Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: “Mergem la TAS”

Andrei Nicolae Publicat: 9 mai 2026, 17:14

Comentarii
Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: Mergem la TAS

Jucătorii de la Hermannstadt și Unirea Slobozia, la un corner / Sport Pictures

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Unirea Slobozia a mai pierdut o luptă din războiul birocratic pe care îl duce pentru a obține licența pentru sezonul viitor din Liga 1. După ce dosarul ialomițenilor a fost respins acum aproximativ trei săptămâni, clubul a făcut a pierdut și apelul în acest proces, motiv pentru care cazul va ajunge pe masa Tribunalului de Arbitraj Sportiv.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Unirea Slobozia trece printr-o perioadă de cumpănă atât pe plan sportiv, cât și administrativ. Pe penultimul loc în acest moment, dar la egalitate cu ocupanta celui de-al doilea loc de baraj, Hermannstadt, ialomițenii nu sunt siguri că vor rămâne în primul eșalon nici dacă se salvează fotbalistic.

Unirea Slobozia “tremură” în continuare pentru locul ei din Liga 1

Potrivit golazo.ro, Unirea nu a primit licența pentru a evolua în Liga 1 nici după ce a mers la Comisia de apel. Motivul pentru care formația antrenată de Claudiu Niculescu nu poae juca în sezonul viitor din primul eșalon a rămas același.

Ialomițenii nu au îndeplinit punctajul minim pe care un club ar trebui să îl atingă la nivel de academii de copii și juniori. Astfel, Unirea Slobozia va merge la TAS, o decizie ce costă clubul 25.000 de euro.

Da, este adevărat! Mergem la TAS, sperăm ca acolo să găsim mai multă înțelegere, deja am depus documente suplimentare. Cei de la FRF nu ne-au luat în considerare anumite acte, cum ar fi de exemplu cele două stadioane pe care le-am indicat și pentru care nu ne-au punctat deloc“, a spus președintele ialomițenilor, Ilie Lemnaru, pentru sursa citată anterior.

Reclamă
Reclamă

În cazul în care Unirea Slobozia va fi pe un loc care să îi asigure menținerea în Liga 1, dar va retrograda pentru că nu obține licența, atunci formația care va încheia pe penultimul loc va juca baraj, iar ierarhia va fi devansată cu o poziție.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va marca mai multe goluri la acest mondial între Messi şi Ronaldo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:13

Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă! Unde va antrena fostul tehnician al FCSB-ului

21:13

Părinții și suporterii abuzivi de la meciurile de juniori, subiect de discuție în Comitetul Executiv FRF. Ce modificări apar

21:00

“Lovitură pe piața transferurilor”. Georgi Milanov și-a găsit echipă după ce a plecat de la Dinamo

20:47

Bosnia Herțegovina – Qatar, ora 22:00, LIVE VIDEO pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic. Echipele

20:38

VideoJurnal Antena Sport | Toate visurile duc la Roma

20:35

Canada – Elveţia, ora 22:00, LIVE VIDEO pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Duel pentru locul 1. Echipele de start

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Istvan Kovacs, delegat din nou la Cupa Mondială! Meci uriaș pentru arbitrul român 3 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 4 VIDEOCristiano Ronaldo, replică pentru Lionel Messi! Record istoric în meciul cu Uzbekistan, LIVE pe AntenaPLAY 5 FotoDiferenţa de vârstă dintre Lionel Messi şi soţia lui, Antonella. Povestea lor de dragoste, scenariu de film 6 Denis Drăguş a decis dacă vine la FCSB: “Onorat”
Citește și