Victor Osimhen a bifat un record istoric pentru Napoli! Nigerianul a marcat o „dublă” contra lui Frankfurt, apoi le-a dat emoții fanilor. A urlat de durere

De Cosmin Cioboată
Publicat: 15.03.2023, 23:38

Victor Osimhen a marcat o "dublă" în Napoli - Frankfurt

Victor Osimhen a marcat o "dublă" în Napoli - Frankfurt / Profimedia

Victor Osimhen a bifat un record istoric pentru Napoli, după ce a marcat și în returul cu Frankfurt, din UEFA Champions League. Atacantul nigerian a deschis scorul în meciul de pe stadionul „Diego Armando Maradona”, în prelungirile primei reprize. Oismhen s-a înălțat și a reluat cu capul superb, fără speranțe pentru portarul Trapp.

Victor Osimhen a ieșit din nou la rampă. Atacantul de 24 de ani a marcat o „dublă” în poarta lui Frankfurt, în fața a mii de fani care au umplut arena din Napoli.

Victor Osimhen a bifat un record istoric pentru Napoli!

Nigerianul reușise să înscrie un gol și în manșa tur, din Germania, câștigată de liderul din Serie A cu 2-0.

În returul de pe teren propriu, starul african a deblocat tabela în minutul 45+2, când a reluat cu capul spectaculos, lângă bară. Politano a fost omul cu centrarea.

În urma golului marcat miercuri seară, Victor Osimhen a intrat în istoria lui Napoli. Nigerianul a devenit primul jucător din istoria clubului care înscrie în ambele șanse ale unei faze eliminatorii, din cupele europene, potrivit OptaPaolo.

Recitalul jucătorului cotat la 70 de milioane de euro a continuat și după pauză. Victor Osimhen a majorat avantajul napoletanilor în minutul 53.

El a fost găsit în fața porții de Giovanni Di Lorenzo și a îndeplinit o simplă formalitate. Osimhen a pus latul și a trimis în plasă.

Victor Osimhen a urlat de durere, după al doilea gol marcat în Napoli – Frankfurt

Au urmat apoi momente de spaimă pentru întreaga suflare a lui Napoli. Victor Osimhen a alunecat în momentul șutului de la golul secund și a căzut cu mâna pe gazon într-o poziție nefirească.

Nigerianul a urlat de durere, în timp ce se ținea de încheietura de la mâna stângă.

Victor Osimhen s-a lovit la mână în Napoli – Frankfurt

Echipa medicală a intervenit de urgență și i-a înfășurat mâna cu un bandaj. Din fericire pentru napoletani, accidentarea n-a fost gravă, iar Osimhen a putut continua meciul.

Victor Osimhen s-a accidentat, dar a putut continua meciul Napoli – Frankfurt

El a revenit pe teren câteva minute mai târziu, în aplauzele fanilor din tribune care îi scandau numele după al doilea gol marcat.

Victor Osimhen este golgheterul lui Napoli în actualul sezon. Atacantul de 24 de ani a marcat 23 de goluri în 28 de apariții, în toate competițiile.

Osimhen este cel mai bun marcator din Serie A, cu 19 goluri. În plus, Victor Osimhen a oferit și 5 assist-uri, în stagiunea curentă din campionatul Italiei.

În actualul sezon din Champions League, nigerianul a reușit să înscrie de 4 ori.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi