Închide meniul
Foto

Gabriela Szabo primește, lunar, o sumă uriașă de la Primăria Capitalei. Ce a trecut în declarația de avere și câți bani a anunțat că are în conturi

Publicat: 23 februarie 2022, 8:38

Gabriela Szabo primește, lunar, o sumă uriașă de la Primăria Capitalei. Ce a trecut în declarația de avere și câți bani a anunțat că are în conturi

Gabriela Szabo, în timpul unei conferințe de presă / Mediafax Foto / Marian Ilie via Hepta

Totalul veniturilor câștigate de Gabriela Szabo, anual, se ridică la peste 400.000 de lei (n.r. peste 80.000 de euro), anunță fanatik.ro. Prin urmare, campioana olimpică de la Sydney încasează aproximativ 6.600 de euro lunar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ce avere are Gabriela Szabo

Din funcția de director general la CSM București, club patronat de Primăria Capitalei, Szabo primește 124.000 de lei anual. Ea este și membru în Consiliul de Administrație al Companiei Municipale Sport pentru Toți, de unde primește încă 23.000 de lei. Alți 10.000 de lei, anual, vin de la o altă companie.

Pentru rezultatele de excepție obținute de-a lungul carierei, fosta mare atletă are o rentă viageră anuală, de la Ministerul Tineretului și Sportului, de aproape 20.000 de lei. A ajuns să dețină în conturi, aproape 215.000 de franci elvețieni, peste 42.000 de dolari, 8700 de euro și 5.500 de lei, anunță sursa citată anterior. Mai are și 120.000 de lei și peste 21.000 de dolari în fonduri de investiții și de pensie.

Gabriela Szabo a mai trecut, în declarația de avere, că deține tablouri în valoare de 10.000 de euro, ceasuri de 20.000 de euro și bijuterii de aproximativ 25.000 de euro. Deține un imobil de 180 mp în București, unul de 97 mp în Voluntari, proprietăți în Corbeanca, Sînmartin și Bistrița și patru mașini de lux. Szabo a împrumutat o societate, la care a fost acționar, cu aproximativ 395.000 de euro.

Gabriela Szabo a scris istorie în atletismul românesc

Gabriela Szabo s-a născut la 14 noiembrie 1975, la Bistriţa. A absolvit Universitatea de Sport şi Educaţie Fizică “Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. A început atletismul în oraşul natal, fiind descoperită la un cros şcolar de antrenorul emerit Zsolt Gyongyossy, cel care avea să o pregătească în întreaga carieră şi care i-a devenit soţ, în 1999.

Reclamă
Reclamă

Gabriela Szabo este considerată una dintre cele mai mari atlete din istoria României. Chiar pe site-ul COSR, Gabi Szabo are parte de o descriere fantatstică.

Gabriela Szabo a strălucit opt ani la intensitate maximă ca sportivă, din 1994 până în 2002, obţinând aproape în fiecare an cel puţin câte o medalie la competiţiile de marcă. A intrat în istorie ca prima campioană olimpică la semifond din atletismul românesc – medalia de aur la 5.000 m la JO de la Sydney 2000, obţinând-o după ce a stabilit un nou record olimpic, record care nu a fost doborât până astăzi“, scrie site-ul cosr.ro. în prezentarea atletei.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:40

LIVE SCOREMusetti – Alcaraz se joacă ACUM, în prima semifinală de la Roland Garros. Sinner – Djokovic începe la 20:00

15:26

CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia

15:00

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cum arată primul 11

14:56

“Nu pot decât să mă înclin” Ralf Rangnick, cuvinte uriaşe pentru Mircea Lucescu, înainte de Austria – România

14:06

NBA ia în considerare o expansiune! Ce planuri are Adam Silver în Europa

13:54

Primul jucător pe care Cristi Chivu îl vrea la Inter! Românul vrea să aducă un fost elev de la Parma

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 4 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 5 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 6 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate
Citește și