Alex Ioniţă, gol şi pasă de gol în China! Nebunie în tribune după ce românul a fost cel mai bun jucător de pe teren

De Alex Masgras
Publicat: 12.10.2024, 18:23

Alex Ioniţă, în timpul unui meci / Instagram Alex Ioniţă

Alex Ioniţă a reuşit un gol şi o pasă de gol în China, în meciul dintre Yunnan Yukun şi Suzhou Dongwu, din etapa cu numărul 27 din China.

Yunnan Yukun, echipa românului, deja promovată în prima ligă din China, a făcut spectacol pe teren propriu şi s-a impus cu 3-0. Alex Ioniţă a contribuit din plin la succesul echipei sale, fiind la al treilea meci la rând în care înscrie.

La câteva zile după ce a marcat un super gol pentru Yunnan Yukun, Alex Ioniţă a deschis scorul în minutul 35 al partidei cu Suzhou Dongwu, cu un şut din interiorul careului. În minutul 39, fostul jucător de la Rapid a fost la un pas de a realiza dubla, dar lovitura sa de cap a lovit bara transversală. (VEZI AICI GOLUL MARCAT DE ALEX IONIŢĂ)

În repriza secundă, Alex Ioniţă a contribuit şi la golul secund. În minutul 53, Han Zilong a dus scorul la 2-0. El a înscris din pasa jucătorului român. Scorul final a fost stabilit în minutul 68, de Labyad.

De departe cel mai bun jucător de pe teren, Alex Ioniţă a fost schimbat în minutul 74, la 3-0 pentru echipa sa. La finalul celor 90 de minute, Ioniţă a sărbătorit alături de familia sa şi de fani succesul de pe teren propriu. Românul a dat mai multe autografe şi a făcut poze cu fanii celor de la Yunnan Yukun.

Alex Ioniţă a ajuns în China în luna februarie a acestui an, după ce s-a despărţit de Rapid, echipă care a primit 50.000 de euro pentru transferul său. Jucătorul cotat la 700.000 de euro a ajuns la 8 reuşite în tricoul celor de la Yunnan Yukun, în 27 de partide disputate în acest sezon. În ultimele cinci partide, el a marcat de patru ori.

Alexandru Ioniţă a promovat în prima Ligă din China după ce a dat un gol fabulos

Alexandru Ioniţă a promovat în prima Ligă din China după ce a dat un gol fabulos cu un şut de senzaţie cu stângul. Alexandru Ioniţă a reuşit primul gol în partida pe care care Yunnan Yukun a câştigat-o cu Shanghai Jiading, scor 2-0.

Alexandru Ioniţă a deschis scorul cu torpilă de la 30 de metri, care s-a dus direct în vinclul porţii. În urma acestui rezultat, echipa fostului jucător de la Rapid a promovat matematic în prima ligă chineză.

• Asia Express continuă cu o nouă etapă Sâmbătă și Duminică 20:00, Luni și Miercuri de la 20.30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Lituania - România este pe 15 octombrie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
  • Se califică România U21 la EURO?

23:05

Ce au scandat fanii României, după golul de 3-0 marcat de Radu Drăguşin! Momente speciale pe stadionul din Cipru

23:00

LIVE TEXTCipru – România 0-3. Tricolorii sunt de neoprit cu Mircea Lucescu pe bancă! Man, Răzvan Marin şi Drăguşin au marcat

22:29

Mihai Stoica, reacție de senzație după ce Răzvan Marin a marcat, din penalty, în Cipru – România: „Nici Shearer!”

22:23

Dennis Man şi Răzvan Marin fac sezonul vieţii! Au marcat în Cipru – România şi au ajuns la cifre de senzaţie

21:56

FotoÎn Cipru, ca în România! Fanii tricolorilor au luat cu asalt tribunele. Imnul României a răsunat la Larnaca

21:40

LIVE SCOREPolonia – Portugalia se joacă ACUM. Lewandowski, duel stelar cu Ronaldo. Meciurile zilei din Nations League

1 Antrenorul lui Rangers s-a răzgândit, după ce l-a văzut pe Ianis Hagi la antrenamente. Scoţienii anunţă decizia luată de Clements 2 Gigi Becali a anunţat ce transfer va mai face la FCSB, în afară de aducerea lui Lukas Zima: „În rest avem dubluri”s 3 VIDEOFlorin Niţă a salvat un jucător care s-a prăbuşit pe teren: „Eşti un adevărat erou, omule”!s 4 „Dacă era altul, era dat afară deja!” Reacţia grecilor, după ce Răzvan Lucescu l-a „ameninţat” pe Savvidis cu plecarea de la PAOKs 5 Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoţienii au făcut anunţul, după revenirea „Prinţului” la prima echipăs 6 Răzvan Lucescu l-a anunţat pe Ivan Savvidis că e dispus să plece de la PAOK: „Dacă cineva nu este mulţumit, îmi fac bagajele”s

Zodii care se despart în octombrie 2024. Nativii care lasă trecutul în spate

Poziția lui Marte în harta ta natală. Ce spune despre puterea pe care o poți avea