Alexia Blănaru, pe prima treaptă a podiumului la Cupa Mondială / Facebook FR Gimnastică
Gimnasta Alexia Blănaru a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă, la World Challenge Cup de la Koper, ediţia a 20-a.
În finală la bârnă, Alexia Blănaru a fost notată cu 13.330 puncte, cu care s-a clasat pe primul loc.
Sportiva tricoloră a mai concurat în finală la sărituri, clasându-se pe locul 8 (12.250).
La World Challenge Cup de la Koper, România a mai fost reprezentată de Daria Tanasă (locul 4 la bârnă) şi de Ariana Cotu (locul 4 la paralele).
”Le felicităm pe fete şi întreaga echipă tehnică pentru parcursul de la această competiţie şi pentru munca depusă în pregătirea exerciţiilor”, a transmis FR Gimnastică.
- Simone Biles, dezvăluire terifiantă: “Am fost la un pas de moarte. Nu mă gândeam la aşa ceva la începutul săptămânii”
- „Nu renunța! Va fi greu, dar va merita!” Confesiunea Nadiei pentru Marca, la 50 de ani de la „nota 1.00”
- Nadia Comăneci, decorată de președintele Nicușor Dan: “Vă felicit că nu aţi fost doborâtă de glorie”
- Nadia Comăneci, emoţionată la gala de la Palatul Parlamentului: “Rădăcinile mele sunt în România”
- Covaliu, nemulţumit de Federaţie, după cazul de dopaj al Anei Bărbosu: “Putea face mai mult. Semnal de alarmă”





























