break-ul, la 1-1, şi şi-a păstrat după avantajul. A câştigat cu 6-4 primul set, după 41 de minute.

Update 19.30: A început meciul dintre Irina Begu și Cocciaretto. Jucătoarea din Italia servește prima.

Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 5-7

Sorana Cîrstea a pierdut primul set cu Maria, dar s-a impus categoric în cel de-al doilea și a împins astfel meciul în decisiv. A început perfect setul al treilea, unde a condus cu 3-0, dar s-a prăbușit inexplicabil. Românca a cedat la general cu 3-6, 6-1, 5-7.

Update 19.00: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 5-7. Sorana Cîrstea e eliminată de la Wimbledon 2022.

Update 18.50: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 5-6. Sori e obligată să împingă meciul în tie-break ca să mai spere la victorie.

Update 18.40: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 4-5. Sportiva din Germania preia conducerea în decisiv și e la un singur game de victorie.

Update 18.30: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 4-3. Românca e în continuare la conducere, dar jucătoarea din Germania se ține tare.

Update 18.15: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1, 3-2. Românca a câștigat primele trei game-uri din setul decisiv, dar jucătoarea din Germania nu a renunțat la luptă.

Update 17.50: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6, 6-1. Sorana şi-a revenit şi arată total schimbat. A câştigat setul secund categoric. Adversara ei şi-a trecut în cont un singur game!

Update 17.16: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-6. Din păcate, seria spectaculoasă a româncei a fost oprită. Tatjana Maria şi-a adjudecat primul set.

Update 17.14: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 3-5. Cîrstea şi-a făcut serviciul şi pune o presiune uriaşă pe Tatjana.

Update 17.10: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 2-5. „Sori” a reintrat în meci şi a câştigat două game-uri la rând! Nu renunţă la luptă.

Update 16.56: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 0-5. Românca este de nerecunoscut şi pierde game după game. Riscă să cedeze la zero primul set!

Update 16.48: Sorana Cîrstea – Tatjana Maria 0-3. Start dezastruos de meci pentru „Sori”, care nu reuşeşte să găsească răspuns la jocul adversarei. Favorita numărul 26 este pusă în mare dificultate!

Update 16.40: A început meciul Soranei Cîrstea de la Wimbledon 2022!

Știrea inițială

Sorana Cîrstea a trecut în primul tur de Aleksandra Krunic, scor 7-6(5), 7-6(1). În turul secund se va confrunta cu reprezentanta Germaniei, Tatjana Maria, ocupanta locului 103 WTA. Aceasta a depăşit-o pe Astra Sharma în primul tur, după un meci terminat în decisiv.

Sorana Cîrstea şi Tatjana Maria se vor afla la a patra întâlnire directă din circuit. Ultima partiă dintre cele două a avut loc chiar anul acesta, la Roland Garros, când Sorana se impunea clar, în două seturi, scor 6-3, 6-3. Precedentele două întâlniri au avut loc în 2019 şi în 2013, ambele fiind adjudecate de româncă.

Irina Begu s-a calificat în turul secund după o victorie cu Ekaterine Gorgodze, scor 6-4, 6-1. În turul următoar, Begu va da piept cu Elisabetta Cocciaretto, ocupanta locului 119 WTA, care a trecut în primul tur de Martina Trevisan.

Begu şi Cocciaretto se vor afla la a doua întâlnire directă din circuit, prima având loc în 2020, la Roma. Atunci, românca se impunea clar, cu scorul de 6-2, 6-2.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Wimbledon 2022, dar nu e 100% mulțumită

Chiar dacă a obținut victoria și, implicit, calificarea, Sorana Cîrstea a recunoscut că nu este pe deplin mulțumită de cum a abordat jocul în meciul de debut la All England.

Jucătoarea din Târgoviște spune că ar fi putut rezolva mult mai repede calificarea, dar au existat câteva momente în care „am scăpat meciul din mână”.

„Da, un meci în care nu am jucat atât de bine pe cât mi-aș fi dorit. Dar am luptat, am stat acolo, personal m-am simțit un pic incomod astăzi pe teren, însă mă bucur că am reușit să termin în două seturi. Am avut 5-3 în primul set, cred că acolo am pierdut un pic meciul din mână. Acolo putea să fie un meci 6-3, 6-2 mult mai ușor, dar primul meci la un turneu de Grand Slam nu e niciodată ușor și mă bucur de modul în care am luptat și de victorie, până la urmă.

