Cine este Zorya Luhansk, adversara celor de la Universitatea Craiova din turul 3 al Conference League. Ucrainenii n-au mai jucat un meci oficial din decembrie

De Cosmin Cioboată
Publicat: 28.07.2022, 22:26

Jucătorii Universităţii Craiova

Jucătorii Universităţii Craiova, în timpul unei partide/ Hepta

Zorya Luhansk este adversara celor de la Universitatea Craiova din turul 3 preliminar al UEFA Conference League. Oltenii au trecut în turul 2 de Vllaznia, cu 4-1 la general, și se pregătesc acum pentru dubla manșă cu formația ucraineană.

Meciul tur dintre Universitatea Craiova și Zorya se va disputa pe 4 august, în Ucraina, urmând ca returul să se joace pe 11 august, pe terenul oltenilor.

Cine este Zorya Luhansk, adversara celor de la Universitatea Craiova din turul 3 al Conference League

Zorya n-a mai jucat vreun meci oficial de pe 12 decembrie 2021, când încheia la egalitate în fața lui Dinamo Kiev, scor 1-1.

Războiul declanșat de Rusia a oprit fotbalul din Ucraina, după numai 18 etape disputate. La momentul respectiv, echipa antrenată de olandezul Patrick van Leeuwen se afla pe locul 4, care i-a asigurat prezența în turul 3 preliminar din Conference League.

La ora actuală, Zorya are o valoare totală a lotului de 13,35 milioane de euro, potrivit transfermarkt.com. Vladyslav Kabaev este cel mai valoros jucător al ucrainenilor, cotat la 1,5 milioane de euro.

De-a lungul timpului, adversara celor de la Universitatea Craiova a cucerit un singur titlu de campioană în liga națională. Se întâmpla în 1972, în perioada Uniunii Sovietice.

Cu campionatul din Ucraina pus pe pauză, Zorya a fost nevoită să dispute mai multe meciuri amicale pentru a nu-și ieși complet din ritm. În ultimele luni, formația ucraineană a învins echipe precum Odense, Valmiera sau Korona Kielce.

Universitatea Craiova – Vllaznia 3-0. Oltenii au făcut show în Bănie și s-au calificat în turul 3 din Conference League

Universitatea Craiova a câștigat categoric meciul retur din turul 2 preliminar al Conference League. Oltenii au dominat partida din Bănie și și-au creat numeroase ocazii încă din primele minute. În tur, scorul a fost 1-1, așa că trupa lui Laslzo Balint era obligată să marcheze pe “Ion Oblemenco”.

Elvir Koljic, Ștefan Baiaram și Gustavo au trecut pe lângă deschiderea scorului în prima repriză, iar la pauză tabela arăta 0-0. Oltenii s-au dezlănțuit după pauză. Alexandru Mateiu a deblocat tabela în minutul 58, iar “vulcanul” din Bănie a erupt.

Cu un moral excelent, trupa lui Balint și-a dublat avantajul în minutul 62, prin Raul da Silva. Valerică Găman a marcat și el în minutul 80 și a lămurit soarta calificării.

Universitatea Craiova s-a impus cu 4-1, la general, și și-a asigurat locul în turul 3 preliminar din Conference League, unde va da piept cu Zorya.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

17:49 „Nu mă interesează nicio speculație” Marius Măldărășanu a făcut scandal la interviu după Hermannstadt – Poli Iași 0-1! 17:44 Foto„Eu am fost cuceritorul” Ilie Năstase, detalii incredibile despre relația cu celebra Diana Ross! Cât a durat povestea de dragoste 17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față 16:39 FotoDaniela Crudu a născut a doua oară! Ce putea să spună Gigi Becali despre ea, după scandalul teribil cu „Nilă” 16:25 „S-a rupt orice legătură!” Alex Băluță s-a certat cu Alexandru Mitriță! Dezvăluirea surprinzătoare a jucătorului de la FCSB 16:13 Siyabonga Ngezana a dezvăluit care a fost cel mai greu moment din cariera lui: „Mă urmăreşte, încă doare” 15:42 EXCLUSIVDarius Olaru vrea să joace cu FCSB pe Ghencea, în cupele europene: „A fost o atmosferă extraordinară” 15:42 Kylian Mbappe a acceptat provocarea lui Usain Bolt de a se întrece într-o cursă de 100 de metri: „Probabil că nu am nicio şansă!” Vezi toate știrile