”Am fost atât de slabi, am jucat un minut!” Basarab Panduru, nemilos cu naționala lui Rădoi după egalul din Irlanda de Nord

De Gal Dorin
Publicat: 19.11.2020, 5:19

Basarab Panduru în timp ce o antrena pe Poli AEK Timișoara

Basarab Panduru, moment de uluială după FCSB - FC Voluntari 1-1

MMA / Maria Studio via Hepta

Naționala României a reușit un egal in extremis cu Irlanda de Nord la Belfast după ce Eric ”Thor” Bicfalvi a reușit să înscrie golul egalizator în minutul 81. ”Tricolorii” au reușit astfel să își asigure urcarea în urna a doua valorică, mulțumită rezultatului pozitiv pe care Serbia l-a făcut cu Rusia.

Basarab Panduru: ”Hai sa fim corecți, să nu mai facem 3-4-3!”

Basarab Panduru, revenit în România după scurta aventură de la Al-Wasl, și-a exprimat nemulțumirea referitoare la așezarea în teren a tricolorilor.

”Nimeni nu se aştepta după ce ai văzut echipa asta din primul meci să se ajungă la meciul 6, meciul 8, de fapt. În meciul 8 să ajungi la echipa asta. Hai să fim corecţi, să nu mai facem 3-4-3, că nu jucăm… Camora e fundaş stânga, Creţu dreapta, hai să o facem cu 5 pe fund ca să fie corectă. 5-2-3, cam aşa arată echipa noastră.

Că voiai tu pe faza de atac Camora şi Creţu să se transforme în nişte mijlocaşi, e altă poveste”, a precizat Panduru.

”Nu mă aşteptam niciodată să ajungem la ultimul meci şi să fim atât de slabi, am jucat un singur minut, minutul 81, când Tănase face acţiunea pe partea stângă, centrează, lui Bicflavi îi vine mingea, mai mult sub el, cu şut, bagă mingea la colţul scurt unde pleacă portarul.  Am jucat un singur minut în meciul asta.

După meciul cu Austria, despre care trebuie să discutăm, noi am jucat tot mai puţin, ajungând la ultimul meci să jucăm un minut. Culmea e că ne-a ajuns un minut să terminăm pe locul 20 şi implicit în urna 2″, a încheiat ”Pandi” într-o apariție pentru Telekom Sport.

România, egal cât o victorie în Irlanda de Nord

România a reuşit doar un rezultat de egalitate, 1-1, după ce a fost condusă în Irlanda de Nord. Tricolorii vor merge însă în urna a doua la tragerea la sorţi a preliminariilor Cupei Mondiale din Qatar, cu ajutorul Serbiei, care a bătut Rusia cu 5-0.

Mirel Rădoi a declarat la finalul meciului că obiectivul pe termen scurt al staff-ului a fost chiar câștigarea grupei.

„Nu este o performanţă la fel de mare ca o calificare la Euro, dar nu cred că trebuie neglijată această performanţă. Acesta a fost obiectivul. Noi, staff-ul tehnic, ne-am impus ca obiectiv să câştigăm grupa, deşi aveam adversari mai puternici, precum Norvegia şi Austria”, a precizat Mirel Rădoi.

19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri 18:36 CSM Bucureşti, OUT din Liga Campionilor. A ratat calificarea în Final Four după ce a pierdut şi returul cu Metz 18:33 „Să nu se repete!” Gigi Corsicanu, semnal de alarmă pentru șefii de la Rapid! Motivul pentru care fanii nu fac deplasarea la Cluj 18:02 FotoRaluca Zenga arată răvăşitor la 42 de ani. Imagini provocatoare cu fosta soţie a lui Walter Zenga 17:56 „I-ar fi făcut rău! Nu a gândit ca un părinte!” Adevăratul motiv pentru care Gică Hagi nu l-a transferat pe Ianis la Farul 17:35 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a obținut pole-position-ul, live în AntenaPLAY 17:04 Antrenorul care a fost ofertat de Dan Șucu și Victor Angelescu! Variantă surpriză pentru Rapid: „Am primit semnale” 16:48 Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită! Elias Charalambous a făcut anunțul: „Nu vrem asta!” Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi