Imagini impresionante pe stadionul Steaua - captura digisport.ro
Imagini impresionante au fost afişate pe stadionul din Ghencea, înainte de meciul pe care Steaua îl dispută în play-off-ul Ligii a 2-a, contra celor de la Sepsi. (IMAGINI ÎN GALERIA FOTO)
Într-una dintre imagini apărea regretatul Emeric Ienei. Fanii Stelei au afişat celebrul mesaj, “Suntem finalişti, am câştigat Cupa! Cupa Campionilor Europeni este la Bucureşti”, pe care regretatul comentator Teoharie Coca-Cosma l-a rostit după ce roş-albaştrii cucereau, în urmă cu exact 40 de ani, Cupa Campionilor Europeni, în finala cu Steaua. Gafa de atunci a lui Teoharie Coca-Cosma a rămas memorabilă.
Scenografie impresionantă în Ghencea, la 40 de ani de când Steaua a câştigat Cupa Campionilor!
Ştefan Iovan (65 de ani) a dat lovitura de start a meciului dintre Steaua şi Sepsi. Iovan a purtat banderola de căpitan la finala de pe 7 mai 1986, având în vedere că Tudorel Stoica era suspendat, şi a ridicat Cupa Campionilor.
A fost cea mai mare performanţă realizată de o echipă de club românească din istorie. Steaua avea ulterior, în 1987, să cucerească Supercupa Europei. Hagi, care se transferase de la Sportul, a dat golul victoriei Stelei în Supercupa Europei disputată cu Dinamo Kiev.
Steaua mai avea să dispute o finală a Cupei Campionilor Europeni, în 1989, pierdută însă, 0-4, cu AC Milan.
Steaua nu are încă drept juridic de a promova în prima ligă. Ministrul Apărării, Radu Miruţă, anunţa că se va implica personal în rezolvarea situaţiei şi a şi început să discute cu posibili investitori.
Steaua a obţinut până acum de două ori dreptul sportiv de a evolua în prima ligă, dar nu a putut să promoveze din pricina faptului că nu este club privat.
- Daniel Oprița a făcut anunțul! O echipă din Liga a 2-a atacă promovarea cu un buget uriaș: „Șapte milioane de euro!”
- Adi Popa s-a hotărât! Ce decizie a luat fotbalistul, după ce s-a despărțit de Steaua
- Adi Popa, OUT de la Steaua! Plecări în masă de la clubul roș-albastru după finalul sezonului
- Echipa sezonului din Liga 2. Câte un jucător de la Dinamo şi FCSB şi-au făcut loc în primul 11
- Alexandru Băluță semnează! Lovitură uriașă pentru noua forță din fotbalul românesc



























