Lucian Rusandu l-a „copiat” pe Michael Oliver. Eliminarea lui Dussaut a avut un precedent în Premier League: „Vrea să apară la știri, arbitrul, nu-i așa?”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 15.03.2022, 13:58

Lucian Rusandu

Lucian Rusandu, criticat dur de Gică Hagi

Mediafax Foto / Sebastian Tataru via Hepta

Arbitrul din Sfântu Gheorghe i-a dat două cartonaşe galbene pentru două intervenţii avute în decurs de 8 secunde. Mai întâi, Dussaut l-a ţinut pe Florin Tănase. Imediat după, l-a faultat şi pe Octavian Popescu. Lucian Rusandu l-a avertizat pentru fiecare intervenţie.

Lucian Rusandu l-a „copiat” pe Michael Oliver

Ion Crăciunescu a fost de părere că Rusandu a exagerat şi că era suficient un cartonaş galben.”Eliminarea este una dintre cele mai grele sancțiuni pe care un arbitru o poate da, iar când vorbim de două cartonașe galbene, trebuie să fii fără pic de îndoială că ambele faulturi impun o asemenea măsură. Din punctul meu de vedere, eu îi acordam doar un galben, nu mi s-au părut ambele intervenții că merită sancționate. Regulamentar, poți da două galbene la aceeași fază, da„, a declarat fostul mare arbitru pentru digisport.ro.

Luna trecută, brazilianul Martinelli a fost eliminat într-un mod similar de Michael Oliver. Atacantul de 20 de ani a văzut două cartonaşe galbene în decurs de cinci secunde, în disputa Wolverhampton – Arsenal, scor 0-1, din etapa a 24-a din Premier League.

„Centralul” l-a eliminat pe Martinelli pentru că, în aceeaşi fază, a oprit neregulamentar o repunere de la margine şi că l-a faultat pe Cinquinho. Antrenorul londonezilor a protestat violent pe marginea terenului, dar şi la conferinţa de presă.

Este prima dată când văd un cartonaș roșu, ca acesta, în cei 18 ani de când sunt în această ligă. Cred că trebuie să fii destul de dispus să dai un cartonaș roșu în această situație.

Avem nevoie de explicații… avem nevoie de explicații cu ce s-a întâmplat la VAR„, a răbufnit Mikel Arteta la finalul meciului.

Rio Ferdinand a avut şi el o reacţie vehementă. Legenda lui Manchester United nu a înţeles atunci decizia arbitrului de a-l elimina pe jucătorul „tunarilor”.

Vrea să apară la știri, arbitrul, nu-i așa? Este atât de dur! A primit primul cartonaş galben pentru că a încercat să oprească jocul. Dar al doilea avertisment, mai ales în aceeași secvență și fază de joc – pur și simplu nu cred că merita un alt cartonaș galben, nicio șansă!„, a precizat fostul mare fundaş.

Gică Hagi a dat de pământ cu Lucian Rusandu

„Regele” l-a făcut praf pe centralul Lucian Rusandu. Farul a reclamat un penalty neacordat şi a contestat eliminarea lui Dussaut.

Gustul amar a început la penalty. Ce să mai zic. E incredibil. N-am crezut că pot să văd așa ceva pe terenul de fotbal. Am încercat să surprindem, să fim mai buni ca adversarul. Un singur om a făcut diferența, din primul minut până în ultimul minut. E inadmisibil. Nu se poate. Așa ceva e… Nu am cuvinte. La ei n-a văzut deloc. A fost un singur protagonist, 100%, arbitrul.

Fotbalul e făcut din mici detalii. Am început repriza a doua extraordinar de bine, lucrurile mergeau bine și a venit arbitrul. Din punctul meu de vedere, am avut penalty neacordat. Ce să mai… Nu mai am cuvinte. Câte nu au fost? Eu nu evaluez arbitrul. Toată țara a văzut lucrul ăsta în seara asta.

Toată țara a văzut asemenea lucruri inadmisibile. Am mai pățit așa și la Sepsi. Vrem să ne vedem fiecare de meseria lui, să facem treabă, dar nu pot să tac când văd asemenea lucruri. Am spus ce am văzut toată țara. Vom vedea ce va fi. De mâine trebuie să vedem ce ne așteaptă. E greu. Ați văzut toți, e prea greu”, a spus Gică Hagi, după meci.

29
23:33
Românul care l-a surclasat pe Ion Ţiriac în topul miliardarilor. Anunţul făcut direct de americani
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”
29
22:27
Rapid – Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungirile partidei şi au urcat pe locul 2 în play-off!
29
22:18
EXCLUSIVVictor Piţurcă a comentat transferul lui Coman în Qatar: „Trebuia să facă pasul acum doi-trei ani”! Avertisment pentru „Mbappe”
29
22:10
(P) Festivalul reducerilor Xiaomi Fan Fest: smartphone-urile și gadget-urile momentului, cadouri inspirate la prețuri atractive
29
22:01
Andrea Compagno aşteaptă medalia de campion, după ce FCSB a luat titlul! Ce a spus atacantul italian despre Gigi Becali

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante