Irina Begu, eliminată în turul doi la Australian Open! România rămâne fără reprezentante pe tabloul de simplu

De Viviana Moraru
Publicat: 19.01.2023, 9:59

Irina Begu, în timpul unui meci de la Australian Open

Irina Begu, eliminată de la Australian Open

Irina Begu, în timpul unui meci de la Australian Open/ Profimedia

Irina Begu, favorită 27 şi locul 30 WTA, a fost eliminată, joi, în turul doi al turneului de Grand Slam Australian Open, după un meci de peste trei ore.

După eliminarea suferită de Irina Begu, România rămâne fără reprezentante pe tabloul principal de simplu de la Antipozi.

Irina Begu a fost învinsă de germana Laura Siegemund (158 WTA), scor 5-7, 7-5, 6-3, în trei ore şi 12 minute.

Românca a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar apoi a fost egalată şi Siegemund (34 ani, 148 WTA) a servit pentru set la 5-4, însă Begu s-a impus cu 7-5 după trei ghemuri consecutive. Setul secund a fost echilibrat până la 5-5, când germanca a reuşit break-ul care a făcut diferenţa (7-5 pentru Siegemund).

Setul decisiv a fost dominat de Siegemund, care s-a impus cu 6-3, după ce a condus cu 5-1, şi şi-a egalat astfel cea mai bună performanţă a sa la Melbourne (turul al treilea – 2016).

Begu a încheiat cu 8 duble greşeli (doar 3 pentru adversara sa), a totalizat 25 de mingi direct câştigătoare (faţă de 40 câte a avut Siegemund), făcând multe erori neforţate, 53 (Siegemund a avut 60). Românca a avut şi un procentaj scăzut la mingile de break fructificate, 28% (5/18), în timp ce Siegemund a atins 44% (7/16).

Irina Begu s-a ales cu un cec de 158.850 de dolari australieni şi 45 de puncte WTA. Begu era ultima româncă rămasă în cursă la simplu la turneul de la antipozi, după ce Ana Bogdan, Jaqueline Cristian, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig au fost eliminate din primul tur.

Irina Begu va evolua şi la dublu, alături de americanca Shelby Rogers, dar în primul tur vor înfrunta favoritele numărul 3, Gabriela Dabrowski (Canada)/Giuliana Olmos (Mexic), anunță agerpres.ro.

O nouă surpriză la Australian Open! Casper Ruud a fost eliminat

Casper Ruud a părăsit competiția de la Antipozi după un meci dramatic. Norvegianul a fost învins de americanul Jenson Brooksby, locul 39 ATP, scor 6-3, 7-5, 6-7 (4), 6-2. Meciul a durat trei ore şi 55 de minute.

Americanul a reușit o partidă de vis, și a avut ocazia să încheie partida în trei seturi. Casper Ruud a salvat trei mingi de meci în setul al treilea, pe care ulterior l-a și câștigat.

După primele două tururi disputate de la Australian Open, primii doi favoriți au fost eliminați. Până la meciul lui Casper Ruud, Rafael Nadal a fost învins în trei seturi, într-un meci în care a fost chinuit de o accidentare.

În turul al treilea, Brooksby îl va întâlni pe conaţionalul său Tommy Paul, numărul 35 mondial, anunță news.ro.

După ce favoritul al doilea a fost eliminat, cel mai bine clasat jucător de pe tabloul principal este Stefanos Tsitsipas, urmat de Novak Djokovic, marele favorit al competiției de la Antipozi.

12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă 10:40 „Dacă mi-ar da 35.000 de euro, tot aş zice nu!” Fostul campion cu FCSB îl refuză categoric pe Gigi Becali 10:19 Marius Lăcătuş, semnal de alarmă pentru CSA Steaua! Mesaj categoric despre situaţia echipei: „Fanii vor fi alături de FCSB!” 10:02 Marius Şumudică, anunţ despre gafa de proporţii făcută de Ianis Hagi înainte de EURO 2024: „Nu ştiu de cine a fost sfătuit” 9:55 Finală de vis la turneul de la Madrid! Iga Swiatek şi Aryna Sabalenka se vor lupta pentru trofeu 9:43 „Vor dispărea în mediocritate şi Max Verstappen va pleca!” Fratele lui Michael Schumacher anunţă dezastrul la Red Bull Vezi toate știrile