Închide meniul

Super Liga Europei | Real Madrid şi Barcelona, singurele rămase în competiţie. Ce a transmis Juventus despre abandonarea proiectului

Antena Sport Publicat: 21 aprilie 2021, 14:05

Comentarii
Super Liga Europei | Real Madrid şi Barcelona, singurele rămase în competiţie. Ce a transmis Juventus despre abandonarea proiectului

Juventus, clubul condus de Andrea Agnelli, a transmis că se delimitează de Super Liga Europei, dar nu definitiv

"Cu referire la comunicatul de presă publicat de Juventus Football Club SpA la 19 aprilie 2021, referitor la propusa creare a Superligii şi la dezbaterea publică care a urmat, emitentul precizează că este conştient de cererea şi intenţiile altfel exprimate de anumite cluburi de a se retrage din acest proiect, deşi procedurile necesare prevăzute de acordul dintre cluburi nu au fost finalizate. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În acest context, deşi clubul Juventus rămâne convins de temeinicia premiselor sportive, comerciale şi legale ale proiectului, crede că în prezent există şanse limitate ca proiectul să fie finalizat în forma concepută iniţial. 

Juventus rămâne angajată să urmărească crearea unei valori pe termen lung pentru companie şi pentru întreaga industrie a fotbalului”, se arată în comunicatul torinezilor.

Poziţia lui Juventus a venit după ce preşedintele Agnelli refuzase să dea înapoi. "Există un pact de sânge între cluburile noastre, proiectul Super Ligii are o şansă succes de 100%, mergem mai departe. Dacă UEFA şi FIFA vin cu propuneri, le vom evalua", declara Agnelli după retragerea echipelor din Premier League.

Destrămarea Super Ligii Europei a pornit noaptea trecută, când Manchester City şi-a anunţat oficial retragerea. Au urmat celelalte cinci cluburi din Premier League, implicate în proiect: Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal şi Tottenham.

Reclamă
Reclamă

Super Liga Europei s-a destrămat după două zile

Unele dintre cluburi au emis comunicate prin care şi-au cerut scuze în faţa fanilor. Cea mai dură reacţia a fost din partea suporterilor lui Chelsea. Peste o mie de persoane s-au adunat aseară în faţa stadionului Stamford Bridge, unde au blocat circulaţia şi au oprit autocarul echipei.

O întâlnire a celor 12 membre fondatoare ale Super Ligii Europrei a avut loc noaptea trecută. Atletico, Inter, AC Milan s-au retras şi ele oficial din acest proiect, în timp ce Juventus şi-a nunţat abandonul prin comunicatul de astăzi în care vorbeşte despre un angajament valabil pentru viitor.

Real Madrid şi Barcelona sunt singurele care nu renunţat public la Super Ligă, deşi preşedintele catalanilor, Joan Laporta, a vorbit despre nevoia unui vot al exprimat de socios. 

Reclamă

Motivul pentru care Super Liga Europei a fost suspendată

Spaniolii de la Mundo Deportivo au anunţat care a fost motivul pentru care competiţia nu va mai exista, cel puţin deocamdată.

Ibericii susţin că UEFA le-a oferit sume uriaşe de bani celor 6 cluburi din Anglia, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester City şi Manchester United. Această propunere nu a ajuns însă şi la cluburile din La Liga, pe care UEFA le consideră cei mai mari inamici, conduşi de Florentino Perez.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:43
A auzit de interesul lui Dinamo pentru George Pușcaș și a reacționat: “Mi-e teamă de un singur lucru”
8:57
Patronul lui AEK Atena, în extaz după victoria dramatică cu Universitatea Craiova: “Nu este doar meritul nostru”
8:55
“Imagini șocante”. Reacția presei din Grecia după eșecul dramatic al Universității Craiova cu AEK Atena
8:28
Filipe Coelho, arătat cu degetul de legendele Craiovei, după eliminarea dramatică: “Îi dai o sabie, pică pe el”
8:23
Univ. Craiova se putea califica în “primăvara” Conference și cu eșecul cu AEK. Un autogol în min. 90+3, fatal
8:00
Cât va conta efectul Newey la Aston?
1 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 2 Gino Iorgulescu, veşti triste despre starea lui Dan Petrescu: “E foarte grav! Se zbârleşte pielea pe mine” 3 Fostul mijlocaș de la CFR Cluj și FCSB a ajuns să spele mașini de lux la 33 de ani: „Băi, cine ți-a dat ideea asta?” 4 Internaţionalul Mario Pineida a fost asasinat! Mama fotbalistului a fost şi ea atacată 5 Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el 6 Dinamo a început negocierile pentru prima mutare a iernii. Anunțul lui Andrei Nicolescu: „Avem un atu în plus”
Citește și