Reacţia lui Dan Petrescu, după ce CFR Cluj a picat cu Universitatea Craiova în Cupa României: „Nu mi se pare logic!” Replica lui Reghecampf: „Să vedem partea plină a paharului”

De Antena Sport
Publicat: 9.09.2021, 17:10

Dan Petrescu a aşteptat telefonul lui Răzvan Burleanu

Dan Petrescu, reacţie după ce CFR Cluj a picat cu Universitatea Craiova

Mediafax Foto / Dan Horia Tautan via Hepta

Dan Petrescu a avut o primă reacţie după ce campioana a picat cu Universitatea Craiova în Cupa României. Acest meci a fost posibil deoarece Campioana României nu a fost cap de serie la tragerea la sorţi, din cauza rezultatelor slabe din cupă. Deţinătoarea trofeului Cupei României, CS Universitatea Craiova, este gazdă, deoarece a fost mai slab clasată decât CFR Cluj în ediţia 2020/2021 a Ligii 1.

Am citit criteriile, s-a spus că cine a fost anul trecut în optimi sunt capi de serie, asta e regula la cupă și nu putem să-i certăm. E clar că e ciudat când vezi că ești în a doua rundă, ai luat campionatul și nu ești cap de serie, chiar nu înțeleg.

Asta a fost decizia lor, echipa care a câștigat cupa joacă cu campioana în primul meci. Nu mi se pare logic, normal, dar dacă asta e Cupa României, trebuie s-o respectăm. E clar că meciul ăsta nu cade bine pentru noi, dar vom vedea cum îl vom trata„, a spus Dan Petrescu.

Laurenţiu Reghecampf: „Trebuie să onorăm acest lucru”

Laurenţiu Reghecampf a avut şi el o primă reacţie, după ce echipa sa se va bate cu campioana României pentru un loc în optimile de finală ale Cupei României.

Am văzut, din toate adversarele a ieşit Universitatea-CFR. Asta este, ce pot să spun?! Prefer să văd partea plină a paharului pentru că echipa care câştigă va avea şanse mai mari să câştige trofeul. Craiova este deţinătoarea Cupei şi trebuie să onorăm acest statut„, a spus Laurenţiu Reghecampf pentru digisport.ro.

Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 22 septembrie cu începere de la ora 16:30, cu exceptia jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Tabloul complet al şaisprezecimilor Cupei României

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

10:47

Elveția – Cehia (21:20) e finala Campionatului Mondial de hochei, LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Finala Mică: Suedia – Canada (16:20)

10:39

LIVE VIDEOEtapa de Formula 2 de la Monaco e exclusiv în AntenaPLAY! Marea cursă are loc ACUM

10:32

VideoGică Hagi, emoţionat după meciul de adio al Generaţiei de Aur: „De vină sunt mămica și tăticu”

9:49

VIDEOGabriele Mini a câștigat cursa din Etapa de Formula 3 de la Monaco, care a fost exclusiv în AntenaPLAY!

9:32

„Vreau ceea ce oamenii spun că nu se poate!” Gigi Becali are planuri uriașe cu FCSB în Liga Campionilor! Mesaj despre calificare

9:20

„Unul dintre cei mai mari!” Carlo Ancelotti, cuvinte uriașe după ultimul meci al lui Toni Kroos pe „Santiago Bernabeu”

1 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 2 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real”s 3 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 4 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs 6 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s