Ana Konjuh (Croația, 66 WTA), adversara Simonei Halep din primul tur de la Roland Garros, s-a retras. Astfel, campioana noastră va debuta contra lui Nastasja Schunk (Germania, 167 WTA), jucătoare acceptată pe tablou ca lucky loser, potrivit prosport.ro.
Noua adversară a Simonei nu s-a aflat niciodată în Top 100 WTA. Confruntarea cu Simona Halep va fi prima pe tabloul principal al unui Grand Slam.
Ana Konjuh, adversara Simonei Halep, s-a retras de la Roland Garros
Dacă va trece de Ana Konjuh, Simona Halep va juca în turul secund cu belgianca de origine ucraineană Maryna Zanevska sau cu chinezoaica Qinwen Zheng.
„Simo” va încerca la Roland Garros 2022 să reediteze performanţa din 2018, când a câştigat turneul parizian. Campioana noastră a mai jucat alte două finale la Roland Garros, în 2014 şi 2017.
Simona Halep, misiune teribilă la Roland Garros 2022
În turul 3, Halep ar putea da peste Jelena Ostapenko sau Alize Cornet. Cu Ostapenko a pierdut în semifinale la Dubai, în luna februarie, iar pe franţuzoaică tocmai a învins-o la Roma.
Problemele încep cu adevărat pentru Simona în optimile de finală, acolo unde o poate avea adversară pe cea mai în formă jucătoare a momentului din tenisul mondial. Este vorba de liderul WTA, Iga Swiatek. Tânăra de 20 de ani trece printr-un moment extraordinar.
Iga Swiatek a jucat în nouă meciuri pe zgură, în acest sezon, şi în unul singur a pierdut un set. Are 28 de meciuri consecutive câştigate în 2022, perioadă în care a cucerit trofeele puse în joc la Qatar, Indian Wells, Miami Open, Stuttgart şi Roma.
Simona Halep şi Iga Swiatek s-au mai duelat de patru ori şi este egalitate la meciurile directe. Au fost adversare chiar la Indian Wells 2022, acolo unde sportiva poloneză s-a impus în minimum de seturi. Swiatek a câştigat cu 7-6, 6-4 şi s-a calificat în finală.
