Alexandru Mitriţă, discurs tare după derby-ul cu Dinamo: „A fost ca la război!” Ce a spus despre convocarea la naţionala României

Valentin Pîrcălabu Publicat: 25 august 2024, 0:06

Alexandru Mitriţă, discurs tare după derby-ul cu Dinamo: „A fost ca la război! Ce a spus despre convocarea la naţionala României

Alexandru Mitriţă, discurs tare după derby-ul cu Dinamo

AntenaSport

Alexandru Mitriţă a avut un discurs tare după derby-ul cu Dinamo. Acesta a spus că s-a simţit ca la război şi că echipa trebuie să gestioneze bine această înfrângere. De asemenea, Mitriţă a spus că aşteaptă şi convocarea la echipa naţională.

Aceasta a fost prima înfrângere pentru Universitatea Craiova în acest sezon, iar Mitriţă vrea să îşi ia revanşa în derby-ul din etapa viitoare cu Rapid.

„A  fost un meci greu pe un teren complicat. Ştiam că Dinamo e echipă bună, că ştiu să joace fotbal. S-au apărat cu 2 oameni în minus. Atât am putut în seara asta. Este o înfrângere, trebuie să o gestionăm bine şi urmează meciul cu Rapid pe care trebuie să îl câştigăm. A fost un teren de război, a fost un meci de război, aşa este un derby. Ei au o echipă foarte bună, fac un pressing avansat, se pare că nici noi nu am avut o evoluţie bună. Este un start de sezon bun, suntem pe primul loc. Am avut meciul în mână, trebuie să gestionăm bine. Vă daţi seama că dacă nu îmi iese jocul sunt supărat. Trebuie să ne gândim bine la următorul meci. Nu am vorbit cu absolut nimeni. Îmi doresc să joc la echipa naţională, e o onoare pentru mine”, a spus Alexandru Mitriţă la digisport.ro.

Dinamo – Universitatea Craiova 2-1. Victorie eroică pe pentru echipa lui Kopic, care a terminat meciul în 9 oameni

Dinamo – Universitatea Craiova 2-1. Victorie eroică pe pentru echipa lui Kopic, care a terminat meciul în 9 oameni. Aceasta a fost şi prima înfrângere pentru Universitatea Craiova în acest sezon al Ligii 1.

Ahmed Bani a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf chiar din primul minut al meciului, dar golul, care iniţial a fost anulat pentru ofsaid, a fost validat de VAR după vizionări care au durat aproape patru minute. Craiovenii l-au pierdut pe Paradela, accidentat, în minutul 13, apoi Alexandru Mitriţă a lovit bara în minutul 16. Dinamo şi-a majorat avantajul în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. Oltenii au redus din diferenţă în minutul 43, prin Elvir Koljic, la o greşeală a lui Eddy Gnahore.

Gazdele au rămas în zece din minutul 57, când Maxime Sivis a primit cartonaşul roşu pentru o intrare la Oshima. Situaţia elevilor lui Kopic s-a înrăutăţit în minutul 82. Homawoo a primit două cartonaşe galbene în numai trei minute şi a fost eliminat în minutul 82, iar Dinamo a jucat până la final în nouă. Ultimul sfert de oră al meciului s-a jucat doar în jumătatea dinamovistă, însă alb-roşii au rezistat şi au câştigat partida, aducând prima înfrângere pentru Craiova.

În clasament, Universitatea Craiova e lider, cu 14 puncte, iar Dinamo se află pe locul secund, cu 12 puncte.

Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

0:49 25 aug.

Zeljko Kopic, după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1: „Astea ne-au ajutat să luăm cele 3 puncte!” Ce a spus de transferuri

0:28 25 aug.

VIDEOBenfica – Estrela 1-0 a fost în AntenaPLAY. FC Porto – Rio Ave 2-0! A fost show pe Dragao

0:23 25 aug.

Costel Gâlcă nu s-a ferit de cuvinte după Dinamo – Universitatea Craiova 1-2: „Mă așteptam să câștigăm!”

0:12 25 aug.

Andrei Ivan a vorbit despre interesul Rapidului! Ce a spus după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1

23:38

FotoCoșmar pentru Nedelcearu! A fost umplut de sânge după o ciocnire violentă, scos pe targă şi dus de urgenţă la spital

23:30

Dinamo – Univ. Craiova 2-1. Victorie eroică pentru echipa lui Kopic, care a terminat meciul în 9 oameni. Dinamo, pe locul 2

1 VIDEOLando Norris, pole position la Marele Premiu al Țărilor de Jos! Verstappen, pe 2. Cursa, duminică (15:45, Antena 1 și AntenaPLAY) 2 FotoDieta minune a lui Mihai Stoica. „Fratele mai mic” al lui Gigi Becali cheltuie o avere: „E înfiorător de scump” 3 FotoAlexandru Tudor a revenit în arbitraj la 52 de ani! Cum arată acum „Brad Pitt de România” 4 FotoCine este şi cu ce se ocupă viitorul ginere al lui Gică Hagi! Imagini rare cu tânărul care o va duce la altar pe Kira Hagi 5 VIDEOPrima cursă din etapa de Formula 1 Academy din Ţările de Jos a fost amânată, din cauza condițiilor meteo nefavorabile! 6 Marius Şumudică, nemulţumit după debutul de vis de la Rapid: „Nu se poate să nu faci asta!” Mesaj pentru Lennon: „Nu sunt ironic”