Toni Kroos a ironizat UEFA după greşeala recunoscută de la EURO 2024: „Le-a luat trei luni. Mă linişteşte mult”

Publicat: 24.09.2024, 15:44

Toni Kroos a ironizat UEFA după greşeala recunoscută de la EURO 2024: Le-a luat trei luni. Mă linişteşte mult

Toni Kroos a ironizat UEFA după greşeala recunoscută de la EURO 2024: "Le-a luat trei luni. Mă linişteşte mult"

Anthony Taylor şi Toni Kroos / Profimedia

Toni Kroos a ironizat UEFA după greşeala recunoscută de la EURO 2024. Forul continental a făcut un anunţ istoric după aproape trei luni de la sfertul de finală dintre Spania şi Germania.

Spania, echipă care avea să câştige titlul european după finala cu Anglia, a obţinut calificarea în semifinale după ce sfertul cu Germania a fost extrem de controversat.

Marc Cucurella a comis henţ în propriul careu în minutul 106, dar Anthny Taylor nu a acordat lovitură de la 11 metri. Mai mult, nici VAR nu a intervenit. În cele din urmă, Spania a obţinut calificarea în semifinale.

Toni Kroos, cel care s-a retras după turneul final organizat de Germania, s-a amuzat atunci când a auzit anunţul făcut de UEFA. Fostul star de la Real Madrid a ironizat forul continental şi s-a întrebat dacă nu cumva ar putea să spună că este campion european, după ce UEFA a recunoscut greşeala comisă de Anthony Taylor:

„Le-a luat trei luni să realizeze că a fost henţ, ceva ce aproape toată lumea a putut să vadă într-o secundă. Asta mă linişteşte mult (n.r. râde). Pot să spun că sunt campion european acum pentru că a venit confirmarea oficială? Nu prea cred”, a declarat Toni Kroos, potrivit bild.de.

UEFA a recunoscut că Germania trebuia să primească un penalty în sfertul de finală cu Spania de la EURO 2024

Comisia de Arbitri UEFA a confirmat că arbitrul englez Anthony Taylor a comis o eroare neacordând penalti la henţul lui Marc Cucurella din prelungirile meciului Spania – Germania, disputat în sferturile de finală ale Euro 2024. În minutul 106 al partidei, Musiala a şutat la poarta ibericilor, iar Marc Cucurella a blocat balonul cu mâna stângă, scrie news.ro.

Deşi henţul a fost evident, arbitrul Anthony Taylor a considerat că fundaşul de la Chelsea nu a dorit să lovească mingea, pentru că îşi retrăgea mâna către spate. Cum faza nu a fost analizată nici de VAR, nu s-a dictat henţ şi penalty, iar Spania a învins printr-un gol marcat de Mikel Merino, în minutul 119.

„În conformitate cu cele mai recente reguli UEFA, contactul balonului cu mâinile, în cazul în care se opreşte un şut pe poartă, ar trebui pedepsit mai sever şi, în cele mai multe cazuri, ar trebui acordată o pedeapsă, cu excepţia cazului în care braţul fundaşului este foarte aproape de corp sau deasupra acestuia. În cazul lui Cucurella, fundaşul opreşte şutul pe poartă cu braţul, care nu este foarte aproape de corp, făcându-şi acoperirea mai largă. Ar fi trebuit să se acorde penalty”, a concluzionat Comisia de Arbitri a UEFA, care consideră că a existat o eroare atât a arbitrului principal, întrucât acesta nu a semnalat penalti după henţul jucătorului spaniol, cât şi a VAR, care nu s-a manifestat pentru a corecta eroarea iniţială.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Ce rezultat va obţine FCSB cu RFS?

9:28

FCSB – RFS LIVE TEXT (22:00). Campioana României își începe aventura în Europa League! Echipele probabile

9:04

FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”

9:04

Victor Osimhen nu s-a ferit de cuvinte după Galatasaray – PAOK 3-1! Ce mesaj a avut vedeta, pentru echipa lui Răzvan Lucescu

9:00

VIDEOEduard Ionescu, înfrângere dramatică la China Smash 2024. A condus cu 2-0 la seturi şi a ratat 3 mingi de meci în decisiv

8:37

Mihai Stoica și-a făcut „temele” înainte de FCSB – RFS! Ce calități au letonii: „Nu o dau în Dan Petrescu, dar..”

8:33

Program prelungit şi trasee modificate pentru mai multe linii STB, pentru meciul FCSB – RFS. Anunţul făcut

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 Milionarul convins de Gică Hagi să investească la Farul a rupt tăcerea: „Nu îmi place fotbalul”. Câţi bani va plătis 6 FotoAdrian Şut, mesaj emoţionant pentru soţia lui: „Îţi mulţumesc pentru tot!”. Bianca a reacţionat imediats

Ce manifestă fiecare zodie între 25 septembrie și 29 septembrie 2024. Cum arată harta nativilor

3 zodii găsesc dragostea adevărată pe 25 septembrie 2024. Nativii care își întâlnesc sufletul pereche