Duelul unei generații! Cum stau Lionel Messi și Cristiano Ronaldo la confruntările directe. Cine a marcat mai multe goluri

De Gal Dorin
Publicat: 7.12.2020, 16:23

Ilustrație Lionel Messi contra Cristiano Ronaldo

captura foto Twitter

Lionel Messi și Cristiano Ronaldo se vor duela din nou în Barcelona - Juventus

Pentru a 36-a oară în carieră, cei doi fotbaliști care au monopolizat pentru multă vreme Balonul de Aur se vor afla față în față. Portughezul nu a fost pe teren la partida din turul grupelor Champions League după ce s-a infectat cu COVID-19. Catalanii au profitat de absență și au câștigat cu 2-0.

Ultima confruntare dintre Messi și Cristiano s-a petrecut pe 6 mai 2018, într-un Barcelona – Real Madrid încheiat cu scorul de 2-2. Ambele superstaruri au marcat câte un gol în acel meci.

Care sunt statisticile lui Messi și Cristiano Ronaldo în meciurile împotriva celuilalt

Înaintea partidei care se va desfășura pe Camp Nou, Lionel Messi pare să aibă un ușor avantaj la confruntările directe, însă valoarea lui Cristiano Ronaldo face ca lucrurile să fie greu de prezis.

În cele 35 de meciuri directe, Messi a câștigat de 16 ori, Ronaldo de 10 ori, iar 9 meciuri s-au terminat la egalitate.

Argentinianul a marcat 23 de goluri în meciurile împotriva portughezului și a avut 12 pase decisive. Ibericul a înscris 19 goluri în partidele contra sud-americanului și a reușit o pasă decisivă.

Într-un fel sau altul, Messi a fost implicat în goluri la fiecare 89 de minute și 44 de secunde, iar Cristiano Ronaldo la fiecare 145 de minute și 39 de secunde.

Barcelona – Juventus se joacă marți seară, de la ora 22:00 și va fi transmis în format LiveScore de AS.ro

17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” Vezi toate știrile