Închide meniul

Simona Halep rămâne pe locul 3 WTA. Urcare spectaculoasă pentru Jaqueline Cristian. Cum arată Top 10

Antena Sport Publicat: 22 martie 2021, 6:50

Comentarii
Simona Halep rămâne pe locul 3 WTA. Urcare spectaculoasă pentru Jaqueline Cristian. Cum arată Top 10

Simona Halep e pe locul 3 WTA

O performanţă de invidiat a fost reuşită de Jaqueline Cristian. Ea a ajuns pe locul 140 WTA, cel mai bun din carieră, după ce a atins faza sferturilor de finală la turneul WTA 500 de la Sankt Petersburg.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patricia Ţig (63 WTA), Sorana Cîrstea (66 WTA), Irina Begu (74 WTA), Ana Bogdan (102), Irina Bara (136 WTA), Mihaela Buzărnescu (137 WTA), Monica Niculescu (152 WTA) şi Elena Ruse (163 WTA) sunt jucătoarele noastre din Top 200. 

Top 10 WTA | Simona Halep e pe locul 3

  • 1. Ashleigh Barty (Australia) – 9.186 de puncte;
  • 2. Naomi Osaka (Japonia) – 7.835;
  • 3. Simona Halep (România) – 7.255;
  • 4. Sofia Kenin (SUA) – 5.760;
  • 5. Elina Svitolina (Ucraina) – 5.370;
  • 6. Karolina Pliskova (Cehia) – 5.205;
  • 7. Serena Williams (SUA) – 4.915;
  • 8. Arina Sabalenka (Belarus) – 4.815;
  • 9. Bianca Andreescu (Canada) – 4.735;
  • 10. Petra Kvitova (Cehia) – 4.571. 

Simona Halep, traseu infernal la Miami

Simona Halep este calificată direct în turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Miami. Cel mai probabil, ea o va întâlni pe franţuzoaica Carolina Garcia, numărul 51 WTA. Aceasta va evolua contra unei jucătoare din calificări.

Mai departe, Halep ar putea da peste americanca Cori Gauff (numărul 36 WTA). În sferturi, le poate înfrunta pe poloneza Iga Swiatek (locul 16 WTA), pe care a învins-o la Australian Open, sau pe Elina Svitolina (locul 5 WTA). Cel mai dur adversar poate veni în semifinale, liderul mondial Ashleigh Barty. Asta în situaţia în care Serena Williams nu va participa la competiţie. 

Premiul pentru câştigătorii din cele două întreceri, masculină şi feminină, este de 300.000 de dolari. La ediţia precedentă, în 2019, cel mai mare cec a fost 1,3 milioane de dolari. În total, premiile au scăzut de la 16,7 milioane de dolari la 6,6 milioane de dolari. Competiţia are loc între 23 martie şi 3 aprilie.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:07
România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia
10:34
FotoAccidentare horror a fostului dinamovist Josue Homawoo în secunda 8: “Nu am mai văzut niciodată aşa ceva”
10:20
România a câştigat două medalii de bronz la Campionatele Mondiale de Starturi la Bob şi Skeleton
10:03
Decizia luată de Csikszereda, înaintea meciului cu FCSB
10:02
Fotbalistul care şi-a schimbat Federaţia şi poate evolua pentru naţionala României: “Îşi doreşte”
9:11
Tricolorul criticat de Adrian Mutu după rezultatul ruşinos al naţionalei din Cipru: “L-am supraevaluat”
1 Gică Hagi a cerut plecarea unui om din FRF, dacă ar fi preluat naţionala: “Era primul OUT” 2 Cristi Chivu şi Igor Tudor, direct în cărţile de istorie! Nu s-a mai întâmplat asta de 51 de ani în Juventus – Inter 3 Universitatea Craiova a primit o ofertă uriașă pentru Ștefan Baiaram. Răspunsul dat de Mihai Rotaru 4 Lovitură uriașă pentru un jucător de la FCSB! Mihai Stoica a făcut anunțul: “Stă un an!” 5 Marius Șumudică, salariu „extraterestru” la noua echipă! Va antrena doi români 6 Zeljko Kopic laudă la scenă deschisă cel mai nou transfer al lui Dinamo: “A reușit să facă asta”
Citește și