Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 4. Finala la gimnastică pe echipe şi David Popovici, în semifinale la 100m liber

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 30.07.2024, 18:55
Actualizat: 30.07.2024, 23:08

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 4. Finala la gimnastică pe echipe şi David Popovici ia startul la 100 de metri

Colaj Profimedia

Acesta a fost programul complet al Team România la Jocurile Olimpice 2024, ziua 34. Sportivii tricolori au concurat la box, canotaj, gimnastică artistică, înot, polo, tenis de masă şi triatlon.

Cea mai aşteptată întrecere a zilei a fost finală olimpică la gimnastică artistică pe echipe. De asemenea, David Popovici a început asaltul pentru medalii la 100 de metri liber, acolo unde s-a calificat în finală.

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 4. Popovici, o nouă finală la Jocurile Olimpice

Update 21:50: David Popovici s-a calificat în finala de la 100 de metri liber. Campionul olimpic de la 200 de metri liber a a obţinut al 5-lea timp în semifinale. Marea finală e miercuri, de la ora 23:39.

Update 21:20: Echipa României la gimnastică s-a clasat pe locul 7 în marea finală pe echipe. Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca-Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda sunt fetele care au dus România în prima finală olimpică după o pauză de 12 ani.

Update 18:50: Lăcrămioara Perijoc a ratat calificarea în sferturile de finală de la Jocurile Olimpice! Sportiva din România a ieșit din cursa pentru o medalie olimpică, după ce a fost învinsă la puncte de Enkhjargal Munguntsetseg.

Update 18.35: Naţionala de polo a României a fost învinsă de reprezentativa SUA, scor 8-14, în al doilea meci din grupa A, de la Jocurile Olimpice 2024.

Update 12:50: David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de la 100 de metri liber, după ce şi-a câştigat seria. Campionul olimpic la 200 de metri liber a avut al treilea timp în serii (47.92).

Update 12:40: Echipajul de patru rame masculin, format din Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă, Ciprian Tudosa, a încheiat pe locul 2 calificările şi s-a calificat în finala A.

Update 12:16: Andrei Cornea şi Marian Enache au încheiat pe locul 3 semifinala de la dublu vâsle masculin, cu timpul 6:15.73, şi s-au calificat în finala A.

Update 12:10: A început prima semifinală de dublu vâsle masculin, cu Andrei Cornea şi Marian Enache.

Update 12:06: Ancuţa Bodnar  şi Simona Radiş au câştigat semifinala 2, după o cursă superbă, şi s-au calificat în finala probei de dublu vâsle feminin, cu timpul de 6:51.41, al patrulea timp din semifinale.

Update 12:00: Urmează semifinala de la dublu vâsle feminin, cu Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, pe culoarul 4.

Update 11:48: Bernadette Szocs s-a calificat în optimile de finală ale probei simplu feminin după victoria cu 4-1 în faţa ucrainencei Margaryta Pesotska (12-14, 11-5, 12-10, 14-12, 11-4). Pentru un loc în sferturi va juca împotriva lui Sofia Polcanova din Austria.

Update 11:27: Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinalele probei de 1000 de metri la canotaj simplu vâsle masculin. El a încheiat pe locul 3 sfertul de finală, cu timpul de 6:46.32.

Update 11:18: Începe sfertul de finală al lui Mihai Chiruţă.

Update 11:00: A început meciul Bernadette Szocs – Margaryta Pestoska, din turul 2 al turneului de tenis de masă.

Update Triatlon: Proba masculină care trebuia să înceapă la ora 09:00, cu Felix Duchampt la start, a fost amânată de organizatori din cauza poluării din apele fluviului Sena. Proba urmează să aibă loc miercuri.

Înot

12:15: David Popovici ia startul în seriile de la 100 de metri liber. Românul va înota în seria 9.
21:30: David Popovici poate concura în semifinalele de la 100 de metri liber, dacă se califică.

Polo

17:35: SUA – România. Al doilea meci al tricolorilor în grupa A.

Gimnastică artistică

19:15: Finala feminină pe echipe (Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda)

Box

18:22: Lăcrămioara Perijoc – Enkhjargal Munguntsetseg, categoria 54 de kilograme, în optimile de finală

Tenis de masă

11:00: Bernadette Szocs – Margaryta Pestoska, în turul 2 al turneului olimpic la simplu

Canotaj

11:10: Mihai Chiruţă – sferturi de finală canotaj simplu masculin
12:00: Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş – semifinale dublu vâsle feminin
12:10: Andrei Cornea şi Marian Enache – semifinale dublu vâsle masculin
12:40: : Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă şi Ciprian Tudosă – recalificări, patru rame masculin

David Popovici e CAMPION OLIMPIC! A câştigat medalia de AUR la 200 de metri liber de Ziua Imnului Naţional. Fenomenală cursă

David Popovici a devenit campion olimpic la 200 de metri liber după o cursă fenomenală. David Popovici a revenit formidabil pe ultimii 25 de metri şi a câştigat aurul la 2 sutimi. Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei. Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).

Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100. Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100).

David Popovici a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo. Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate. Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25 27 sept.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21 27 sept.

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09 27 sept.

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele