Robert Lewandowski nu va juca în primul meci al Poloniei de la EURO 2024

Dan Roșu Publicat: 11 iunie 2024, 15:41

Robert Lewandowski s-a accidentat înainte de EURO 2024 - Profimedia Images

Robert Lewandowski a suferit o întindere musculară şi nu va evolua în primul meci al Poloniei de la Euro-2024, în compania Ţărilor de Jos, de duminică.

Lewandowski a ieşit de pe teren în minutul 33 al meciului amical cu Turcia, de luni seară, scor 2-1.

Potrivit medicului echipei poloneze, Jacek Jaroszewski, se fac eforturi pentru recuperarea jucătorului în vederea celui de-al doilea meci, cu Austria, din 21 iunie.

În minutul 32 al partidei, Robert Lewandowski a fost înlocuit cu Kacper Urbaniski de la Bologna. Lewandowski a rămas pe gazon câteva secunde, după care a părăsit terenul alături de echipa medicală.

Probleme mari pentru Polonia, înainte de EURO 2024

Polonia pare însă că nu mai scapă de probleme. Înainte ca Lewandowski să iasă de pe teren, Karol Swiderski a deschis scorul pentru polonezi. Atacantul celor de la Verona s-a îndreptat către marginea terenului pentru a celebra reuşita, moment în care s-a accidentat. La câteva minute după acest incident, Swiderski a fost înlocuit.

Reclamă 4

Accidentările lui Lewandowski şi Swiderski vin la câteva zile după ce Arkadiusz Milik s-a accidentat în penultimul amical şi va rata EURO 2024. Atacantul celor de la Juventus a părăsit terenul încă din minutul 2 al amicalului cu Ucraina, din cauza unei entorse la genunchi.

Polonia va juca primul meci la EURO 2024 pe 16 iunie, cu Olanda. Din grupa polonezilor mai fac parte Austria şi Franţa.

Pe ce poziţie se va clasa România în Grupa E de la EURO 2024?

Live Antena Sport

Carlos Alcaraz, înainte de participarea alături de Rafael Nadal la Jocurile Olimpice 2024: „Este un moment unic pentru mine”

13:45

Al cincilea transfer al verii la Dinamo! „Câinii” au transferat un fundaş central de la Lecce

13:28

Dennis Man, aproape de transferul carierei! Cluburile uriaşe care-l urmăresc pe român la EURO 2024

13:16

Portugalia – Cehia LIVE TEXT (22:00). Echipa lui Cristiano Ronaldo începe drumul spre trofeul EURO 2024

1 FotoDin ce face bani, de fapt, noul soț al Larisei Iordache. Ce s-a aflat despre Cristian Chiriță, imediat după cununia civilă 2 FotoLovitura uriaşă, de milioane de euro, pe care a dat-o Simona Halep, după ce şi-a vândut mai multe proprietăţi! 3 Foto„Aroganță! A fost greu!” Cum a cucerit-o Horațiu Moldovan pe celebra sa iubită! Portarul naționalei a dat toate cărțile pe față 4 Foto„E un parastas al tău?” Replica fabuloasă pe care i-a dat-o Ilie Năstase lui Ion Ţiriac! 5 Programul complet al meciurilor, din grupe, de la EURO 2024 6 FotoIvana Knoll e gata să le sucească minţile şi nemţilor: „Mai sexy ca niciodată! Abia aştept ca toată lumea să mă vadă!”