FC Argeș – CFR Cluj 0-6 | Cristi Manea, declaraţia serii: „Mister o să ne certe că am dat prea multe!” Ciprian Deac, „fanul” Universităţii Craiova: „Poate bate FCSB!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 7.05.2022, 23:06

CFR Cluj, în timpul unui meci

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeş cu 6-0

CFR Cluj, în timpul unui meci / Hepta

FC Argeș – CFR Cluj 0-6. Campioana României a făcut spectacol la Piteşti şi s-a distanţat la 5 puncte de rivala FCSB. După acest rezultat, Universitatea Craiova a ieşit matematic din lupta la titlu. La final, ardelenii au oferit primele reacţii.

După 6-0 cu FC Argeş, CFR Cluj se află pe primul loc în play-off, cu 54 de puncte. Rivala FCSB ocupă locul secund, cu 49 de puncte, dar şi un meci în minus. Universitatea Craiova completează podiumul, cu 45 de puncte

Cristi Manea, declaraţia serii după FC Argeș – CFR Cluj 0-6

Cristi Manea l-a impresionat pe Dan Petrescu la antrenamente şi a fost din nou titular. Fundaşul a reuşit golul carierei şi a oferit declaraţia serii.

„Sunt foarte bucuros că am reuşit să câştigăm. Am început foarte bine. Sunt foarte fericit pentru golul marcat. Sper s-o ţinem la fel ca la meciul acesta. A fost o perioadă mai dificlă. Nu am lovit-o tare, dar am prins-o curat. „Mister” o să ne certe că am dat prea multe. Azi eram campioni dacă nu se înjumătăţeau punctele. Am dat un semn de întrebare după ultimul meci”, a spus Cristi Manea.

Ciprian Deac, „fanul” Universităţii Craiova în derby-ul cu FCSB

Ciprian Deac a marcat al doilea gol al campioanei. Acum, veteranul lui CFR Cluj se declară fanul lui FCSB, care are derby cu Universitatea Craiova.

„Tot timpul a fost presiune. Dacă vom rata campionatul, doar noi vom fi de vină. În fotbal e plin de surprize. Am pierdut două meciuri în play-off şi te costă foarte mult. Preferam şi 1-0. Sunt importante cele trei puncte. Nu există locul 2 pentru acest club. Avem cele mai bune condiţii. Nu are rost să ne ascundem. Ne dorim să câştige Craiova. Pot bate orice echipă”, a declarat Ciprian Deac.

Despre succesul la scor cu FC Argeş a vorbit şi Adrian Păun, care a marcat la Piteşti după doar 3 minute.

„A fost o perioadă foarte grea pentru mine şi pentru familia mea. Aveam nevoie de cele trei puncte. Ne aşteaptă două meciuri infernale. Următorul meci e cel mai important tot timpul. În fiecare an am depins de noi. Vor juca pentru fanii lor. Îşi vor juca şansa şi nu o vor lăsa moale”, a transmis şi Adrian Păun.

FC Argeș – CFR Cluj 0-6. Campioana a făcut instrucţie la Piteşti

FC Argeș – CFR Cluj 0-6. Campioana României a făcut instrucţie cu „vulturii” şi pune presiune pe rivala FCSB. Echipa lui Dan Petrescu a reuşit victoria sezonului în faţa grupării din Trivale.

Campioana României a deschis scorul prin Adrian Păun, în minutul 3, care a reuşit primul gol al sezonului cu un şut deviat. A doua reuşită a venit după ce Ciprian Deac a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 20.

Cristi Manea şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor după ce a reuşit golul carierei. Fundaşul a punctat cu un şut cu exeriorul de la aproximativ 25 de metri.

A patru reuşită a venit în minutele de prelungiri, când Gabriel Debeljuh l-a învins pe Greab. Acelaşi Debeljuh a făcut „dubla” în minutul 60.

„Perla” Claudiu Petrila a închis tabela, în minutul 87, iar gruparea din Gruia a reuşit victoria sezonului.

În urma acestui succes, CFR Cluj se află pe primul loc în play-off, cu 54 de puncte. Rivala FCSB ocupă locul secund, cu 49 de puncte, dar şi un meci în minus. Universitatea Craiova completează podiumul, cu 45 de puncte. Mâine seară, roş-albaştrii şi oltenii se vor întâlni în derby-ul etapei.

16:54 FotoIubita celui mai mare rival al lui Gigi Becali este de o frumuseţe răpitoare. Imagini rare cu femeia 16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” Vezi toate știrile