Au fost câteva mingi frumoase, în general pe iarbă încerci să folosești lung de linie mai mult. Îmi amintesc acel punct, m-am apărat, apoi când am găsit ocazia am atacat (n.r. – despre punctul câștigat la 3-0, în tie-break-ul din setul al doilea).

Per total a fost un meci frumos, însă nu la nivelul la care mi-aș fi dorit. Dar nu întotdeauna reușești să fii 100%, să joci cum îți planifici și să câștigi la pas. O victorie muncită de care sunt mândră. Atât am putut astăzi, dar a fost suficient. Anul acesta sunt mai comodă pe iarbă, înțeleg mai bine ce trebuie să joc, ce trebuie să fac.”, a spus Sorana Cîrstea, după calificarea în turul 2 la Wimbledon 2022, pentru eurosport.ro.

Simona Halep – Kristen Flipkens, în turul 2 la Wimbledon 2022

Simona Halep – Kristen Flipkens este meciul care se va disputa în turul 2 de la Wimbledon 2022. Românca a impresionat în manşa inaugurală a turneului de Grand Slam şi este mare favorită şi în următoarea fază a competiţiei de pe iarba londoneză.

Simona nu i-a dat nicio şansă Karolinei Muchova şi a debutat cum nu se putea mai bine. A câştigat disputa în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2. Nici viitoarea ei adversară nu a avut emoţii pentru a obţine calificarea. Belgianca de 36 de ani, ajunsă pe locul 190 WTA, a eliminat-o pe australianca Jaimee Fourlis (150 WTA), scor 7-5, 6-2.

Simona Halep este mare favorită, ţinând cont de actuala clasare în clasamentul mondial şi de istoricul din circuit. A „demolat-o” pe Kristen Flipkens de fiecare dată când a întâlnit-o. Au fost cinci meciuri directe până acum, iar românca are victorii pe linie. Mai mult decât Totuşi, ultimul duel datează din 2016.

Prima dată Halep şi Flipkens au fost adversare în urmă cu 12 ani, la Tokyo. Simona şi-a adjudecat primul set cu 6-4, iar în actul secund s-a impus la zero! În 2011, campioana noastră s-a calificat în finala turneului de la Fes (Maroc) după ce a trecut de belgiancă cu 7-5, 6-4.

Au urmat alte două victorii categorice obţinute de constănţeancă, de fiecare dată cu acelaşi scor, 6-4, 6-2. Halep a triumfat în meciurile cu Flipkens de la ‘s-Hertogenbosch (2013) şi Cincinnati (2014). Ultima lor confruntare a avut loc la US Open, în urmă cu 6 ani. A fost cea mai clară victorie a Simonei. Belgianca a pierdut fără drept de apel, cu scorul 0-6, 2-6.

21:49 FCSB – Farul LIVE TEXT (sâmbătă, 20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 21:29 LIVE TEXTDinamo – FC Voluntari 1-1. „Câinii” au deschis cu noroc scorul, dar au fost egalaţi imediat! Penalty dat şi anulat pentru Dinamo! 21:20 QPR – Leeds LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier League! Echipele de start 21:18 FotoAnunţul despre starea lui Adrian Mititelu Jr, la 5 zile după ce „Spaima litoralului” l-a găsit inconştient şi i-a salvat viaţa! 21:13 Rafael Nadal a dezvăluit de ce nu ia în calcul să se retragă. Ce îl mai motivează, la 37 de ani: „Să-i ofer o amintire!” 20:14 Liverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Anunţul lui Fabrizio Romano 19:36 Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 la Madrid! Revenire de senzaţie a româncei, care pierduse primul set! 19:32 VIDEO„Împreună putem deveni campioni!” Mobilizare generală la FCSB, înaintea meciului care le poate aduce roş-albaştrilor titlul 18:40 În ce stadiu se află dosarul penal al lui Daniel Niculae! Anunţul unui renumit avocat român: „Vă spun cu certitudine” 18:35 Deciziile finale luate de Xavi! Catalanii au anunţat cum va arăta Barcelona sezonul viitor. Jucătorii aşteptaţi pe Camp Nou Vezi toate știrile