CFR Cluj – FCSB 0-0 (4-1 d.l.d) | Edi Iordănescu, mesaj pentru Gigi Becali: "Când jucătorii mei sunt atacaţi, o să iau poziţie". Imagini de la sărbătoarea ardelenilor. VIDEO

De Antena Sport
Publicat: 15.04.2021, 19:15
Actualizat: 2.06.2022, 20:32

Edi Iordănescu, antrenor CFR Cluj

SportPictures / Mircea Rosca via Hepta

Edi Iordănescu, mesaj pentru Gigi Becali după Supercupa României

Edi Iordănescu a ţinut să-şi avertizeze însă rivalii că va lua mereu poziţie pentru a-şi apăra jucătorii. El a trecut cu vederea fazele controversate şi nu i-a reproşat nimic arbitrului Radu Petrescu.

Edi Iordănescu: „Nu vreau să mai comentez despre arbitraj”

„Nu vreau să mai comentez despre arbitraj. Pe patronul clubului FCSB (n.r. – Gigi Becali) îl respect, ştiu ce face în fotbal şi nu numai. Are aprecierea şi respectul meu.
Dar lumea trebuie să înţeleagă. Mă refer şi la declaraţiile domnului Duckadam, pe care de asemenea îl respect.

Niciodată nu fac comentarii despre alte echipe, aşa cum au făcut alţii. Dar când echipa mea e atacată, când jucătorii sunt atacaţi, iau poziţie. Când nu sunt de acord cu atacurile, o să iau mereu atitudine şi nu o să ţin cont de nicio ierarhie, ca să îmi apăr jucătorii şi munca echipei. Nu am jignit pe nimeni”, a transmis Edi Iordănescu la finalul partidei.

Iordănescu a vorbit şi despre conflictul cu Toni Petrea în urma căruia ambii antrenori au primit cartonaşul galben în prima repriză a meciului de la Ploieşti.

„Tensiunea jocului. Si el si-a dorit, şi eu mi-am dorit. De când sunt ei acolo, cu Tommy (n.r. Neubert), cu Pinti (n.r. Pintilii), echipa arată mult mai bine”, a spus Iordănescu, la Digi Sport.

Edi Iordănescu a dedicat trofeul părinţilor săi

Antrenorul din Gruia are două Supercupe cu CFR şi a glumit pe seama acestui aspect: „Nu e bine să am doar Supercupe, am nevoie şi de altceva! (..) Dedic trofeul părinţilor mei, care m-au susţinut şi m-au acceptat aşa cum sunt”.

În ziua meciului, CFR l-a pierdut pe Luis Aurelio, care a fost testat pozitiv cu Covid-19. „Parcă e un calvar care nu se mai opreşte. Ieri am aflat de Bordeianu, azi de Luis Aurelio, plus băieţii de acasă”, s-a plâns Iordănescu.

Antrenorul lui CFR nu crede că meritul echipei sale este mai din cauza celor cinci schimbări făcute de FCSB la pauză. „E foarte important că am creat ocazii şi în prima repriză când FCSB a jucat cu ce a avut mai bun şi după pauzî când au făcut anumite schimbări”, a încheiat Iordănescu.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:58
Gigi Becali, „aroganţa” serii după înfrângerea cu Universitatea Craiova: „Aduceţi-ne antrenori, Gâlcă nu e de talia mea”
6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR