CM 2022 | Anglia – Senegal 3-0! Britanicii s-au calificat în sferturi, acolo unde îi aşteaptă Franţa! Henderson, Kane şi Saka au marcat golurile victoriei categorice

De Dan Roșu
Publicat: 4.12.2022, 21:38
Actualizat: 4.12.2022, 22:58

Harry Kane şi Jordan Henderson, în Anglia - Senegal

Harry Kane şi Jordan Henderson au marcat în Anglia - Senegal

Anglia - Senegal/ Profimedia

Jordan Henderson, Harry Kane şi Bukayo Saka au marcat golurile victoriei categorice.

CM 2022 Anglia – Senegal 3-0

Final! Anglia – Senegal 3-0! Britanicii s-au calificat în sferturile Campionatului Mondial!

Min. 59: GOL Anglia! Bukayo Saka a reuşit să ducă scorul la 3-0, după pasa perfectă primită de la Phil Foden.

Min. 46: Începe repriza secundă a duelului din optimile Campionatului Mondial!

Pauză! Anglia – Senegal 2-0! Britanicii au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, graţie reuşitelor lui Jordan Henderson şi Harry Kane.

Min. 45+2: GOOOL Anglia! Harry Kane a reuşit să majoreze diferenţa pe finalul prime reprize. Atacantul lui Spurs a înscris cu un şut de la marginea careului, din pasa lui Phil Foden!

Min 39. GOOOL Anglia! Jordan Henderson a deschis scorul, cu o reluare din interiorul careului. Căpitanul lui Liverpool a fost găsit excelent de pasa lui Jude Bellingham și l-a învins pe portarul Senegalului. Este al 3-lea gol marcat de Henderson la naționala Angliei.

Min 32. Ocazie mare pentru Senegal! Boulaye Dia trimite un șut puternic din interiorul careului, la care Jordan Pickford intervine miraculos, cu mâna stângă.

Min 1. A început meciul!

Echipele de start:

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane, Foden

Senegal: Mendy – Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs – Sarr, Mendy, Ciss, Diatta – Ndiaye – Dia

Sadio Mane, marele absent al Senegalului de la Cupa Mondială

Sadio Mane este cea mai mare absență a Senegalului pentru CM 2022. Chiar dacă africanii sperau să îl aibă la dispoziție după primele meciuri din grupe, acest lucru nu a fost posibil.

Sadio Mane (30 de ani, 92 de selecţii şi 33 de goluri) s-a accidentat în ziua de 8 noiembrie, în meciul disputat de Bayern Munchen cu Werder Bremen.

Atacantul de 30 de ani, cotat la 60 de milioane de euro de transfermarkt.com, a adunat 92 de selecții la naționala Senegalului, reușind să marcheze 33 de goluri. Sadio Mane a participat alături de Senegal și la Campionatul Mondial din 2018.

Programul optimilor de la Cupa Mondială

23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
23:22
FotoFosta soţie a lui Cristi Borcea, „transformare” spectaculoasă la 54 de ani: „Nu-mi propun să întoarcă bărbații capul după mine!”
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!