Închide meniul

Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko, OUT de la Roland Garros! Bianca Andreescu, calificată în turul trei

Viviana Moraru Publicat: 31 mai 2024, 10:14

Comentarii
Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko, OUT de la Roland Garros! Bianca Andreescu, calificată în turul trei

Victoria Azarenka, în timpul unui meci/ Profimedia

Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko sunt OUT de la Roland Garros, după înfrângerile suferite în turul secund. Bianca Andreescu, în schimb, își continuă parcursul la Grand Slam-ul parizian și s-a calificat în turul trei, Ana Kalinskaia, cu 1-6, 7-5, 6-3.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Campioana din 2019 de la US Open, ajunsă pe locul 228 în lume după ce a lipsit mai multe luni din circuit, şi-a egalat cel mai bun rezultat al său de la Paris, realizat anul trecut.

Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko, OUT de la Roland Garros

Următoarea sa adversară va fi italianca Jasmine Paolini, numărul 15 mondial, aflată în premieră în turul al treilea pe zgura pariziană.

O serie de capi de serie au părăsit deja Openul Franţei, printre care americanca Danielle Collins, letona Jelena Ostapenko, belarusa Victoria Azarenka sau rusoaica Daria Kasatkina.

Collins, cap de serie numărul 11, a fost învinsă în turul secund de sârboaica Olga Danilovic, cu 6-7 (3/7), 7-5, 6-4. Danilovic (125 WTA) trecuse de Anca Todoni în primul tur al calificărilor, tot în trei seturi, cu 6-1, 4-6, 6-1.

Reclamă
Reclamă

Jelena Ostapenko, numărul 11 mondial şi campioana din 2017, a fost întrecută de daneza Clara Tauson cu 7-6 (7/4), 4-6, 6-3, după un meci în care letona a comis 11 duble greşeli, notează agerpres.ro.

Rusoaica Mirra Andreeva (17 ani) a câştigat în trei seturi duelul cu belarusa Victoria Azarenka, 6-3, 3-6, 7-5, în timp ce rusoaica Daria Kasatlina, a zecea favorită, a fost învinsă de americanca Peyton Stearns cu 7-5, 6-2. Andreeva şi Stearns vor fi adversare în turul al treilea.

Elina Svitolina, în turul 3 la Roland Garros

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina (19 WTA, favorită nr. 15) s-a calificat joi în turul 3 de la Roland Garros. Svitolina a trecut în două seturi, 6-4, 7-6 (7/3), de franţuzoaica Diane Parry (63 WTA).

Reclamă

Svitolina, sfertfinalistă anul trecut pe zgura pariziană, s-a impus după aproape două ore de joc. Ea a avut patru aşi şi nu a comis nicio dublă greşeală, Parry a reuşit 5 aşi şi a comis o dublă greşeală.

În runda următoare, Svitolina o va avea ca adversară pe învingătoarea din partida care le opune pe românca Ana Bogdan (64 WTA) şi rusoaica Anastasia Pavliucenkova (22 WTA, favorită nr. 20).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:11
Bayer Leverkusen i-a găsit înlocuitor lui Erik ten Hag! Fostul selecţioner al Danemarcei revine în antrenorat
16:49
Alţi doi fotbalişti pleacă de la CFR Cluj! Unul dintre ei semnează cu o echipă din Liga 1
16:41
Javier Zanetti vrea România la World Cup 2026: “Sper din toată inima să se califice”. Cum l-a caracterizat pe Mircea Lucescu
16:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 8 septembrie
15:52
Neluţu Varga a anunţat transferul ultimei zi de mercato: “Face vizita medicală și va semna cu CFR Cluj”
15:28
Ultimele detalii despre Denis Alibec şi Daniel Bîrligea. Cum se simt atacanţii accidentaţi de la FCSB
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 5 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 6 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară
Citește și