David Popovici, după cele două medalii de aur de la Sette Colli: ”Nu le pot lăsa să mă definească”

De Dan Roșu
Publicat: 26.06.2023, 8:34

David Popovici, după cele două medalii de aur de la Sette Colli

David Popovici, la Sette Colli / Profimedia

David Popovici ne-a arătat încă o dată cum gândește un campion, după cele două medalii de aur de la Sette Colli.

Anul trecut, la Foro Italico, el a câștigat medaliile de aur la 100 și 200 de metri liber. De asemenea, el a devenit și cel mai tânăr sportiv care doboară recordul mondial la proba de 100 de metri liber.

”Am multe amintiri plăcute, dar ce vreau să spun e că nu pot ignora rezultatele pe care le-am făcut aici anul trecut, dar nu pot rămâne blocat în ele și nu le pot lăsa să mă definească.

Voi încerca să am rezultate mai bune, odată cu trecerea timpului. Sportul e cu urcușuri și coborâșuri. E aici, la un anumit nivel și când te aștepți mai puțin, mergi în sus. Asta este frumusețea sportului”, a spus Popovici, citat de Rai Sport.

David Popovici, aur la 200 de metri liber, la Sette Colli

David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber, de la Sette Colli. Sportivul român a înregistrat un timp formidabil, înotând în finala A de la competiţia din Italia. Campionul român a terminat cursa cu timpul de 1,45,49, la peste o secundă de ocupantul locului doi.

David Popovici şi-a trecut în cont a doua medalie de aur de la Sette Colli. Acesta a câştigat şi finala probei de 200 de metri liber, după ce sâmbătă a terminat pe primul loc şi în finala de 100 de metri liber.

David Popovici s-a calificat cu al patrulea timp în finală, mai exact cu timpul de 1,47,09. Acesta a luat startul în finala de 200 de metri liber de pe culoarul patru, şi a reuşit o cursă superbă la Foro Italico, în bazinul în care a devenit campion european anul trecut.

Popovici a întors primul de fiecare dată, şi astfel şi-a trecut în cont medalia de aur, cu timpul de 1,45,49. Acesta a fost urmat în clasament de britanicul Thomas Dean, campionul olimpic de la această probă din 2021.

David Popovici, pregătit să ia startul la Campionatele Mondiale de la Fukuoka

David Popovici este pregătit să ia startul la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, competiţie care se va desfăşura în perioada 23-30 iulie, în Japonia. Sportivul este conştient de faptul că va fi multă presiune asupra sa, însă susţine că ştie cum să o gestioneze.

„Dorința mea e să vină, să fie și mai bun decât mine, sau să se apropie cât mai mult de mine și să ne putem întrece, pentru că dacă nu ai competiție nu o să se simtă bine atunci când câștigi.

Cred că lumea va încerca să pună presiune pe mine, ține de mine dacă o accept sau nu și ce cred eu despre această presiune. În schimb ce pot controla e presiunea pe care o pun eu pe mine, care va fi la nivele joase.

Aș spune că devin mai plăcute antrenamentele pe măsură ce ne apropiem. Pentru că îmi place să mă antrenez și în aer liber mai mult și pentru că a venit vara am început să facem asta și e un pic mai ușor să te antrenezi când știi concret pentru ce o faci”, a declarat David Popovici, înainte de competiția de la Roma.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman 12:14 Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez: „Aşteptăm cu nerăbdare” 12:08 Cornel Dinu a dat verdictul în privinţa antrenorului Bogdan Lobonţ! Mesaj direct despre tehnicianul de la Rapid 11:32 FotoValeriu Argăseală şi-a lansat noul volum de poezii! Mihai Stoica a fost prezent la eveniment 11:31 Aryna Sabalenka, în turul 3 la turneul de la Roma! A învins-o pe Katie Volynets în 3 seturi 11:12 Estoril – Sporting (20:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Meciul serii din Liga Portugal! Programul zilei de sâmbătă 10:44 FotoComo revine în Serie A după 21 de ani! A terminat pe locul 2 Serie B, în spatele Parmei românilor Man şi Mihăilă! Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire