Românul care a scăpat miraculos de un cutremur de 7,9 grade a mai trăit un moment dramatic: "Am rămas izolat peste noapte, în furtună, în Zona Morții"

Antena Sport Publicat: 15 august 2020, 14:12 / Actualizat: 11 mai 2021, 19:43

Comentarii
Românul care a scăpat miraculos de un cutremur de 7,9 grade a mai trăit un moment dramatic: "Am rămas izolat peste noapte, în furtună, în Zona Morții"

Alex Găvan este unul ditnre cei mai cunoscuţi alpinişti români

"Eram în Shisha Pangma (8.027m), în urmă cu câțiva ani, un vârf special, fiind se află în totalitate pe teritoriu tibetan. La un moment dat m-am separat de partenerul meu și am rămas singur pe munte. A venit o furtună locală, fiindcă fiecare munte din Himalaya are microclimatul lui. Deci am rămas izolat, peste noapte, în furtună, în ceea ce se numește Zona Morții, la peste 8.000 de metri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simțirea unei prezențe alături de mine, la doi metri în dreapta mea, o prezența a celui care eu îl percepeam ca pe un francez, m-a salvat. Nu mă întrebați de ce îl percepeam așa, ca pe un francez, doar că știam că trebuie neapărat să țin acel francez în viață. Nu știu dacă a fost un produs al minții mele ca să pot să stau în viață sau îngerul meu păzitor. Am văzut atâtea, deci nu pot exclude nimic”, a explicat Alex Găvan potrivit gsp.ro, care citează Digi24. 

În 2015, Alex Găvan a fost surprins pe munte de cutremurul de 7,9 grade din Nepal, în timp ce se afla în cort. El a transmis în ţară primele informaţii despre dezastrul de pe munte, dar şi despre colegii săi.  

Găvan, care-şi propusese să ajungă pe vârful Lhotse, vecin cu Everestul, s-a transformat fără să vrea în corespondentul postului american de ştiri CNN, care a relatat pe tot parcursul zilei despre situaţia alpiniştilor aflaţi acolo

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:23

Filipe Coelho, despre derby-ul cu Universitatea Cluj pentru primul loc: “Nu este un meci decisiv”

13:00

VIDEOAnze Kopitar, discurs emoționant după Edmonton Oilers – Los Angeles Kings 0-1: “Vă mulțumesc din tot sufletul”

12:34

Cristiano Bergodi face praf naționala Italiei: “E o rușine”

12:06

Guvernul RD Congo, prima reacție după ce jucătorii nu au fost lăsați să revină la cluburi: “Nu vă faceți riji”

11:57

Antrenorul lui DC United, susținere totală pentru Louis Munteanu, după revenirea pe teren: “Nu e ușor”

11:52

Pe ce loc termină Dinamo campionatul. Verdictul lui Cristi Borcea

1 Klopp revine pe bancă. A bătut palma cu un club și a stabilit primul transfer: Erling Haaland 2 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 3 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 4 Gigi Becali l-a avertizat pe Mirel Rădoi, după FCSB – Oţelul 4-0: “Chiar dacă mă cert cu el, nu îl las”. Ce jucător a criticat 5 Gigi Becali, contrazis în direct de Mihai Pintilii, după FCSB – Oţelul 4-0: “Zi adevărul! Vă e ruşine să ziceţi” 6 FCSB – Oțelul 4-0. Roş-albaştrii, show pe Arena Naţională. Cel mai bun meci sub comanda lui Mirel Rădoi în play-out
Citește și