Wimbledon 2023 | Sorana Cîrstea a oferit prima reacție, după victoria cu Jelena Ostapenko: „Am simțit că o pot învinge”

Alex Ioniță Publicat: 6 iulie 2023, 22:47

Comentarii
Wimbledon 2023 | Sorana Cîrstea a oferit prima reacție, după victoria cu Jelena Ostapenko: Am simțit că o pot învinge”

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Wimbledon 2023 | Sorana Cîrstea a oferit prima reacție, după victoria cu Jelena Ostapenko. Românca a învins-o pe sportiva din Letonia cu scorul de 4-6, 7-6, 6-4, într-o partidă care a durat 2 ore și 39 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După revenirea din meciul cu Ostapenko, jucătoarea din Târgoviște s-a calificat în turul al 3-lea al turneului de la Wimbledon. Aceasta a mai atins de 4 ori această vază a competiției, în 2009, 2012, 2017 și 2021.

Wimbledon 2023 | Sorana Cîrstea a oferit prima reacție după victoria cu Jelena Ostapenko. Sportiva s-a impus pentru prima dată în fața locului 17 WTA

Sorana Cîrstea s-a impus pentru prima dată în fața jucătoarei care ocupă poziția a 17-a în clasamentul WTA. Românca a oferit prima reacție, după calificarea în turul al 3-lea și este de părere că meciul a fost unul foarte dificil.

„Jelena Ostapenko este o jucătoare pe care nu o învinsesem până astăzi, o jucătoare destul de dificilă. Am simțit deja de la ultimul meci de la Roma, atunci când m-a învins, că deja sunt aproape(n.r. de victorie). Am avut un antrenament la Birmingham împreună, unde am câștigat.

Am simțit că de data aceasta o pot învinge. Primul set a fost la un punct, două diferență, eram extrem de frustrată, simțeam că joc bine și că o pot învinge, dar totuși scorul era de partea ei. Am zis că nu o să mai repet greșelile din trecut, nu i-am mai dat ocazia să fie agresivă. M-am gândit că astăzi este ziua mea și că am armele necesare pentru a câștiga acest meci.

Reclamă
Reclamă

Este o jucătoare în formă, a câștigat la Birmingham, știam că va fi un meci dificil. Are doar un plan de joc și acela este foarte agresiv. Știam că trebuie să servesc bine și să fiu agresivă, să dau returul pe serviciul doi”, a spus Sorana Cîrstea, pentru eurosport.ro.

„Sori” nu se gândește încă la meciul din turul al 3-lea

Sorana va juca în turul următor al competiției cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, care ocupă locul 13 în clasamentul WTA. Aceasta a învins-o în turul al 2-lea pe Jaqueline Cristian, jucătoare din România, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4.

Totuși, „Sori” nu se gândește încă la meciul următor. Aceasta a declarat că programul de la Wimbledon a fost unul aglomerat și că dorește să se bucure, pentru moment, de victoria obținută în fața Jelenei Ostapenko.

Reclamă

„Momentan nu am început să mă gândesc la meciul din turul 3, totul a fost pe repede înainte de ieri, am aflat că joc astăzi, am simțit că totul a fost repede.

Am nevoie de o zi să mă pun cu picioarele pe pământ, mâine mă voi antrena și vom face planul pentru meci. Am jucat deja de două ori cu Haddad, în Australia și Dubai. Este și ea în formă, joacă bine pe iarbă, dar încerc să mă bucur de victoria de astăzi momentan”, a mai adăugat sportiva, pentru sursa citată anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica Universitatea Craiova într-o grupă europeană după ce a luat eventul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:56

Covaliu, nemulţumit de Federaţie, după cazul de dopaj al Anei Bărbosu: “Putea face mai mult. Semnal de alarmă”

18:50

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială: starul din Premier League, refuzat de Franţa, aproape de Portugalia!

18:31

U Cluj a pregătit primul transfer pentru Europa League! Fotbalistul este în cel mai bun moment al carierei

18:27

Sibienii au ales înlocuitorul lui Dorinel Munteanu! Un cunoscut antrenor român o va prelua pe Hermannstadt

18:26

Programul complet al Marelui Premiu al Canadei. Cursa e duminică (23:00, Antena 1 și AntenaPLAY)

18:25

Clauza de reziliere pe care Raul Opruţ o are în noul contract cu Dinamo. Suma surprinzătoare agreată

1 Ce l-a iritat pe Alex Chipciu la final: “Să nu mă mai chemaţi!” 2 Surpriza pregătită de Filipe Coelho pentru primul 11 al Universităţii Craiova, la meciul de titlu cu U Cluj 3 Scandal în Craiova Maxima după ce Universitatea a făcut eventul. “O să îți fie rușine să mai calci prin Bănie” 4 FotoUniversitatea Craiova, noua campioană a României! Imagini fantastice de la sărbătoarea de titlu a oltenilor 5 Marcel Bîrsan l-a eliminat pe Mendy. Şi Nistor trebuia să vadă “roşu”! 6 Jackpot pentru Universitatea Craiova după ce a câştigat titlul! Câţi bani intră în conturile lui Mihai Rotaru
Citește și